Kamień nazębny – jak go usunąć domowymi sposobami?

Opublikowano: 25 września 2021

Zęby są bardzo często narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Żeby organizm funkcjonował w prawidłowy sposób należy zadbać również o nie. Niepozorny osad, która pojawia się na kamieniu nazębnym może prowadzić do wielu chorób. Jak temu zapobiec?

Definicja

Kamień nazębny to żółta lub brunatna, zwapniała płytka bakteryjna. Zbiera się w przestrzeniach międzyzębowych, lub też po wewnętrznej stronie zębów. Nie wywołuje bólu. Warto pamiętać, iż nieleczony kamień nazębny może prowadzić, na przykład do choroby dziąseł, paradontozy, czy też zapalenia przyzębia. Nie należy więc bagatelizować tego problemu. Choroba przyzębia, w rezultacie może doprowadzić do odsłonięcia szyjki zęba i sprawić, że wypadnie on.

Kamień nazębny powstaje zazwyczaj wtedy, gdy higiena jamy ustnej jest niedostateczna. Osoba, która go ma, nie stosuje nici dentystycznych, płukanek. Wtedy pojawia się zmineralizowany osad. Kamień pojawia się również w momencie kiedy dieta bogata jest w kawę, herbatę, alkohol, słodycze. Występuje on także bardzo często gdy osoba pali tytoń.

Pasta i szczoteczka

Kamień nazębny bardzo często usuwany jest za pomocą pasty i szczoteczki. Najbardziej skuteczna metoda walki z osadem to regularnie szczotkowanie zębów. Warto zaznaczyć, iż pasty dostępne na rynku nie mają w swojej formule składników, które usuwają kamień. Mają one na celu jedynie nie doprowadzić do tego, żeby powstał. Są więc zabiegiem profilaktycznym. Jeśli zęby będą szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie nie powinien on pojawić się na płytce. Podczas regularnego szczotkowania należy uważać szczególnie na krawędzi zębów. Najwięcej kamienia powstaje na linii zębów i dziąseł.

Szczoteczka soniczna i pasta z fluorem

Szczoteczki soniczne to nowoczesne urządzenia, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej i zapobieganiu powstawaniu kamienia. Szczoteczka taka pozwala usunąć od 6 – 10 razy więcej takiej płytki, niż szczoteczka manualna. Z kolei pasta z fluorem wzmacnia szkliwo, wypełnia drobne ubytki, minimalizuje szkodliwy wpływ kwasów. W celu uzyskania lepszych efektów powinno się ją stosować każdego dnia.

Domowe sposoby na kamień nazębny

Istnieje kilka domowych sposobów na usuwanie kamienia nazębnego. Należą do nich między innymi sok z aloesu. Ma on działanie antybakteryjne. Sprawia to, że skutecznie likwiduje osad z płytki nazębnej. Aby skutecznie zminimalizować jej efekty należy połączyć: żel z aloesu, glicerynę, wodę, sodę oczyszczoną, olejek rycynowy. Przez pewien czas powtarzać zabieg każdego dnia. Kolejnym domowym sposobem jest używanie sody oczyszczonej. Usuwa ona lekkie przebarwienia, poprawia wygląd płytki nazębnej. Należy pamiętać jednak, że sodę trzeba stosować bardzo delikatnie. Wykorzystując ją jako pastę nie można w bardzo mocny sposób pocierać zębów. W celu usunięcia delikatnych przebarwień z płytki nazębnej stosuje się skórkę pomarańczową i pociera nią zęby.

Żeby zauważyć efekty rozjaśnionych zębów należy przeżuwać nasiona sezamu. Można go dodawać także do posiłków z racji tego, iż jest bogaty w wapń. W ten sposób wspierana jest mineralizacja kości i zębów. W celu zwalczania płytki bakteryjnej można zastosować również olej kokosowy i płukać nim jamę ustną raz dziennie. Na zdrowy wygląd zębów wpływają również owoce figowca pospolitego, tak zwane figi. Warto jeść je zamiast wszelkich słodzonych przekąsek. Działanie antybakteryjne, jak i wspierające odporność wykazuje także kwas laskorbinowy, czyli witamina C. Zmniejsza szkodliwe działanie innych pokarmów. Duża zawartość witaminy C jest w: czarnej porzeczce, brukselce, papryce, dzikiej róży, naci pietruszki.

Należy podkreślić, iż domowe sposoby pomagają w redukcji kamienia nazębnego. Jeśli natomiast problem ten jest zbyt zaawansowany należy udać się do stomatologa i wykonać jego profesjonalne usuwanie.

Karolina Solińska

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...