Sekwencje #1

Jubileusz i wielka sztuka

Opublikowano: 11 listopada 2021

29 września odbył się wernisaż pierwszej wystawy z cyklu „Sekwencje” na GPW z okazji obchodów 30 – lecia Giełdy Papierów Wartościowych. Jest to pierwsze z czterech wydarzeń, które będą się odbywały raz na kwartał.

Na wystawie Ćwiczenia z patrzenia zaprezentowane zostaną prace Władysława Strzemińskiego i Józefa Gałązki z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie. Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian, kuratorzy wystawy Sekwencje #1, zestawili rysunki i kalki Władysława Strzemińskiego z rzeźbami Józefa Gałązki.

Punktem wyjścia dla tematu wystawy jest twórczość artystyczna i teoretyczna Władysława Strzemińskiego, autora kluczowej rozprawy „Teoria widzenia“.  W opublikowanej pośmiertnie w 1958 roku, artysta analizował fizjologię widzenia. Eksponowane w Kompleksie „Centrum Giełdowe”rysunki na kalkach, zwracają uwagę na kluczową dla Strzemińskiego ideę powidoków, które miały doprowadzić do prawdy widzenia. Dzięki zastosowaniu kalki, której używał jako narzędzia optycznego, przyglądał się m. in. procesowi widzenia stereoskopowego, stąd w pracach przesunięcia i częściowe pokrywanie się obrazów.

Sekwencje #1

Na wystawie zobaczymy prace Władysława Strzemińskiego, które były prezentowane uprzednio  w Muzeum Sztuki w Łodzi, Moderna Museet w Malmö, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Gemeente Museum w Hadze.

Urodzony równo 100 lat po Strzemińskim Józef Gałązka zaprezentuje cykl rzeźb, będących wynikiem eksperymentów pracy z metalem i próbą przełożenia rysunkowej lapidarności na język rzeźby.  Prace Gałązki są również swoistymi powidokami czasu studiów w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych oraz ukłonem w stronę tradycji łódzkiej awangardy.

Sekwencje #1

Piotr Nowicki – Prezes Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Paweł Nierada – Pierwszy Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Piotr Borowski – Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Michał Gęszka – Prezes Zarządu New Solutions Factor, Piotr Koziarski – Prezes Zarządu Spółki Akcyjnej Centrum Giełdowego, Wiesław Włodek – Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej

Noty biograficzne o artystach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #1:

Władysław Strzemiński – 21.12.1893, Mińsk – zm. 26.12.1952, Łódź

Artysta i teoretyk, był czołowym przedstawicielem awangardy międzywojennej w Polsce. Wraz z żoną Katarzyną Kobro współtworzył grupy artystyczne „Blok”, Praesens oraz „a.r.”, jak i Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, która stała się podstawą kolekcji najważniejszego  muzeum awangardy w Europie – Muzeum Sztuki w Łodzi. Współpracował  z wieloma twórcami światowego formatu, m.in. z Włodzimierzem Tatlinem, Aleksandrem Rodczenko, Kazimierzem Malewiczem, Hansem Arpem, Theo van Doesburgiem, Maxem Ernstem, Henrykiem Stażewskim.

W okresie międzywojennym jego prace prezentowano na licznych wystawach sztuki awangardowej, m.in. International Theatre Exhibition (1926) oraz Machine Age (1927) w Nowym Jorku. Współtworzył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi; pracował tam do 1950 roku, kiedy został wyrzucony z placówki ze względów politycznych.

Autor teorii unizmu (Unizm w malarstwie, 1928), a także książki Teoria widzenia (wydana pośmiertnie, 1958). Do dziś twórczość Władysława Strzemińskiego inspiruje artystów, powstał także film fabularny “Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy w 2016.

Józef Gałązka – 29.08.1993, Warszawa

Artysta sztuk wizualnych, tworzy rzeźby, rysunki, fotografie i filmy. Absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2016) oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018). W swoich pracach skupia się na relacjach międzyludzkich. Istotne tematy w jego sztuce to relacje człowiek-natura czy człowiek-miejsce-tożsamość. Urodził się w domu rodzinnym na warszawskim Zaciszu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jego instalacja Portret dziadka składająca się z klasycznego portretu rzeźbiarskiego, instalacji i filmu zwyciężyła w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2017 roku. Od 1 do 27 sierpnia 2019 podróżował przez Polskę trasą od Tatr do morza zaprojektowanym i wykonanym przez siebie powozem, mobilną pracownią, realizując i prezentując w nim swoje rzeźby.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *