Józef Grzegorz Kurek

Józef Grzegorz Kurek – Trzy dekady rozwoju Mszczonowa

Opublikowano: 2 kwietnia 2020

Od lat prowadzimy kampanię promocyjną gminy jako przyjaznej przedsiębiorcom i rokrocznie poszerzamy obszar terenów przeznaczonych na sprzedaż, które przygotowujemy tak, żeby były gotowe na rozpoczęcie budowy praktycznie w każdym momencie – mówi Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa.

Czy inwestycja na miarę Parku Suntago jest spełnieniem marzeń samorządowca?

Józef Grzegorz Kurek – Suntago, będące pierwszym etapem Park of Poland, to jedna z największych inwestycji w regionie. Co więcej, w całej Europie nie ma drugiego zadaszonego aquaparku tej wielkości. Nie będę więc ukrywał, że jestem dumny z jego powstania właśnie na terenie gminy Mszczonów. Jak wspominałem na otwarciu obiektu, powstanie Suntago Wodny Świat to spełnienie mojego wielkiego marzenia, które kilkanaście lat temu powstało w planach moich i Mooky`ego Greidingera.

Czuje się pan ojcem chrzestnym przedsięwzięcia? Jakie myśli i uczucia towarzyszyły przecinaniu wstęgi w Park of Poland podczas oficjalnego otwarcia?

Józef Grzegorz Kurek – Tak nazwano mnie podczas otwarcia Suntago (śmiech). W pewnym sensie rzeczywiście czuję się jednym z ojców chrzestnych Park of Poland, bo przez wiele lat stojąc na czele władz samorządowych gminy Mszczonów, robiłem wszystko, by ta inwestycja mogła dojść do skutku. Kiedy spełniają się marzenia, człowieka ogarniają emocje, które trudno opisać. Przecinając wstęgę, czułem ogromną dumę, nie tylko ze swoich dokonań, ale przede wszystkim z mieszkańców, radnych kilku kadencji oraz moich pracowników. Gdyby nie oni, inwestycja na pewno nie zostałaby zrealizowana. Mieszkańcy zgodzili się na sprzedaż swojej ziemi pod budowę. Radni współpracowali ze mną i wspierali mnie w moim marzeniu. Moi pracownicy to zespół ludzi, na których mogę liczyć, wdrażając każdy pomysł.

Jak układała się współpraca z Global City Holding odpowiedzialnym za realizację projektu i jak ocenia pan efekty?

Józef Grzegorz Kurek – Nie mogę powiedzieć nic złego o współpracy z inwestorem. Naprawdę przebiegała ona wzorowo, w atmosferze wzajemnego szacunku i życzliwości. Jej efektem jest Suntago – park wodny, który już po przekroczeniu drzwi wejściowych robi wrażenie swoim rozmachem.

Suntago Wodny Świat

Jakie nadzieje związane z rozwojem gminy Mszczonów wiąże pan z otwartym parkiem wodnym?

Józef Grzegorz Kurek – Tak duża inwestycja zawsze jest kołem zamachowym lokalnej gospodarki. Mówię tu nie tylko o wpływach do gminnego budżetu z tytułu podatków, choć będą one dla nas niebagatelne. Park of Poland to również nowe miejsca pracy, także te pośrednio związane z jego funkcjonowaniem, czyli np. w pobliskich hotelach czy restauracjach. Przede wszystkim liczę jednak na rozwój przedsiębiorczości mieszkańców ziemi mszczonowskiej. Pojawienie się na naszym terenie tysięcy turystów to okazja, żeby otwierać własną działalność, np. w obszarze gastronomiczno-noclegowym. Podczas spotkań z mieszkańcami staram się ich zachęcać do tego, żeby wzięli sprawy w swoje ręce i odważyli się zmienić coś w swoim życiu. Teraz jest na to doskonały czas.

Czy takie przedsięwzięcie jak aquapark wymaga promocji? Jakie działania ze strony samorządu są pożądane, żeby inwestycja przyniosła oczekiwane korzyści?

Józef Grzegorz Kurek – Muszę podkreślić jedno – Park of Poland to inwestycja prywatna, więc jako gmina nie możemy zajmować się jej promocją. Zarządzający obiektem mają zespół swoich ludzi, którzy odpowiadają za komercyjny sukces tego przedsięwzięcia. My ze swojej, samorządowej strony możemy jedynie zamieszczać materiały informacyjne dla mieszkańców i turystów, ponieważ taka właśnie jest nasza rola w przypadku inwestycji zewnętrznych.

Jakie inne przedsięwzięcia realizowane bądź planowane na terenie gminy dobrze rokują na jej przyszłość?

