odszkodowanie za opóźniony lot

Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot?

Opublikowano: 24 stycznia 2023

Nie da się ukryć, że era bezproblemowej i punktualnej podróży już minęła. Dziś przewóź osób, szczególnie samolotami, narażony jest na coraz więcej czynników, które znacząco potrafią wydłużyć czas podróży. Aby wiedzieć, jakie prawa ma pasażer w trudnej sytuacji, przedstawiamy poniżej, jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot.

Kiedy lot jest opóźniony?

Opóźniony lot to pojęcie, które nigdy nie kojarzy się pozytywnie, ale warto pamiętać, że nie zawsze będzie się ono wiązało z możliwością uzyskania odszkodowania. Określone są bowiem konkretne przypadki, w których przybycie do celu po pierwotnie zakładanym czasie nie będzie uznane za lot opóźniony, kwalifikujący się do przyznania odszkodowania. Aby lot został uznany za opóźniony, przesunięcie w czasie musi wynosić minimum 2 godziny, a faktyczny czas przylotu do miejsca docelowego musi być różny od zakładanego o co najmniej 3 godziny.

Warto również pamiętać, że oprócz tego, ile czasu jest wymagane do uznania odszkodowania za opóźniony lot, sytuacja ta może być również spowodowana overbookingiem, czyli odmową przyjęcia na pokład. Może to nastąpić, kiedy w wyniku błędu lub nagłej zmiany, na pokładzie samolotu będzie się znajdowało zbyt wiele osób. Pasażer wyproszony, który miał pełne prawo do wzięcia udziału w locie może ubiegać się o rekompensatę. Jeśli Twój lot został opóźniony o ponad 2 godziny lub zostałeś wyproszony z samolotu, odszkodowanie za opóźniony lot możesz uzyskać z pomocą ofn.com.pl, firmy, która m.in. pomoże Ci złożyć odpowiedni wniosek.

Jakie odszkodowanie przysługuje za opóźniony lot?

Mając pewność, że sytuacja kwalifikuje nas, do uzyskania odszkodowania za opóźniony lot, warto mieć świadomość skali możliwej do uzyskania rekompensaty. Podstawowe działania podejmowane przez przewoźników, o których często można przeczytać na forum w sprawie odszkodowań za opóźniony lot, to zapewnienie posiłków i napojów dla pasażerów w przypadku mniejszego opóźnienia. Równocześnie, w zależności od długości trasy, pasażer ma możliwość uzyskania odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Zastanawiając się, czy ktoś może oraz dostał odszkodowanie za opóźniony lot, nie można zapominać, że konieczne jest do tego złożenie poprawnego wniosku. W tym przypadku konieczne będzie odpowiednie i wystarczające udokumentowanie całego procederu oraz zareagowanie w terminie. Warto tu więc skorzystać ze wzoru oraz opinii prawnika. Aby środki zostały przyznane, wniosek o odszkodowanie za opóźniony lok powinien zostać również złożony przed terminem przedawnienia, a więc do roku od lotu.

Jak więc widać, odszkodowanie za opóźniony lot może wynosić w granicach od 250 do 600 euro. Aby zostało przyznane, dany lot musi być jednak opóźniony minimum 2 godziny, lub faktyczny przylot musi nastąpić co najmniej 3 godziny po czasie. Do uzyskania należnych środków, niezbędne będzie złożenie wniosku w terminie do roku od opóźnionego lotu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Xavier Thuizat
W branży lotniczej często powtarza się, że podróż to...
odszkodowania od dewelopera
Zakup nieruchomości od dewelopera jest często jednym z najwa...
Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz we...
dla branży transportowej
Strefa Q&A, czyli strefa pytań i odpowiedzi, to miejsce...
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...