Shell Eco-marathon, czyli jazda na kropelce

Opublikowano: 22 czerwca 2018

Dzisiejsze problemy z efektem cieplarnianym i wyczerpywanie się surowców naturalnych skłaniają do szukania coraz to nowszych technologii pozwalających chronić nasze środowisko. Shell Eco-marathon jest jedną z imprez, które dają młodym twórcom możliwość pokazania swoich możliwości technologicznych. Również w tym roku w dniach 5–8 lipca Park Olimpijski Królowej Elżbiety w Londynie po raz kolejny będzie gościć tysiące studentów z całej Europy w ramach festiwalu pomysłów i innowacji „Make the Future Live”, którego głównym punktem będzie 34. edycja Shell Eco-marathonu.

Shell Eco-marathon 

Aż 7 drużyn z Polski będzie próbowało swych sił w wyścigu na jak najdłuższy dystans, dysponując wyłącznie litrem paliwa lub 1 kWh energii. Uczestnicy staną w obliczu wyzwania, którego tradycje sięgają 1985 roku. W tym roku polską edycję Shell Eco-marathon objęły patronatem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Polska może poszczycić się swoimi 7 drużynami, które mają nadzieję na pobicie dotychczasowych rekordów w kategoriach UrbanConcept oraz Prototype. Ich uczestnictwo trwa niezmiennie od 2006 roku. Są to:

  • Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
  • Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie
  • Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
  • Hydrogreen Pollub Team z Politechniki Lubelskiej
  • Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
  • SKAP z Politechniki Warszawskiej
  • SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej.

W swoich przedsięwzięciach polskie drużyny zawsze proponują ciekawe rozwiązania z zakresu źródeł napędzania pojazdów. W tym roku również nas nie zawiodą. Na tegorocznym festiwalu zaprezentują się nie tylko maszyny zasilane konwencjonalnymi paliwami, lecz także bolidy napędzane wodorem czy etanolem.

Shell Eco-marathon - pojazdyMisją konkursu Shell Eco-marathon jest wspomaganie młodych inżynierów w ich odkryciach technologicznych
i motoryzacyjnych.
Być może w przyszłości to właśnie one staną się odpowiedzią na wyzwania, przed którymi stoi świat. – Shell Eco-marathon ukazuje to, co najlepsze w nauce, technice, inżynierii i matematyce. Pokazuje, jak wysoki poziom specjalizacji w tych dziedzinach jest potrzebny do skonstruowania niezwykle energooszczędnych środków transportu
– mówi Norman Koch, globalny dyrektor generalny festiwalu „Make the Future”.

Dzisiejszy rynek paliw rozwija się w zawrotnym tempie. Gaz skroplony i sprężony gaz ziemny, wodór, elektryczność czy biopaliwa to nowe rodzaje napędów, których znaczenie z dnia na dzień rośnie. Technologie, które możemy ujrzeć na Shell Eco-marathon, na pewno będą wykorzystywały te surowce. – Aby sprostać wyzwaniu dostarczenia w przyszłości coraz więcej coraz czystszej energii, będziemy potrzebowali wielu specjalistów w naukach ścisłych, a polscy młodzi inżynierowie od lat pokazują, że są w czołówce konstruktorów wydajnych i energooszczędnych pojazdów – to słowa Rafała Molendy, dyrektora działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polska.

Shell Eco-marathon będzie miał swój finał na trzech różnych kontynentach – w Ameryce Północnej w Sonomie, w Azji w Singapurze oraz w europejskim Londynie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...
Perfect SPA Awards
20 marca 2023 r. w warszawskim Hotelu Marriott podcz...
Konkurs Chopinowski w Turznie
Od 25 do 26 lutego br. w Pałacu Romantycznym w Turzn...
Jan Zając
Naszym wspólnym zadaniem jest stworzenie ram, które...
Rynek ropy naftowej
Ropa naftowa to podstawa funkcjonowania współczesnej cywiliz...