Kardiolog

Kardiolog – kim jest, jak wygląda wizyta?

Opublikowano: 1 marca 2019

Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia. Do jego zadań należy wykrywanie i leczenie wrodzonych i nabytych wad serca, a także chorób wieńcowych, nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Żadnej z tych chorób nie można lekceważyć, gdy nieleczone często prowadzą do znacznego pogorszenia stanu chorego, a nawet śmierci.

Jakie schorzenia najczęściej leczy kardiolog?

Choroby układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia to poważny problem i jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Do głównych czynników wywołujących te schorzenia należą nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów. Wśród pacjentów lekarzy kardiologów bardzo dużą grupę stanowią osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, które w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w sercu, a także zwiększa ryzyko zawału, czy też udaru mózgu. Kardiolog zajmuje się również leczeniem choroby wieńcowej (choroba niedokrwienna serca), spowodowanej zmianami w tętnicach wieńcowych doprowadzających krew do serca. Zmiany te powodują niedotlenienie mięśnia sercowego, a w końcu równieżmartwicę. Do lekarza specjalizującego się w kardiologii zgłaszają się także osoby, u których wykryto zbyt duży poziom cholesterolu – odpowiedzialnego za wiele chorób układu sercowo-naczyniowego. Inne choroby leczone przez kardiologa to miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, czy też niewydolność serca.

Kardiolog

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Przed każdą wizytą u kardiologa konieczne jest wykonanie badania EKG (elektrokardiograf), które pozwala na wykrycie nieprawidłowości w pracy serca. EKG wykonywane jest w przychodni lub szpitalu, w którym przyjmuje kardiolog. W trakcie wizyty lekarz dokonuje też pomiaru ciśnienia krwi u pacjenta. Następnym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Kardiolog pyta o historię chorób chorego, przyjmowane przez niego leki, nawyki żywieniowe, styl życia, a także wszelkie niepokojące objawy, które mogą być objawem schorzenia układu sercowo-naczyniowego lub krążenia.

Na wizytę u kardiologa warto zabrać również aktualne wyniki krwi, rozszerzone o tzw. lipidogram, obrazujący poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Lekarz tej specjalizacji po przeprowadzeniu wywiadu może uznać za konieczne skierowanie na pacjenta na dodatkowe badania. Do jednych z najpopularniejszych należą – badanie echokardiograficzne oraz Holter ciśnieniowy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...