oprocentowanie lokat

Jakie jest oprocentowanie oszczędności? Jak obliczyć zysk z lokaty?

Opublikowano: 28 października 2022

Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie procesu oszczędzania, jesteśmy słusznie zainteresowani tym, jaki będzie nasz realny zysk. Jakie jest oprocentowanie oszczędności? Jak obliczyć zysk z lokaty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście.

Jakie jest oprocentowanie kont oszczędnościowych?

Jedną z podstawowych i najbardziej bezpiecznych form oszczędzania jest prowadzenie rachunku – konta oszczędnościowego w banku. Jakie jest oprocentowanie kont oszczędnościowych? Najkrócej można powiedzieć, że po prostu różne i zależy od wielu czynników, poza tym każdy bank posiada trochę inną ofertę dla swoich klientów. W obecnych czasach gwałtownych wzrost stóp procentowych, które są zmorą dla posiadaczy kredytów, rosną także procenty na lokatach i kontach oszczędnościowych. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jak i lokat jest zależne od wysokości stóp procentowych ustalanych okresowo przez Narodowy Bank Polski. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się specyfikacjom poszczególnych ofert i zobaczyć, jaka będzie realne oprocentowanie roczne, czy jest ono od czegoś zależne, np. wpływów na konto, czy tylko na określony czas, dla nowych środków lub nowych klientów. Warto wczytywać się dokładnie w oferty banków. Równie ważna jest częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częstsza, tym korzystniej dla nas.

Jakie jest oprocentowanie lokat?

Kolejnym z instrumentów finansowych udostępnianych nam przez banki są lokaty bankowe. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych kont oszczędnościowych obecnie w związku ze wzrostem stóp procentowych rosną także oprocentowania na lokatach. Od wysokości stóp procentowych ustalanych okresowo przez Narodowy Bank Polski zależy także wysokość oprocentowania lokat bankowych. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że samych lokat mamy wiele różnych rodzajów, i w ich przypadkach faktyczne oprocentowanie roczne może być różne. Kolejną rzeczą, na którą powinnyśmy zwrócić uwagę, są dodatkowe warunki stawiane nam przez bank. Ostatnią rzeczą częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej, tym lepiej dla nas. Wszystkie te informacje o każdej lokacie z aktualnej oferty banków znajdziesz pod adresem https://finatin.pl/lokaty

Jak obliczyć zysk z lokaty rocznej?

Kiedy zastanawiamy się nad skorzystaniem z lokaty bankowej, chcemy także wiedzieć, ile zysku przyniesie nam taka forma inwestycji. Jak to policzyć?

Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze ten, który na chwile obecną jest raczej niezmienny i stały, czyli tak zwany “podatek Belki”, który wynosi 19% od wypracowanych odsetek. Kolejna rzecz, która ma także spory wpływ to niestety (bo obecnie jest ona wysoka) stopa inflacji. I ostatnia rzecz to oprocentowanie roczne danej lokaty. Jaki wzór można zastosować?

Jeżeli mamy do czynienia z lokatą bankową roczną to nasz wzór będzie wyglądać następująco:

Na samym początku musimy obliczyć tak zwane oprocentowanie netto lokaty, stosując mnożnik (1- 0,19) i tak na przykład dla 4% w skali roku mnożymy 4 x 0,81, co daje nam 3,24 %. To jest nasz zysk po odjęciu tak zwanego podatku Belki.

Teraz musimy obliczyć coś, co jest nazywane realnym oprocentowaniem lokaty w skali roku. W tym celu możemy posłużyć się następującym wzorem: (1 + oprocentowanie netto) / (1 + stopa inflacji) − 100 procent. W obecnym momencie na czerwiec 2022 roku inflacja w Polsce wynosi 15,6%. Teraz należy podstawić te dane do naszego wzoru. I w przypadku lokaty o oprocentowaniu 4% a inflacji 15,6% otrzymujemy następujący rezultat: 4 x (1+ 0,0324) / (1+0,156) – 100% = 2,57%. Jeżeli zatem wpłacimy na taką lokatę kwotę wynoszącą 10000 zł, to po roku otrzymamy faktycznego zwrotu w dodatkowych odsetkach 257 zł, plus oczywiście wcześniej wpłaconą kwotę.

Jak obliczyć zysk z lokaty krótszej niż rok?

Jeżeli chcemy obliczyć realny zysk z lokaty, która trwa krócej niż rok, musimy jedynie odrobinę zmodyfikować wzór podany w przypadku lokaty rocznej. Dla uproszczenia i przejrzystości naszych obliczeń weźmy te same dane procentowe. Musimy podzielić otrzymany wynik przez liczbę 365 dni w roku, a następnie pomnożyć przez czas trwania lokaty. Załóżmy, że mamy lokatę w obecnych realiach gospodarczych na 4% w skali roku i trwa ona 90 dni.

Nasza realna stopa procentowa wynosi zatem 2,57% i załóżmy, że także wpłacimy 10000 zł. Normalnie byśmy otrzymali po roku w sumie 257 zł odsetek, jednak nasza lokata trwała 90 dni. Zatem dzielimy. 257 / 365 =  i mnożymy razy 90 dni, czyli 0,70 x 90 = 63,36 zł. Tyle odsetek otrzymamy w przypadku, gdy nasza lokata będzie trwała 90 dni.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
kryptowaluty
Kryptowaluty, czyli cyfrowa lub wirtualna forma waluty, prze...
e-commerce
A gdyby tak roboty wyręczały nas w codziennych czynnościa...