Menu
kaski offroadowe

Kaski offroadowe – budowa, wentylacja i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dla miłośników jednośladów, którzy uwielbiają niezbadane, dzikie tereny, powstają kaski i ubrania typu offroad. To modele dostosowane do jazdy w ciężkich warunkach – wybór właściwego produktu jest niezwykle istotny. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Zastosowanie kasku offroad

Kask offroadowy, podobnie jak inne typy kasków motocyklowych, ma za zadanie przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i chronić głowę kierowcy przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. W tym przypadku poziom ochrony musi jednak być jeszcze wyższy, by spełnić wymagania związane z trudnymi warunkami pogodowymi i terenowymi.

Wzmocniona ochrona kasku tego typu tyczy się głównie elementów chroniących przed deszczem, wiatrem, błotem i promieniami słonecznymi. Liczy się także skuteczne zabezpieczenie przed uderzającymi w głowę kierowcy gałęziami, a także różnego typu uderzeniami, na które można się narazić podczas poruszania się po niebezpiecznych drogach. W przypadku kasków offroad stawia się głównie na zabezpieczenia dotyczące zjawisk atmosferycznych czy wypadków losowych, które mogą zdarzyć się na tego typu trasach. Taki kask chroni głowę przed gałęziami czy kamieniami, a przy tym świetnie spisze się również w razie wypadku na prostej drodze.

Charakterystyczne cechy kasków offroadowych

Kaski offroad wyróżnia między innymi brak przedniej szyby. Z tego względu do jazdy konieczny jest zakup gogli, które będą chronić oczy przed owadami, deszczem, wiatrem i innymi zagrożeniami. Ponadto kaski offroad mają charakterystyczny daszek zapewniający dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem, a także błotem i kamieniami lecącymi spod kół innych pojazdów.

Wentylacja kasków offroadowych

W przypadku kasków offroad stosuje się specjalne, wydajne systemy wentylacji. Odpowiednie zaprojektowanie tego typu rozwiązań pozwala zapewnić ochronę przed przegrzewaniem się głowy, nadmierną potliwością i innymi problemami, które mogą powstać wskutek wielogodzinnego nagrzewania głowy w ciasnym kasku. Wiele tras offroadowych wiąże się z wysoką temperaturą, co sprawia, że skuteczna regulacja temperatury ma kluczowe znaczenie.

kaski offroadowe

Najczęściej wentylacja kasków offroad składa się z wlotów górnych, wlotów w przedniej części oraz otworów tylnych. Pierwsze mają za zadanie zminimalizować opór powietrza występujący podczas szybkiej jazdy. Otwory znajdujące się w przedniej części kasku zapewniają z kolei stały przepływ świeżego powietrza na twarzy, a tylne – odpowiednią cyrkulację powietrza i szybkie wysychanie głowy w przypadku jazdy w deszczu lub burzy. W niektórych modelach występują również wloty szczękowe i czołowe czy też wloty zimnego powietrza na bokach sprzętu.

Komfort jazdy z kaskami offroad

Aby zapewnić jak największy komfort jazdy, producenci korzystają z wielu udogodnień i systemów. Do tworzenia kasków offroadowych stosuje się m.in. specjalne wyściółki, które zapewniają wygodę w trakcie prowadzenia jednośladu, a także poduszki policzkowe zwiększające bezpieczeństwo. Tego typu elementy można przeważnie wypinać i prać, co pozwoli bez problemu zachować czystość. Co istotne, konstrukcja kasku ofroad dopasuje się nie tylko do głowy, lecz także do typu drogi. Dzięki temu nie trzeba martwić się o siłę aerodynamiczną, która towarzyszy nam przy szybkiej, wyczynowej jeździe.

Ciekawymi opcjami przy kaskach offroad jest montowanie daszków z regulacją, które sprawiają, że każdy kierowca może ustawić je w najwygodniejszej pozycji. To jednak nie wszystko – na uwagę zasługują również udogodnienia takie jak filtry węglowe przeciwpyłowe czy też systemy, które umożliwiają przymocowanie rurki do bukłaka z wodą. Dzięki takim opcjom jazda w kasku jest znacznie bardziej komfortowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022