Jin Peh

Jin Peh – Praktyczne wskazówki feng shui

Opublikowano: 23 czerwca 2024

Jestem autorem i współautorem około 14 książek, ale „Praktyczne wskazówki feng shui” jest pierwszą, którą napisałem, więc jest dla mnie wyjątkowa. Została napisana w czasach, gdy Internet nie był tak powszechny jak dziś, a większość moich badań pochodziła z mojej własnej praktyki i przeczytanych książek – mówi Jin Peh, mistrz praktyki feng shui. 

Jak to się stało, że zainteresował się Pan feng shui?

Jin Peh : Jesienią 1997 roku ukończyłem studia medyczne i studiowałem dziennikarstwo. Moja najstarsza siostra i ja pokłóciliśmy się o to, że ona i jej rodzina przyjeżdżająca z Singapuru zatrzymała się w naszym rodzinnym mieszkaniu w Perth w Australii, kiedy ja przygotowywałem się do egzaminów, tzn. wolałem być sam. Moja druga siostra powiedziała, że chociaż nie znamy się na feng shui, to z mieszkaniem musi być coś nie tak, ponieważ wszyscy członkowie rodziny (moi rodzice, siostry, brat i ja) zawsze się tam kłócili. Wyszukałem więc w książce telefonicznej Włoszkę, która zajmowała się doradztwem w zakresie feng shui.

Przyszła do mieszkania i zaczęła je analizować. Stwierdziła, że belka w głównej sypialni rozdzieliła małżeńskie łoże na pół i w rezultacie moi rodzice się rozwiedli. Było tam również lustro odbijające łóżko, które powiększało problem. Kuchenka i zlew znajdowały się naprzeciwko siebie, co wskazywało na problemy pomiędzy mężczyzną i kobietą w domu. W północno-zachodniej części związanej z głową domu znajdowała się toaleta, a także pralnia. To wskazywało, że biznes mojego ojca zmagał się z problemami, od czasu kiedy wprowadził się do mieszkania. Miała całkowitą rację – a poznałem ją dopiero tamtego dnia.

Kiedy wyszła, zrobiło mi się głupio, ponieważ byłem etnicznie Chińczykiem, a ona Włoszką, ale wiedziała o wiele więcej o mojej kulturze niż ja. Po tym wydarzeniu postanowiłam zgłębić tajniki feng shui i zaczęłam czytać każdą książkę na ten temat w języku angielskim, jaką udało mi się znaleźć. Pamiętajmy, że były to lata 90. Internet był jeszcze w powijakach. I tak zaczęła się moja przygoda, która trwa do dziś.

Ma Pan wykształcenie medyczne i dziennikarskie – dlaczego to feng shui stało się Pana zawodem?

Jin Peh : Rozpocząłem szkołę medyczną w Perth w Australii w lutym 1989 roku. Pominąłem kilka lat szkoły średniej, kiedy wyemigrowałem do Australii z Singapuru, więc miałem tylko 16 lat i dziewięć miesięcy, kiedy zacząłem. Po kilku latach zdałem sobie sprawę, że nie mam do tego serca, ale ukończyłem staż, aby uzyskać pełną certyfikację. Chciałem zostać dziennikarzem telewizyjnym, więc poszedłem na kolejne na studia w tym kierunku.

Podczas studiów dziennikarskich zainteresowałam się feng shui. Zacząłem kupować książki, które mogłem znaleźć na ten temat i dzieliłem się lekturami z kolegami ze studiów. Zdałem sobie wówczas sprawę, że to ja znacznie lepiej rozumiem temat, mimo że czytaliśmy tę samą książkę w tym samym czasie. Wyglądało na to, że byłem w stanie pojąć zasady i formuły szybciej niż oni. Błysnęła mi wtedy myśl, że mogę mieć do tego szczególny talent.

Kiedy z różnych powodów nie mogłem znaleźć pracy jako dziennikarz telewizyjny w Australii, nie chciałem wracać do pracy jako lekarz. Pomyślałem, że mogę pójść dalej w feng shui, ponieważ mówiłem po angielsku lepiej niż chińscy mistrzowie feng shui, a także mówiłem po mandaryńsku lepiej niż wszyscy ludzie z Zachodu, którzy próbowali studiować feng shui. Byłem w uprzywilejowanej pozycji.

Praktyczne wskazówki feng shui

Ma Pan na swoim koncie wiele książek – czym wyróżniają się „Praktyczne wskazówki feng shui”, czyli pierwszy tytuł Pańskiego autorstwa na polskim rynku?

Jin Peh : Jestem autorem i współautorem około 14 książek, ale ta jest pierwszą, którą napisałem, więc jest dla mnie wyjątkowa. Została napisana w czasach, gdy Internet nie był tak powszechny jak dziś, a większość moich badań pochodziła z mojej własnej praktyki i przeczytanych książek. „Praktyczne wskazówki feng shui” są zbiorem felietonów, które napisałem dla głównej angielskiej gazety w Hongkongu, „South China Morning Post”. Wydawca chciał, aby każda kolumna miała mniej niż 250 słów i pozostawiała czytelnikom kilka praktycznych wskazówek, które mogą wykorzystać w swoim codziennym życiu.

