narty i alkohol

Jazda na nartach i alkohol to zły mariaż

Opublikowano: 23 lutego 2020

Jazda na nartach i alkohol pity na stoku, nie idą w parze. Procenty rozluźniają mięśnie, a co za tym idzie zaburzają koordynację ruchową. Efekt? Ryzyko kontuzji i stwarzanie niebezpieczeństwa dla innych.

Na stokach zarówno w Polsce, jak i za granicą nie brakuje knajpek i karczm, w których można się szybko rozgrzać. Jednak jak szybko się rozgrzejemy, tak szybko ciepło stracimy, bo tak właśnie działa na ludzki organizm alkohol: obniża temperaturę, co może prowadzić do zaburzeń ośrodka termoregulacji i wychłodzenia – bardzo niebezpiecznego w górach.

Alkohol powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, stąd chwilowe uczucie rozgrzania. Osoby na co dzień zajmujące się aktywnością fizyczną (trenerzy) radzą, aby między jednym a drugim kieliszkiem robić sobie 20 minutowe przerwy, bo wtedy alkohol zdąży rozejść się po organizmie i będzie wiadomo, kiedy powiedzieć sobie stop.

Nie tylko mocne alkohole są niebezpieczne, piwo również nie idzie w parze z nartami, ponieważ spowalnia czas reakcji i generalnie działa otępiająco. No chyba, że sięgamy po piwo bezalkoholowe, wówczas nawadniamy organizm, co przy wysiłku fizycznym, jest bardzo wskazane.

Unikać należy drinków, pitych przez słomkę, bo wtedy alkohol wnika do organizmu już przez błony śluzowe jamy ustnej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol jest związany z brawurą, tak jak za kierownicą, tak i na stoku, to niebezpieczne połączenie.

Alkohol to również zgubne kalorie

Alkohol jest kaloryczny, ale to puste kalorie. Co z tego, że na stoku można spalić ich 3000 tysiące podczas jazdy, jeśli później je uzupełnimy procentami? 0,5 litra piwa zawiera 25 g czystego alkoholu, na jego przetrawienie organizm potrzebuje około 3 godzin. 30 ml brandy lub whisky – to 65 kcal, 50 ml koniaku – 160 kcal, 50 ml wódki -110 kcal.

Oczywiście urlop sprzyja puszczeniu hamulców, jeśli już to się zdarzy, to po pierwsze należy się porządnie wyspać przed kolejnym ruszeniem na stok, po drugie zjeść jajecznicę bogatą w białko, która pomoże zregenerować organizm.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Whisky
Whisky szkocka to trunek produkowany z wody i słodowanych zb...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
Żaneta Ściwiarska
Wszystko zaczęło się od moich prób naprawy samej sie...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...