Kalendarz Gedeon Richter – 8 edycja

Opublikowano: 25 lutego 2019

W lutowy wieczór w warszawskich Arkadach Kubickiego odbył się interesujący wernisaż. „Bohaterem” tego wydarzenia był… nietypowy kalendarz.

Kalendarz artystyczny Gedeon Richter zatytułowany „Kobiecym zdaniem” to hołd złożony asertywnym i silnym kobietom. Twórcą ilustracji jest wspaniały artysta – Andrzej Pągowski – na którego zaproszenie swoje myśli zaprezentowało w niniejszej edycji 12 pań ze świata sztuki i kultury, m.in.: Magadalena Cielecka, Katarzyna Grochola, Aneta Kręglicka, Dorota Wellman, Maję Ostaszewska czy Agnieszka Holland.

W spotkaniu, oprócz zaproszonych do projektu autorek tekstów, uczestniczyli goście, dla których kobiecy głos jest szczególnie istotny: m.in. Maryla Rodowicz, Dorota Gardias, Allan Starski, Gosia Baczyńska, Teresa Rosati, Grażyna Wolszczak, Joanna Racewicz,Cezary Harasimowicz, Tomasz Zubilewicz, Janusz Gajos, Edward Lutczyn, Henryk Sawke, Mariusz Adamiak, Katarzyna i Zbigniew Niemczyccy. Wieczór uświetniła swoim występem Urszula Dudziak, jedna z bohaterek kalendarza.

Kalendarz o kobietach i dla kobiet

Kobiece opinie coraz mocniej przebijają się w debacie publicznej i coraz bardziej liczą się nie tylko w mediach, ale też na scenie politycznej. Minęły już czasy, gdy panie bały się wygłaszać swoje zdanie głośno i akcentować swoją obecność na forum publicznym. Nadal jednak wydaje się, że dominujący jest dyskurs męski. Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska wyjaśnia, że firma stawia kobiety w centrum swojego zainteresowania, troszcząc się o zdrowie ich samych, a także ich rodzin. Przedsiębiorstwo, które jest producentem leków, wyrobów medycznych i suplementów, w swoich działaniach dąży do poprawy ich życia i zdrowia. Dlatego tegoroczna edycja porusza kwestię wolności wyrażania własnych opinii, nawet jeśli są to opinie potencjalnie kontrowersyjne.

12 kobiecych opinii

Tegoroczny projekt oparty jest na ilustracjach Andrzeja Pągowskiego – wybitnego artysty – który jest jednocześnie autorem koncepcji kreatywnej kalendarza Gedeon Richter. Jego grafiki stanowią ilustrację do opinii kobiet, które udzieliły w kalendarzu swoich wypowiedzi. Jak twierdzi artysta, zaproszone panie to postacie szczególnie mu bliskie. Osobowości medialne, aktorki, modelki, znajome, przyjaciółki, które są dla niego inspirującymi osobami na co dzień. Mądrymi, kreatywnymi i silnymi. Takimi, które nie boją się głośno wypowiadać swojego zdania nawet na kontrowersyjne tematy i bronić swoich poglądów.

Na łamach kalendarza wypowiadają one zdania na temat wartości, celów życiowych, przedstawiają swoje przemyślenia odnośnie relacji męsko-damskich i zderzenia tych dwóch światów. Tym samym „zwykły” przedmiot, jakim jest kalendarz, zyskuje na wartości – nie tylko dzięki wspaniałym ilustracjom, ale również spójnej i przemyślanej koncepcji. Czy jest przeznaczony tylko dla kobiet? Absolutnie nie – z hasłami i poradami mogą identyfikować się również panowie. Jak z tym Zuzanny Łapickiej: „Szczęście jedz małą łyżeczką, daj sobie prawo do błędu. Nie walcz z wiekiem tylko go polub. Nie spełniaj cudzych oczekiwań, tylko własne”.

__________

Paulina Mróz

Fot. Krzysztof Jarosz / EPOKA

Gedeon Richter - kalendarz

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Misja Młynarski
Teatr Ateneum zakończył 2021 rok z przytupem. 31 sty...
Sztuka NFT
Sztuka NFT jest stosunkowo nowym segmentem na polskim rynku...
kalendarze
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a Ty obmyślasz spos...
planer
Koniec starego roku i początek nowego to okres, który chyba...
Maski
Afryka to kontynent, który fascynuje nie tylko Europejczyków...