Kaliski Asnyk

Kaliski Asnyk – historia napisana tradycją, tradycja napisana historią

Opublikowano: 6 sierpnia 2019

W 2019 r. mija 200 lat od wzniesienia gmachu dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu. Przez ten czas szkoła, której tradycje są jeszcze starsze niż jej mury, związana była z najważniejszymi wydarzeniami polityczno-społecznymi w Polsce. Kaliski Asnyk był nie tylko świadkiem, ale i miejscem, gdzie rodziły się ruchy niepodległościowo-wyzwoleńcze zarówno w okresie zaborów, jak i podczas wojen.

Miejsce i czas mają wpływ na rozwój szkoły i rolę, jaką pełniła w wychowaniu patriotycznym młodzieży. W historii miasta Kalisza lata działalności architekta Sylwestera Szpilowskiego wiążą się z powstaniem wielu znakomitych budowli, a jedną z nich był klasycystyczny, oszczędny w formie, położony dokładnie przy wjeździe z Warszawy do Kalisza gmach Szkoły Wojewódzkiej, dzisiaj znanej jako I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Z pewnością nie przewidywał, że wkrótce ta szkoła stanie się najbardziej rozpoznawalną i szanowaną na terenie województwa, a czasy jej świetności trwać będą nieustannie przez następne dwa wieki.

Przez lata mury szkoły opuściło wielu znakomitych absolwentów: duchownych, lekarzy, prawników, dziennikarzy, artystów, naukowców, inżynierów. Wśród nich są Adam Asnyk, Stanisław Wojciechowski, Alfons Parczewski, Stefan Czerwiński, Stefan Szolc-Rogoziński, Alojzy Biernacki, Teodor Morawski, Henryk Melcer, Tadeusz Miłobędzki, Edward Fiszer, Artur Jarmołowski, Mieczysław Mąkosza, Jerzy Kryszak, Jan Ptaszyn Wróblewski. Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych absolwentów najstarszej szkoły kaliskiej.

Więzi między byłymi uczniami są podtrzymywane przez bardzo prężnie działające Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Odbywające się co 5 lat zjazdy przyciągają absolwentów z różnych stron świata i świadczą o głębokim przywiązaniu do tradycji oraz o dumie ze szkoły, jaką noszą w sobie.

Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu

Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu

 

– Dzisiaj szkoła nadal cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Edukacja w kaliskim „Asnyku” to tradycja połączona z nowoczesnością. 200. rocznica wzniesienia gmachu I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu będzie obchodzona pod patronatem narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom będą konferencje naukowe, podczas których absolwenci „Asnyka” wygłoszą wykłady. Następne 200 lat istnienia kaliskiej szkoły z pewnością przysłuży się Polsce w postaci wychowania dobrze wykształconej młodzieży. – mówi Urszula Janczar, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu:

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gimnastyka artystyczna
Gimnastyka artystyczna to dyscyplina sportu, budując...
Melissa and Doug
Szukając zabawek, które nie tylko bawią, ale i uczą, warto z...
książki biznesowe
W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym zmiany zachodzą...
Domowa szkoła
Dzieci kształcone w domu osiągają dobre wyniki w nau...
nauka języka włoskiego z fiszek
Umiejętność posługiwania się więcej niż jednym język...