Karty SIM

Karty SIM – rodzaje i rejestracja

Opublikowano: 19 grudnia 2019

Obecnie w użyciu są trzy rodzaje kart SIM, które różnią się przede wszystkim wielkością. Karty te mogą być określone jako moduły identyfikacji abonentów, na których zapisane są różne dane. Warto znać rodzaje kart SIM, a także wiedzieć, w jaki sposób zarejestrować swój telefon na kartę.

Rodzaje kart SIM

Pierwsza karta SIM była spora, ponieważ miała wymiary karty kredytowej. Był rok 1991, a telefony komórkowe jeszcze nie były popularne. Dopiero w 1996 roku pojawiła się pierwsza karta miniSIM, a w 2003 roku karta microSIM. Co ciekawe, tę drugą kartę w Polsce wykorzystano dopiero w 2010 roku, gdy do użycia weszły iPhony 4. W 2012 roku powstały karty nanoSIM. Wszystkie trzy rodzaje kart są wciąż używane, chociaż kolejnym etapem rozwoju technologii i usług cyfrowych będą karty eSIM, które będą umieszczone na płycie głównej telefonu. Karty eSIM są cały czas rozwijane i można ich już używać w USA.

Pojawiło się także kilka smartfonów, przystosowanych do tych nowych kart, jednak jeszcze przez pewien czas na pewno konieczne będzie korzystanie ze standardowych kart SIM. Obecnie, kupując nowy telefon lub też zmieniając operatora, warto sprawdzić, jaki rodzaj karty SIM można włożyć do swojego smartfona. Zdecydowanie najbardziej praktyczne są karty USIM, które mogą być nazwane rozwiązanie 3 w 1. Oznacza to, że z plastikowego prostokąta można wyłamać zarówno kartę MiniSIM, jak i microSIM, a także nanoSIM.

Warto także wiedzieć, że jeśli użytkownik wyłamie kartę przez przypadek i okaże się za mała, nie musi się martwić – wystarczy użyć specjalnego adaptera. Wraz z biegiem lat, karty SIM stają się coraz mniejsze, mimo że (paradoksalnie) telefony są większe. Dzieje się tak, bo  producenci chcą jak najbardziej oszczędzać miejsce w smartfonach, aby móc zainstalować większy procesor lub baterię do telefonu. Należy pamiętać o tym, że komórka lub smartfon bez karty SIM jest urządzeniem częściowo bezużytecznym, ponieważ nie pozwala na wykonywanie połączeń lub używanie Internetu. Możliwe jest tylko wykonywanie połączeń alarmowych, na numer 112 w Polsce.

Jak zarejestrować telefon na kartę?

Obecnie każdy użytkownik musi zarejestrować swój numer, nawet wtedy, jeśli wybiera ofertę na kartę. Jak to zrobić? Rejestracji można dokonać zarówno przez Internet, jak i w punkcie, a także w banku. Cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga wielu zbędnych formalności. Zdecydowanie najłatwiejsze jest wypełnienie formularza przez Internet, a następnie udanie się do punktu, w którym dane zostaną potwierdzone.

Inną metodą jest wybranie się do partnerskiego sklepu i poproszenie pracownika o odpowiedni formularz. Do rejestracji potrzebny jest dowód tożsamości, rejestrowany numer, a także kod PUK, który można znaleźć na plastikowej ramce, przed wyłamaniem karty SIM. Warto pamiętać o tym, że rejestracja numeru na kartę, jest obowiązkowa i nie można z niej zrezygnować.

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Samsung
W dzisiejszych czasach, posiadanie smartfonu wydaje się być...
Samsung Galaxy Z Flip 5
Samsung przyzwyczaił nas do dość regularnych premier swoich...
Anna Staszyńska
Smartfon musi świetnie wyglądać, mieć mocną specyfik...
HUAWEI P60 Pro
Nowy model jest kontynuacją wyjątkowo popularnej wśr...
Wrocław
Mieszkasz we Wrocławiu i musisz zała...