łożyska do deskorolki

Jakie łożyska do deskorolki wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Opublikowano: 7 października 2022

Podstawą bezpiecznej jazdy na deskorolce są nie tylko odpowiednio trwały blat czy trwałe kółka, ale też łożyska. Jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak czytać oznaczenia poszczególnych modeli? Zajrzyj do naszego wpisu i dowiedz się więcej na ten temat.

Łożyska do deskorolki – co to takiego i dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Łożyska do deskorolki to element, dzięki któremu kółka obracają się na ośkach. Ich wybór jest szalenie ważny. Dlaczego? Bo przekłada się 1:1 na bezpieczeństwo i komfort jazdy. To od nich w dużym stopniu zależy też, jak szybko będziesz się na swojej desce poruszał, a co za tym idzie – czy będziesz czerpał przyjemność z czasu na niej spędzonego.

Jakie łożyska wybrać i od czego to zależy?

Chcesz wybrać odpowiednie łożyska do deskorolki? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaki masz styl jazdy i gdzie najczęściej pojawiasz się ze swoją deską.

  • jeśli jeździsz na zewnątrz, najlepszym wyborem dla Ciebie będą łożyska zamknięte, inaczej sealed. Są w najwyższym stopniu odporne na brud czy niesprzyjające czynniki atmosferyczne, a także świetnie znoszą pielęgnację. Z drugiej strony gwarantują mniejszą prędkość.
  • jeździsz na zamkniętej hali? Postaw na łożyska otwarte, które kręcą się zdecydowanie szybciej niż te, które przeznaczone są do użytku na świeżym powietrzu.
  • w przypadku, kiedy lubisz jeździć szybko i raczej na długich dystansach, wybierz specjalne łożyska o wysokiej precyzji, które możesz smarować olejem. Kręcą się szybko i zapewniają najlepszą dynamikę, ale trzeba poświęcić sporo uwagi, żeby zachować je w odpowiednim stanie – źle znoszą zanieczyszczenia.

Łożyska do deskorolki – z jakiego materiału są najlepsze?

Jeśli chodzi o wybór materiału, z jakiego wykonane są łożyska do deskorolki, opcje masz dwie: łożyska stalowe oraz ceramiczne. Te pierwsze są tańsze, ale często mają ograniczoną żywotność, zwłaszcza jeśli wykonane są z metalu gorszej jakości. Te drugie produkowane są ze specjalnej ceramiki przemysłowej zawierającej azotek krzemu. Odznaczają się imponującą trwałością, ale są nieco droższe od łożysk z metalu. Ich zaletą jest też to, że zdecydowanie zmniejszają wibracje, wyczuwalne podczas jazdy na desce.

Skala ABEC – co oznacza w kontekście łożysk do deskorolki?

Łożyska do deski oznaczane są przemysłowej skali ABEC (Annular Bearing Engineering Committee), która informuje o tym, w jakim stopniu element ten przekłada siły, które na niego oddziałują.

Im wyższa klasa ABEC, tym większa precyzja łożysk (czyli większa wydajność i prędkość). Nie musi ona jednak oznaczać szybszych obrotów. Skala ta nie bierze pod uwagę pracy, chociażby tulejek, a także poziomu smarowania, które też wpływa na prędkość poruszania się na deskorolce. Warto wiedzieć, że Istnieje pięć klas tolerancji w skali ABEC: 1, 3, 5, 7 oraz 9.

Jak widzisz, wybór odpowiednich łożysk do deskorolek nie musi być trudny, jeśli oszacujesz, czego dokładnie potrzebujesz i jakie są Twoje oczekiwania w stosunku do deski i komfortu korzystania z niej.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Barbie Role Model
Ewa Swoboda oraz osiem sportsmenek z całego świata o...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegow...
Portugalia słynie z doskonałych win, pysznych owoców morza o...
Rozpoczęcie sezonu 2024 na wodzie było dla firmy...