Józef Grzegorz Kurek – To trudne pytanie, ponieważ z oczywistych przyczyn nie mogę zdradzać planów potencjalnych inwestorów. Mogę jednak powiedzieć, że nasza dzielnica przemysłowa ciągle się poszerza. Niedawno otwarto ogromny magazyn firmy PepsiCo, a już budowane są kolejne, m.in. przedsiębiorstwa InPost. W połowie roku otwarty ma zostać również Deepspot, a więc najgłębszy na świecie basen dla nurków. Każda nowa inwestycja przyciąga kolejne, ponieważ pokazuje, że jesteśmy gminą przychylną przedsiębiorcom, którzy doceniają zarówno sprzyjające warunki, jak i dogodne położenie Mszczonowa – pomiędzy Warszawą a Łodzią i na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych.

Cieszę się, że także prace na miejskich błoniach, które wkrótce staną się kolejną wizytówką gminy, nabierają tempa. Rewitalizacja tego terenu to ogromne korzyści dla mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z różnorodnych form rekreacji na świeżym powietrzu. Jako władze samorządowe dbamy nie tylko o przyciąganie nowych inwestorów, ale także o realizowanie przedsięwzięć ważnych dla lokalnej społeczności; odpowiadających na jej potrzeby i rozwiązujących jej problemy. Mieszkańcy są dla nas najważniejsi i chcemy, by codziennie mieli świadomość, że to nie tylko pusty slogan.

Jak samorząd Mszczonowa sprzyja inwestorom i przedsiębiorcom, aby tereny gminy były przez nich postrzegane jako atrakcyjne miejsce na ulokowanie kapitału?

Józef Grzegorz Kurek – Strategia pozyskiwania inwestorów to kompleksowe wykonywanie wielu działań, które są zaplanowane zarówno krótkoterminowo, jak i długofalowo. Od lat prowadzimy kampanię promocyjną gminy jako przyjaznej przedsiębiorcom i rokrocznie poszerzamy obszar terenów przeznaczonych na sprzedaż, które przygotowujemy tak, żeby były gotowe na rozpoczęcie budowy praktycznie w każdym momencie. Staramy się, aby były one również dogodnie zlokalizowane, co jest dodatkową zachętą dla planujących ulokowanie swoich siedzib czy hal na terenie Mszczonowa.

Jakie projekty gminne są największą dumą dla samorządu i mieszkańców gminy i co panu osobiście daje największą satysfakcję z pracy burmistrza, którą to funkcję pełni pan nieprzerwanie od 30 lat?

Józef Grzegorz Kurek – Największą dumą zawsze napawały mnie te projekty, które przyniosły najwięcej dobrego dla mieszkańców i były motorem napędowym rozwoju tego terenu. Oczywiście, pierwszym, o którym muszę wspomnieć, jest Suntago Wodny Świat, choć korzyści z jego funkcjonowania będą odczuwane dopiero w niedalekiej przyszłości. Sukcesem okazała się także samorządowa decyzja o wykorzystaniu naturalnego bogactwa ziemi mszczonowskiej, jakim są wody geotermalne. Jej właściwości korzystnie wpływają na schorzenia pochodzenia reumatycznego oraz na układ kostny. Poprawia ona również samopoczucie, obniża stres, a także stabilizuje układ nerwowy.

Wszystko to wykorzystaliśmy w obiekcie Termy Mszczonów, który od początku istnienia przyciąga rzesze turystów i mieszkańców, chcących doświadczyć korzystnego wpływu wody geotermalnej. Zasoby wodne wydobywane z wnętrza Ziemi są także wykorzystywane do ogrzewania budynków spółdzielni mieszkaniowej, co pozwoliło na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery podczas tradycyjnych metod uzyskiwania ciepła: gazowych lub opałowych.

Na koniec chciałbym podkreślić, że to nie zrealizowane projekty ani przyciągnięte inwestycje cieszą mnie najbardziej. Największą dumą napawa mnie fakt, że już od 32 lat jestem gospodarzem gminy Mszczonów, ponieważ stałem się nim jeszcze przed przywróceniem w Polsce samorządności. Bycie najdłużej urzędującym burmistrzem w kraju to ogromna satysfakcja, a zarazem dowód zaufania i docenienia ze strony mieszkańców.

Każda kolejna kadencja to dla mnie znak, że pozytywnie oceniają oni moje decyzje i pomysły. Dumą napawa mnie także zgoda, która panuje w naszym samorządzie. Mszczonowscy radni to ludzie pozbawieni politycznych powiązań, przedstawiciele lokalnego komitetu wyborczego, którym, podobnie jak mnie, zależy na dobru mieszkańców i rozwoju całej gminy. Wspólny cel sprawia, że o wiele łatwiej jest się porozumieć. Nie od dziś przecież wiadomo, że zgoda buduje. Gmina Mszczonów jest tego doskonałym przykładem.

Rozmawiała Małgorzata Szerfer-Niechaj

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Jan Marian Grzegorczyn
W perspektywie najbliższych lat kluczowa jest budowa...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...