TikTok

Kanada – zakaz używania aplikacji TikTok na rządowych telefonach

Opublikowano: 28 lutego 2023

Jak podaje na swojej stronie kanadyjska sieć CBC, federalny rząd Kanady wprowadził zakaz instalowania aplikacji TikTok na rządowych telefonach i innych urządzeniach. Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa. Dostęp do aplikacji zostanie zablokowany na wszystkich urządzeniach należących do instytucji rządowych. Wysłano również email do wszystkich pracowników, którym stwierdzono, że system zbierania danych przez aplikację powoduje niebezpieczeństwo cyberataków.

Blokada usług i dostępu do aplikacji TikTok ma nastąpić 28 lutego. W mailu rozesłanym do pracowników czytamy, że: „Rząd Kanady będzie stale monitorował sytuację i pracował wraz z partnerami, by zapewnić bezpieczeństwo informacji, systemów i sieci” – pisze CBC.

Premier kraju Justin Trudeau stwierdził natomiast, że bezpieczeństwo było głównym powodem zablokowania usług platformy TikTok na telefonach i tabletach używanych przez rządowych pracowników.

TikTok specjalizuje się w udostępnianiu użytkownikom możliwości publikowania krótkich filmików. Właścicielem platformy jest chińska firma ByteDance z siedzibą w Pekinie. Obawy dotyczące bezpieczeństwa korzystania z niej wzmogło rosnące w ostatnim czasie napięcie w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy a Chinami.

W ubiegłym tygodniu władze federalne Kanady, wraz z władzami prowincjonalnymi uruchomiły wspólne badania nad sposobem zbierania, wykorzystywania i ujawniania danych osobowych użytkowników platformy TikTok. Zdaniem władz aplikacja stwarza nieakceptowalne ryzyko dla prywatności i bezpieczeństwa. Powoduje to możliwość łatwego dotarcia do zawartości smartfonów. W związku z tym poufność informacji rządowych została naruszona.

Decyzja o blokadzie aplikacji TikTok w telefonach służbowych ma zniechęcić do niej Kanadyjczyków

Władze Kanady podkreślają, że ich decyzja jest zgodna z posunięciami wielu innych rządów. Komisja Europejska i Rada Europejska  – pisze CBC – również zabroniła korzystania z aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych. Podobną decyzję podjęły niektóre władze stanowe w USA. Także pracownicy federalnych instytucji Stanów Zjednoczonych nie mogą korzystać z platformy. Kongres debatuje natomiast nad całkowitym zakazem używania aplikacji TikTok w kraju.

Na pytanie CBC, czy rząd Kanady również planuje wprowadzenia całkowitego zakazu używania aplikacji TikTok, premier Trudeau odpowiedział, że blokada dostępu na urządzeniach rządowych może stanowić dopiero pierwszy krok, Może to być „jedyny krok”, ale rząd będzie podejmował kolejne kroki, jeśli zajdzie potrzeba dalszego zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony danych. Premier uważa jednak, że informacja o zablokowaniu aplikacji na urządzeniach rządowych, będzie dla obywateli znakiem, by podjęli decyzje na temat własnego bezpieczeństwa w sieci. Stwierdził przy tym, że kanadyjskie służby uważnie przyglądają się aplikacji.

Przedstawiciele administratora aplikacji TikTok twierdzą, że rząd nie poinformował ich o decyzji przed jej ogłoszeniem. Są oni zawiedzeni faktem podjęcia decyzji o blokadzie bez podania, jakie konkretnie zagrożenie stanowi aplikacja. Jednocześnie są gotowi spotkać się z przedstawicielami władz, by omówić wspólnie zasady bezpieczeństwa.

Wraz z napięciem politycznym rośnie zainteresowanie służb chińskimi aplikacjami

Przedstawiciele kanadyjskiej Partii Konserwatywnej żądają rozszerzenia zakazu również na urządzenia używane w parlamencie. Z powodu napięć między Zachodem a Chinami TikTok stał się już wcześniej przedmiotem zainteresowania służb w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zainteresowanie to rośnie wraz z pogarszaniem się wzajemnych relacji.

Jak podaje CBC, w 2022 roku aż 76 procent Kanadyjczyków w wieku 18 – 24 lata posiadało konta na platformie TikTok. Dlatego rząd interesuje się również, jak polityka administratorów platformy wpływa na jej najmłodszych użytkowników. Dotyczy to na przykład ustalenia, czy platforma uzyskuje legalnie zgody na wykorzystywanie danych osobowych.

Mimo pojawiających się wątpliwości trudno przypuszczać, by użytkownicy zaczęli masowo opuszczać platformę – twierdzi CBC. Jednocześnie pojawiające się ostrzeżenia mogą przekonać użytkowników do większej ostrożności. Również rodzice mogą bardziej interesować się, jak ich dzieci udostępniają swoje dane.

Wiele platform internetowych zbiera dane osobowe użytkowników. W każdej platformie mogą pojawić się osoby, które będą nękać właścicieli niektórych kont, lub korzystać w niewłaściwy sposób z danych osobowych. Dane użytkowników mogą również wykorzystywać instytucje rzędowe. W Przypadku aplikacji TikTok, obawę budzi możliwość wykorzystywania danych przez rząd w Pekinie.

Do aplikacji, które budzą zainteresowanie służb zachodnich dołącza się również WeChat oraz Alipay. Zakres zbierania danych przez obie jest większy niż w przypadku platformy TikTok. Obawę budzi dodatkowo zbieranie informacji finansowych. W Stanach Zjednoczonych władze próbuję od kilku miesięcy ograniczyć dostęp obywateli do chińskiej platformy.

Wojciech Ostrowski

Źródło – CBC

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
TikTok
Jak podaje amerykańska telewizja Fox News, przedstaw...
Instagram
Chcesz wypromować swoją markę, ale nie wiesz, czy wybrać Ins...
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) od ponad 20 la...
Marcin Jurzysta
Wszedłem do polityki głównie po to, żeby skuteczniej...
Bitwa Warszawska
Stojąca na przedpolach Warszawy Armia Czerwona wydawać się m...