Jola Pszczółkowska - Pawlik

Jola Pszczółkowska – Pawlik nowa płyta: Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady

Opublikowano: 7 października 2019

Nie tylko dla wielbicieli fraz moniuszkowskich „ Śpiewników domowych ” i polskiej poezji romantycznej, ale także dla szerokiego grona odbiorców poszukujących ciekawych i mniej znanych dzieł i interpretacji muzycznych, ukazała się nowa płyta pt. „ Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady ”. Większość utworów na płycie to nagrania unikatowe. Pomysłodawczynią i autorką płyty jest Jola Pszczółkowska – Pawlik. Artystka realizuje także jesienną edycję festiwalu „ Moniuszko na Trakcie Królewskim ”.

Na płycie  „ Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady ” znalazło się 7 ballad ojca polskiej opery narodowej. Są one prezentowane w wykonaniu sześciorga zdolnych śpiewaków młodego pokolenia: Wandę Franek – mezzosopran, Elwirę Janasik – mezzosopran, Karolinę Różę Kowalczyk – sopran, Jerzego Butryna – bas-baryton, Łukasza Karaudę – bas-baryton i Andrzeja Lenarta – baryton. Akompaniuje im sama autorka płyty – Jolanta Pszczółkowska – Pawlik.

Nie byłoby tej płyty gdybym nie spotkała tak wspaniałych wykonawców. Śpiewają fantastycznie. Wnieśli własne, młodzieńcze interpretacje i własne głębokie uczucia. W ich interpretacji ballady nabierają nowego, bardzo osobistego, a także aktualnego znaczenia – mówi dr Jola Pszczółkowska – Pawlik, pianistka, kameralistka, menadżer kultury, pedagog uniwersytecki i producentka płyt, w tym także płyty Włodka PawlikaNight in Calisia”, która została uhonorowana prestiżową nagrodą Grammy.

Romantyczna poezja w nowej interpretacji

Płyta „ Moniuszko-Pieśni vol.4 ” składa się z siedmiu ballad na głos i fortepian. Pięć z nich: Powrót taty, Świtezianka, Czaty, Trzech budrysów i Rybka jest do poezji Adama Mickiewicza. Dwie ballady: pt. Magda karczmarka i szwedzka ballada Książę Magnus i Trolla to śpiewana poezja Ludwika Sztyrmera. Wszystkich nagrań dokonano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Autorka płyty podkreśla, że polski romantyzm to epoka ballad Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina, które znamy, cenimy i lubimy. Jednak nie znamy tak dobrze ballad Stanisława Moniuszki. Twórca opery narodowej pisał pieśni i ballady na przestrzeni 40 lat. Komponował je kiedy jeszcze był młodym chłopakiem. Natomiast ostatnia ballada „ Rybka ” powstała, kiedy był już dojrzałym i doświadczonym twórcą , w tym m.in. autorem opery „ Halka ”.

Ballady Stanisława Moniuszki to potężne formy, które stawiają przed wykonawcą duże wyzwanie. Są to dzieła, które mogłyby stanowić punkt wyjścia do stworzenia jeszcze większego dzieła – opery. Są w nich, oprócz muzyki i części wokalnych także: liryka, części recytatywne – mówi Jola Pszczółkowska – Pawlik. 

Płyta Moniuszko Pieśni vol. 4 Ballady

Płyta „ Moniuszko-Pieśni” vol.4 Ballady „ to już czwarta płyta przygotowana i wydana przez Jolę Pszczółkowską – Pawlik z cyklu fonograficznego poświęconego znanym i nieznanym pieśniom i balladom Stanisława Moniuszki. Pierwszą płytę pianistka wydała w 2014 r. pt. „ Moniuszko-Pieśni” vol.1 „. Kolejne płyty to „ Moniuszko-Pieśni” vol.2, która ukazała się w 2016 r. i „ Moniuszko-Pieśni” vol.3” wydana na początku 2019 r.

Seria wydawnictw „ Moniuszko-Pieśni ” jest  autorskim projektem pianistki, która ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m. in. za płyty z pieśniami F. Schuberta, które nagrała z tenorem Karolem Kozłowskim.

Kolejna płyta „ Moniuszko Pieśni ”

Kolejna płyta „ Moniuszko-Pieśni” vol.4 Ballady ”, na której splatają się doświadczenie z młodością, wiedza z pozbawionym rutyny temperamentem, jest trzecią premierą wydawnictwa „Pawlik Relations” z muzyką Stanisława Moniuszki w jubileuszowym roku moniuszkowskim, obok płyt: „ Moniuszko-Pieśni ” vol.3 i bestsellerowej „ Pawlik/Moniuszko-Polish Jazz ”.

Moniuszko skomponował prawie 300 pieśni. Moim celem jest odkrywanie tych nieznanych – mówi Jola Pszczółkowska – Pawlik. Zapowiada, że planuję wydać w przyszłym roku 2 nowe płyty. Wszystko jest w trakcie przygotowań i prac, jednak nie chce zdradzić szczegółów. Dodaje, że obecnie jest nagranych 90 pieśni Stanisława Moniuszki.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
saksofon
Saksofon to instrument o wyjątkowym brzmieniu, który...
wzmacniacz do perkusji
Przy zakupie wzmacniacza do perkusji elektronicznej należy w...
Przenikania
Główną ideą cyklu wystaw Przenikania jest promowani...
Teatr Muzyczny ROMA
Tak najkrócej można st...
Łukasz Brzezina
Co jest najchętniej kupowane: płyty CD, DVD, czy win...