Kardiolog – kim jest, jak wygląda wizyta?
Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia. Do jego zadań należy wykrywanie i leczenie wrodzonych i nabytych wad serca, a także chorób wieńcowych, nadciśnienia i niedociśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Żadnej z tych chorób nie można lekceważyć, gdy nieleczone często prowadzą do znacznego pogorszenia stanu chorego, a nawet śmierci.
Jakie schorzenia najczęściej leczy kardiolog?
Choroby układu sercowo-naczyniowego i układu krążenia to poważny problem i jedna z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach rozwiniętych. Do głównych czynników wywołujących te schorzenia należą nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej i palenie papierosów. Wśród pacjentów lekarzy kardiologów bardzo dużą grupę stanowią osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, które w konsekwencji prowadzi do nieodwracalnych zmian w sercu, a także zwiększa ryzyko zawału, czy też udaru mózgu. Kardiolog zajmuje się również leczeniem choroby wieńcowej (choroba niedokrwienna serca), spowodowanej zmianami w tętnicach wieńcowych doprowadzających krew do serca. Zmiany te powodują niedotlenienie mięśnia sercowego, a w końcu równieżmartwicę. Do lekarza specjalizującego się w kardiologii zgłaszają się także osoby, u których wykryto zbyt duży poziom cholesterolu – odpowiedzialnego za wiele chorób układu sercowo-naczyniowego. Inne choroby leczone przez kardiologa to miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego, czy też niewydolność serca.
Jak wygląda wizyta u kardiologa?
Przed każdą wizytą u kardiologa konieczne jest wykonanie badania EKG (elektrokardiograf), które pozwala na wykrycie nieprawidłowości w pracy serca. EKG wykonywane jest w przychodni lub szpitalu, w którym przyjmuje kardiolog. W trakcie wizyty lekarz dokonuje też pomiaru ciśnienia krwi u pacjenta. Następnym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Kardiolog pyta o historię chorób chorego, przyjmowane przez niego leki, nawyki żywieniowe, styl życia, a także wszelkie niepokojące objawy, które mogą być objawem schorzenia układu sercowo-naczyniowego lub krążenia.
Na wizytę u kardiologa warto zabrać również aktualne wyniki krwi, rozszerzone o tzw. lipidogram, obrazujący poziom cholesterolu i trójglicerydów w organizmie. Lekarz tej specjalizacji po przeprowadzeniu wywiadu może uznać za konieczne skierowanie na pacjenta na dodatkowe badania. Do jednych z najpopularniejszych należą – badanie echokardiograficzne oraz Holter ciśnieniowy.
Dodaj komentarz