Polscy czytelnicy zapoznają się nie tylko z feng shui i jego zastosowaniem w sypialni, kuchni i salonie, ale także z innymi tematami, takimi jak chińska astrologia, kultura i tradycje oraz użycie kolorów i liczb. Felietony są napisane w sposób łatwy do zrozumienia, bez konieczności posiadania wcześniejszej wiedzy na ten temat.

Mieszkał Pan  w wielu krajach, w różnych kulturach. Czy zasady feng shui pozostają takie same bez względu na to, gdzie mieszkamy?

Jin Peh : Z pewnością tak. Feng shui analizuje energię lub qi w środowisku życia lub pracy, więc stosuję te same zasady, gdy mieszkałem w Singapurze i Hongkongu, a także gdy studiowałem i mieszkałem w Australii. Mieszkając w Dubaju przez 20 lat, stosowałem te same zasady feng shui również na Bliskim Wschodzie. Gdy podróżuję i pracuję w Europie, również upewniam się, że moja sala lekcyjna i pokój hotelowy są zgodne z zasadami feng shui.

Jakie są najczęstsze problemy, z którymi ludzie zwracają się do Pana jako konsultanta feng shui?

Jin Peh : To zależy od klienta. Niektórzy klienci mają problemy finansowe, tj. wydają tyle, ile zarabiają i proszą mnie, abym przyszedł i sprawdził, czy jestem w stanie zastosować zasady feng shui, aby poprawić ich biznes lub zarobki zawodowe. Niektóre samotne kobiety proszą o pomoc w znalezieniu miłości i partnera życiowego, ponieważ nie chcą już być same, więc jestem proszony o stymulowanie i poprawę ich życia romantycznego. Zgłaszają się do mnie również klienci z prośbą o ocenę nieruchomości, które chcieliby kupić lub wynająć, tj. czy jest to dobra nieruchomość pod względem feng shui.

Czy stosowanie zasad feng shui jest łatwe w codziennym życiu? Na pierwszy rzut oka wydają się one dość skomplikowane…

Jin Peh : Jeśli przeczytasz moją książkę, przekonasz się, że większość zasad feng shui jest dość prosta. Na przykład, jednym z głównych typów nieruchomości, których należy unikać, niezależnie od mieszkania lub domu, jest to, że drzwi wejściowe lub główne wejście nie powinny otwierać się na tylne drzwi lub na otwarte okno. Energia lub qi pędzi prosto przez nie i mieszkaniec może mieć problemy z wydawaniem dużej ilości pieniędzy. Widziałem to wiele razy.

W sypialni nie jest dobrze mieć lustro odbijające mieszkańców podczas snu, ani na ścianie naprzeciwko, ani na ścianie z boku. Mogą nie spać spokojnie lub zacząć się ze sobą kłócić. Łóżko powinno być również ustawione pod ścianą, a nie pod oknem, w przeciwnym razie osoba może źle spać.

W kuchni kuchenka i zlewozmywak nie powinny znajdować się naprzeciwko siebie, w przeciwnym razie ogień i woda będą w bezpośrednim konflikcie, a mieszkańcy nieruchomości mogą nie mieć harmonijnych relacji.

Dużo Pan podróżuje po świecie. Czy za każdym razem, gdy jest Pan w nowym miejscu, urządza je zgodnie z zasadami feng shui? Jak Pan sobie radzi z tym w hotelach?

Jin Peh : Zdecydowanie tak. Zawsze wracam do hoteli, w których dobrze mi się spało. Nie mogę tak naprawdę zmienić aranżacji pokoju, ponieważ meble są w większości stałe, tj. łóżka i stoły, więc patrzę na wystrój pokoju.

Nie powinno być żadnych luster odbijających bezpośrednio łóżko. Łóżko powinno znajdować się przy ścianie, a nie pod oknem. Pokój powinien mieć regularne wymiary, bez żadnych dziwnych kształtów. Pomiędzy toaletą/łazienką a sypialnią powinny znajdować się drzwi, a nie jeden z tych pokoi na otwartym planie, w których toaleta/łazienka jest otwarta lub znajdują się szklane ściany, przez które można zobaczyć, co dzieje się w toalecie. Jeśli jest szklana ściana, powinny być zasłony zapewniające prywatność.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Tomasz Kasela
Gabinet Dr Kasela łączy medycynę, naukę i biznes w s...
Rafał Matuszczyk
Formuła wymiany barterowej wywodzi się ze Szwajcarii...
József Váradi
O obchodach 20 lat działalności na rynku przelotów l...
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...