wyposażenie pralni

Jakie wyposażenie musi mieć profesjonalna pralnia?

Opublikowano: 15 grudnia 2021

Pralnictwo jest jedną z tych branż, które pomimo sytuacji zaistniałej z powodu pandemii COVID-19 radzą sobie całkiem nieźle. Zainteresowanie usługami pralniczymi wcale nie słabnie, o czym może świadczyć otwieranie kolejnych punktów na terenie całej Polski. Polacy bardzo chętnie korzystają z odpłatnego odświeżania odzieży i innych wyrobów tekstylnych. Pralnia w popularnym centrum handlowym lub innej atrakcyjnej lokalizacji może generować naprawdę dobre dochody. Chętnych do zakładania kolejnych zakładów nie brakuje. Aby inwestycja w profesjonalną pralnię przyniosła jednak oczekiwane zyski musi być starannie przemyślana i zaplanowana. Osoba chcąca prowadzić firmę w tej branży powinna przede wszystkim poznać założenia technologiczne pozwalające zaoferować najwyższą jakość usług.

Co składa się na podstawowe wyposażenie pralni?

Mówiąc w największym uproszczeniu, wyróżniamy dwie podstawowe metody prania: pranie wodne oraz czyszczenie chemiczne. Przy każdej z tych technologii potrzebny jest inny zestaw maszyn, sprzętu i środków. Jeszcze jakiś czas temu działalność większości spośród pralni automatycznych funkcjonujących w naszym kraju skupiona była głównie na praniu wodnym. Dziś powstaje wiele nowych punktów zajmujących się przede wszystkim czyszczeniem chemicznym. Pranie w ujęciu najbardziej tradycyjnym, czyli takie w wodzie z dodatkiem detergentów, to domena pralni wodnych. W profesjonalnych pralniach wodnych używa się innych środków piorących niż te stosowane przez nas w domach, przede wszystkim lepszej jakości i bardziej skoncentrowanych.

Każda pralnia musi dysponować odpowiednim zestawem preparatów w postaci proszków, płynów, tabletek i innych. Użycie profesjonalnych środków piorących pozwala pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Sprzęt, jaki wykorzystuje się w pralniach wodnych, zasadniczo różni się od urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Maszyną niezbędną w każdej pralni wodnej jest pralka przemysłowa. To duża, rozbudowana pralnica przystosowana do wykonywania całego cyklu operacji: prania wstępnego, prania zasadniczego, płukania z podwirowaniami i wirowania końcowego.

Odmienne metody czyszczenia asortymentu tekstylnego oferują pralnie chemiczne. Do obróbki pranego asortymentu nie używa się tutaj wody, lecz specjalnych rozpuszczalników chemicznych, przez co proces ten często jest używany praniem na sucho. Najważniejszą maszyną w każdej pralni chemicznej jest zaawansowany technologicznie automat piorący nazywany agregatem chemicznym. Do wywabiania plam w procesie prania na sucho stosuje się rozpuszczalnik: umieszczony w bębnie agregatu wsad jest nim wielokrotnie opryskiwany, co pozwala skutecznie i szybko usunąć zabrudzenia w sposób bezpieczny dla delikatnych tkanin.

W zależności od ustawionego na maszynie programu zalewanie może odbywać się wielokrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu. Cały proces odbywa się w obiegu zamkniętym: zużyty rozpuszczalnik nie trafia do kanalizacji, lecz do zbiornika filtracyjnego, w którym jest poddawany destylacji. Oczyszczony w ten sposób detergent może zostać użyty ponownie, a resztki trafiają do osobnego pojemnika na odpady, który co jakiś czas oddaje się do autoryzowanego punktu zajmującego się utylizacją.

Jakie inne urządzenia i akcesoria powinny znaleźć się w pralni?

Aby utrzymać swoją wysoką pozycję na rynku nowoczesne punkty pralnicze korzystają z wielu zaawansowanych rozwiązań. Większość pralni oferuje usługę kompleksową, obejmującą m.in. pranie i prasowanie. Usuwanie zagnieceń powstałych w trakcie prania odbywa się z zastosowaniem urządzeń profesjonalnych: funkcjonalnych stołów prasowalniczych, manekinów formujących i wytwornic pary. Przy prasowaniu materiałów o dużych rozmiarach niezbędny jest magiel przemysłowy. W celu optymalizacji procesu wykańczania w wielu pralniach stosuje się magiel elektryczny ze względu na jego dużą zdolność przerobową. Prasowalnica elektryczna zapewnia znakomite efekty w bardzo krótkim czasie.


Po czym poznać profesjonalną firmę od relokacji maszyn? Podpowiadamy!

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
Małgorzata Kuliga
Biznes to dla nas nie tylko zarobek, lecz przede wsz...
Jak sprzedać firmę
Decyzja o sprzedaży firmy to ważny krok – wymagający...