Kalendarz Gedeon Richter – 8 edycja

Opublikowano: 25 lutego 2019

W lutowy wieczór w warszawskich Arkadach Kubickiego odbył się interesujący wernisaż. „Bohaterem” tego wydarzenia był… nietypowy kalendarz.

Kalendarz artystyczny Gedeon Richter zatytułowany „Kobiecym zdaniem” to hołd złożony asertywnym i silnym kobietom. Twórcą ilustracji jest wspaniały artysta – Andrzej Pągowski – na którego zaproszenie swoje myśli zaprezentowało w niniejszej edycji 12 pań ze świata sztuki i kultury, m.in.: Magadalena Cielecka, Katarzyna Grochola, Aneta Kręglicka, Dorota Wellman, Maję Ostaszewska czy Agnieszka Holland.

W spotkaniu, oprócz zaproszonych do projektu autorek tekstów, uczestniczyli goście, dla których kobiecy głos jest szczególnie istotny: m.in. Maryla Rodowicz, Dorota Gardias, Allan Starski, Gosia Baczyńska, Teresa Rosati, Grażyna Wolszczak, Joanna Racewicz,Cezary Harasimowicz, Tomasz Zubilewicz, Janusz Gajos, Edward Lutczyn, Henryk Sawke, Mariusz Adamiak, Katarzyna i Zbigniew Niemczyccy. Wieczór uświetniła swoim występem Urszula Dudziak, jedna z bohaterek kalendarza.

Kalendarz o kobietach i dla kobiet

Kobiece opinie coraz mocniej przebijają się w debacie publicznej i coraz bardziej liczą się nie tylko w mediach, ale też na scenie politycznej. Minęły już czasy, gdy panie bały się wygłaszać swoje zdanie głośno i akcentować swoją obecność na forum publicznym. Nadal jednak wydaje się, że dominujący jest dyskurs męski. Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska wyjaśnia, że firma stawia kobiety w centrum swojego zainteresowania, troszcząc się o zdrowie ich samych, a także ich rodzin. Przedsiębiorstwo, które jest producentem leków, wyrobów medycznych i suplementów, w swoich działaniach dąży do poprawy ich życia i zdrowia. Dlatego tegoroczna edycja porusza kwestię wolności wyrażania własnych opinii, nawet jeśli są to opinie potencjalnie kontrowersyjne.

12 kobiecych opinii

Tegoroczny projekt oparty jest na ilustracjach Andrzeja Pągowskiego – wybitnego artysty – który jest jednocześnie autorem koncepcji kreatywnej kalendarza Gedeon Richter. Jego grafiki stanowią ilustrację do opinii kobiet, które udzieliły w kalendarzu swoich wypowiedzi. Jak twierdzi artysta, zaproszone panie to postacie szczególnie mu bliskie. Osobowości medialne, aktorki, modelki, znajome, przyjaciółki, które są dla niego inspirującymi osobami na co dzień. Mądrymi, kreatywnymi i silnymi. Takimi, które nie boją się głośno wypowiadać swojego zdania nawet na kontrowersyjne tematy i bronić swoich poglądów.

Na łamach kalendarza wypowiadają one zdania na temat wartości, celów życiowych, przedstawiają swoje przemyślenia odnośnie relacji męsko-damskich i zderzenia tych dwóch światów. Tym samym „zwykły” przedmiot, jakim jest kalendarz, zyskuje na wartości – nie tylko dzięki wspaniałym ilustracjom, ale również spójnej i przemyślanej koncepcji. Czy jest przeznaczony tylko dla kobiet? Absolutnie nie – z hasłami i poradami mogą identyfikować się również panowie. Jak z tym Zuzanny Łapickiej: „Szczęście jedz małą łyżeczką, daj sobie prawo do błędu. Nie walcz z wiekiem tylko go polub. Nie spełniaj cudzych oczekiwań, tylko własne”.

__________

Paulina Mróz

Fot. Krzysztof Jarosz / EPOKA

Gedeon Richter - kalendarz

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Misja Młynarski
Teatr Ateneum zakończył 2021 rok z przytupem. 31 sty...
Sztuka NFT
Sztuka NFT jest stosunkowo nowym segmentem na polskim rynku...
kalendarze
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a Ty obmyślasz spos...
planer
Koniec starego roku i początek nowego to okres, który chyba...
Maski
Afryka to kontynent, który fascynuje nie tylko Europejczyków...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...