Menu
Karnawał

Karnawał w rytmie samby

Największa z trzynastu Wysp Kanaryjskich Teneryfa jest jednym z tych miejsc na kuli ziemskiej, które najtrafniej można przyrównać do biblijnego raju. Jej stolicą jest Santa Cruz – rozległe i gwarne miasto portowe otoczone pasmem wzgórz, w którym żyje ponad 200 tys. ludzi. To tutaj co roku odbywa się wspaniały karnawał, do złudzenia przypominający tego typu południowoamerykańskie imprezy.

Ten czas to najważniejsze dni roku w życiu mieszkańców miast, wsi i miasteczek całego archipelagu, ale najciekawsze widowisko odbywa się w stolicy wyspy. Ma tam miejsce istna eksplozja barw, rytmu, muzyki i zabawy.

Jeden z najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych karnawałów na świecie Santa Cruz świętuje w lutym. Impreza ma żywiołowy charakter – podczas niej odbywają się roztańczone parady i wybory królowej karnawału, ma też miejsce parada środy popielcowej, tzw. pogrzeb sardynki. We wszystkim uczestniczą tysiące osób.

Gorące rytmy i taniec latynoamerykański, a także niesamowite kostiumy i przebrania sprawiają wrażenie, że to święto ma jakąś dziką wulkaniczną energię, która zostaje w ludziach na długo. W przeciwieństwie do karnawałowych szaleństw w Rio de Janeiro w Santa Cruz jest bezpiecznie i nie ma ofiar. Jedynymi z nich mogą być władze municypalne – jeśli przeznaczą zbyt mało pieniędzy na karnawał, przepadną w następnych wyborach.

Tekst i zdjęcia – Zenon Żyburtowicz

Jedna odpowiedź do “Karnawał w rytmie samby”

  1. Emil Karewicz - nie ten tylko inny pisze:

    Byłem w 2018 – rewelacja – polecam – najlepiej pojechać z kolegami – PANNY CUDO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022