Dzisiejsze problemy z efektem cieplarnianym i wyczerpywanie się surowców naturalnych skłaniają do szukania coraz to nowszych technologii pozwalających chronić nasze środowisko. Shell Eco-marathon jest jedną z imprez, które dają młodym twórcom możliwość pokazania swoich możliwości technologicznych. Również w tym roku w dniach 5–8 lipca Park Olimpijski Królowej Elżbiety w Londynie po raz kolejny będzie gościć tysiące studentów z całej Europy w ramach festiwalu pomysłów i innowacji „Make the Future Live”, którego głównym punktem będzie 34. edycja Shell Eco-marathonu.
Aż 7 drużyn z Polski będzie próbowało swych sił w wyścigu na jak najdłuższy dystans, dysponując wyłącznie litrem paliwa lub 1 kWh energii. Uczestnicy staną w obliczu wyzwania, którego tradycje sięgają 1985 roku. W tym roku polską edycję Shell Eco-marathon objęły patronatem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Polska może poszczycić się swoimi 7 drużynami, które mają nadzieję na pobicie dotychczasowych rekordów w kategoriach UrbanConcept oraz Prototype. Ich uczestnictwo trwa niezmiennie od 2006 roku. Są to:
W swoich przedsięwzięciach polskie drużyny zawsze proponują ciekawe rozwiązania z zakresu źródeł napędzania pojazdów. W tym roku również nas nie zawiodą. Na tegorocznym festiwalu zaprezentują się nie tylko maszyny zasilane konwencjonalnymi paliwami, lecz także bolidy napędzane wodorem czy etanolem.
Misją konkursu Shell Eco-marathon jest wspomaganie młodych inżynierów w ich odkryciach technologicznych
i motoryzacyjnych.
Być może w przyszłości to właśnie one staną się odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi świat. – Shell Eco-marathon ukazuje to, co najlepsze w nauce, technice, inżynierii i matematyce. Pokazuje, jak wysoki poziom specjalizacji w tych dziedzinach jest potrzebny do skonstruowania niezwykle energooszczędnych środków transportu – mówi Norman Koch, globalny dyrektor generalny festiwalu „Make the Future”.
Dzisiejszy rynek paliw rozwija się w zawrotnym tempie. Gaz skroplony i sprężony gaz ziemny, wodór, elektryczność czy biopaliwa to nowe rodzaje napędów, których znaczenie z dnia na dzień rośnie. Technologie, które możemy ujrzeć na Shell Eco-marathon, na pewno będą wykorzystywały te surowce. – Aby sprostać wyzwaniu dostarczenia w przyszłości coraz więcej coraz czystszej energii, będziemy potrzebowali wielu specjalistów w naukach ścisłych, a polscy młodzi inżynierowie od lat pokazują, że są w czołówce konstruktorów wydajnych i energooszczędnych pojazdów – to słowa Rafała Molendy, dyrektora działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska.
Shell Eco-marathon będzie miał swój finał na trzech różnych kontynentach – w Ameryce Północnej w Sonomie, w Azji w Singapurze oraz w europejskim Londynie.
Dodaj komentarz