Polski Ład

Jakie są najważniejsze założenia Polskiego Ładu?

Opublikowano: 23 grudnia 2021

Polski Ład, od chwili jego ogłoszenia, wzbudza żywe dyskusje zarówno wśród ekspertów, jak i zwykłych Polaków. Ten program społeczno-gospodarczy zakłada bowiem wprowadzenie wielu istotnych zmian w różnych dziedzinach. Warto wiedzieć, jakie są główne planowane w jego ramach reformy.

Co to takiego nowy Polski Ład?

Mianem nowego Polskiego Ładu nazwano program reform o wymiarze społeczno-politycznym, którego celem jest poprawienie jakości życia mieszkańców Polski, a także złagodzenie negatywnych konsekwencji, jakie przyniosła za sobą pandemia koronawirusa. Został on ogłoszony 15 maja 2021 roku, a jego twórcami są przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość – przede wszystkim premier kraju Mateusz Morawiecki. Nowy Polski Ład zakłada szereg poważnych zmian, które mają być wprowadzane systematycznie na przestrzeni lat. Pierwsze z nich wejdą w życie wraz z 1 stycznia 2022 roku.

Jakie obszary życia społeczno-gospodarczego zmieni Polski Ład?

Nowy Polski Ład skupia się na zagadnieniach związanych z różnymi aspektami życia społeczno-gospodarczego. Można podzielić je na kilka głównych obszarów. Są to kwestie dotyczące spraw podatkowych, emerytur, poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, sytuacji mieszkaniowej oraz planowanych na kolejne lata inwestycji.

W celu wyróżnienia bardziej szczegółowego zakresu działania wyznaczono główne hasła Polskiego Ładu. Są to: Dekada rozwoju, Uczciwa praca – godna płaca, Plan na zdrowie, Czysta energia – czyste powietrze, Dobry klimat dla firm, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Polska – nasza ziemia, Rodzina i dom w centrum życia, Złota jesień życia oraz CyberPoland 2025. Pod każdą z nazw kryje się lista konkretnych reform z danego obszaru.

Najważniejsze założenia programu

Nowy Polski Ład zakłada bardzo wiele zarówno mniejszych, jak i większych zmian. Warto poznać przynajmniej najważniejsze planowane reformy w ramach programu społeczno-gospodarczego. Za jego filary uważane są:

  • zwiększenie nakładów na system ochrony zdrowia do 7% PKB w ciągu najbliższych 6 lat (do 2027 roku);
  • zwiększenie dostępności finansowania własnego mieszkania (gwarancja zapewnienia wkładu własnego ze strony państwa do 100 tys. zł, udzielanie dofinansowania rodzinom wielodzietnym oraz obywatelom, którzy korzystają z mieszkalnictwa społecznego) i zlikwidowanie formalności dotyczących powstawania zabudowy mieszkalnej do 70 m2;
  • niższe obciążenia podatkowe dla dużej części Polaków (w tym zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł oraz zmiana drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys.);
  • stworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy w ramach programu inwestycji o charakterze strategicznym;
  • wyższe emerytury dla seniorów (brak opodatkowania świadczeń emerytalnych do kwoty 2500 zł).

Pozostałe szczegółowe założenia Polskiego Ładu można znaleźć na oficjalnej witrynie internetowej programu.

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak produkowane są magnesy
Magnesy coraz częściej pojawiają się w codziennym życiu każd...
maszyny pakujące
W dzisiejszym świecie, gdzie...
Tomasz Balcerzak
Głównym wyznacznikiem rozwoju są ludzie: kompetentni...
CBDC
Wraz z poprawą globalnego systemu gospodarczego, oby...
Nowy Jedwabny Szlak
Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku została przedstawiona w 2...