Jola Pszczółkowska - Pawlik

Jola Pszczółkowska – Pawlik nowa płyta: Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady

Opublikowano: 7 października 2019

Nie tylko dla wielbicieli fraz moniuszkowskich „ Śpiewników domowych ” i polskiej poezji romantycznej, ale także dla szerokiego grona odbiorców poszukujących ciekawych i mniej znanych dzieł i interpretacji muzycznych, ukazała się nowa płyta pt. „ Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady ”. Większość utworów na płycie to nagrania unikatowe. Pomysłodawczynią i autorką płyty jest Jola Pszczółkowska – Pawlik. Artystka realizuje także jesienną edycję festiwalu „ Moniuszko na Trakcie Królewskim ”.

Na płycie  „ Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady ” znalazło się 7 ballad ojca polskiej opery narodowej. Są one prezentowane w wykonaniu sześciorga zdolnych śpiewaków młodego pokolenia: Wandę Franek – mezzosopran, Elwirę Janasik – mezzosopran, Karolinę Różę Kowalczyk – sopran, Jerzego Butryna – bas-baryton, Łukasza Karaudę – bas-baryton i Andrzeja Lenarta – baryton. Akompaniuje im sama autorka płyty – Jolanta Pszczółkowska – Pawlik.

Nie byłoby tej płyty gdybym nie spotkała tak wspaniałych wykonawców. Śpiewają fantastycznie. Wnieśli własne, młodzieńcze interpretacje i własne głębokie uczucia. W ich interpretacji ballady nabierają nowego, bardzo osobistego, a także aktualnego znaczenia – mówi dr Jola Pszczółkowska – Pawlik, pianistka, kameralistka, menadżer kultury, pedagog uniwersytecki i producentka płyt, w tym także płyty Włodka PawlikaNight in Calisia”, która została uhonorowana prestiżową nagrodą Grammy.

Romantyczna poezja w nowej interpretacji

Płyta „ Moniuszko-Pieśni vol.4 ” składa się z siedmiu ballad na głos i fortepian. Pięć z nich: Powrót taty, Świtezianka, Czaty, Trzech budrysów i Rybka jest do poezji Adama Mickiewicza. Dwie ballady: pt. Magda karczmarka i szwedzka ballada Książę Magnus i Trolla to śpiewana poezja Ludwika Sztyrmera. Wszystkich nagrań dokonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Autorka płyty podkreśla, że polski romantyzm to epoka ballad Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina, które znamy, cenimy i lubimy. Jednak nie znamy tak dobrze ballad Stanisława Moniuszki. Twórca opery narodowej pisał pieśni i ballady na przestrzeni 40 lat. Komponował je kiedy jeszcze był młodym chłopakiem. Natomiast ostatnia ballada „ Rybka ” powstała, kiedy był już dojrzałym i doświadczonym twórcą , w tym m.in. autorem opery „ Halka ”.

Ballady Stanisława Moniuszki to potężne formy, które stawiają przed wykonawcą duże wyzwanie. Są to dzieła, które mogłyby stanowić punkt wyjścia do stworzenia jeszcze większego dzieła – opery. Są w nich, oprócz muzyki i części wokalnych także: liryka, części recytatywne – mówi Jola Pszczółkowska – Pawlik. 

Płyta Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady

Płyta „ Moniuszko-Pieśni” vol.4 Ballady „ to już czwarta płyta przygotowana i wydana przez Jolę Pszczółkowską – Pawlik z cyklu fonograficznego poświęconego znanym i nieznanym pieśniom i balladom Stanisława Moniuszki. Pierwszą płytę pianistka wydała w 2014 r. pt. „ Moniuszko-Pieśni” vol.1 „. Kolejne płyty to „ Moniuszko-Pieśni” vol.2, która ukazała się w 2016 r. i „ Moniuszko-Pieśni” vol.3” wydana na początku 2019 r.

Seria wydawnictw „ Moniuszko-Pieśni ” jest  autorskim projektem pianistki, która ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m. in. za płyty z pieśniami F. Schuberta, które nagrała z tenorem Karolem Kozłowskim.

Kolejna płyta „ Moniuszko Pieśni ”

Kolejna płyta „ Moniuszko-Pieśni” vol.4 Ballady ”, na której splatają się doświadczenie z młodością, wiedza z pozbawionym rutyny temperamentem, jest trzecią premierą wydawnictwa „Pawlik Relations” z muzyką Stanisława Moniuszki w jubileuszowym roku moniuszkowskim, obok płyt: „ Moniuszko-Pieśni ” vol.3 i bestsellerowej „ Pawlik/Moniuszko-Polish Jazz ”.

Moniuszko skomponował prawie 300 pieśni. Moim celem jest odkrywanie tych nieznanych – mówi Jola Pszczółkowska – Pawlik. Zapowiada, że planuję wydać w przyszłym roku 2 nowe płyty. Wszystko jest w trakcie przygotowań i prac, jednak nie chce zdradzić szczegółów. Dodaje, że obecnie jest nagranych 90 pieśni Stanisława Moniuszki.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...