Katarzyna Wierzbicka

Katarzyna Wierzbicka – Wakacje pełne magii

Opublikowano: 20 maja 2024

W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dla młodych ludzi jest wsparcie ze strony rodziny. Ciepła, pełna zaufania i miłości relacja z bliskimi może pomóc znaleźć w sobie siłę do pokonywania wszelkich trudności – mówi Katarzyna Wierzbicka autorka książki „Wakacje pełne magii”.

Co zainspirowało Panią do napisania „Wakacji pełnych magii” i jak powstała koncepcja tej historii?

Katarzyna Wierzbicka – Moje pierwsze w życiu wakacje z dziećmi na kempingu. Kupienie przyczepy było pomysłem męża i na początku traktowałam to jako spore wyzwanie. Taki wyjazd okazał się jednak fajną przygodą, a dzieci bawiły się na tyle dobrze, że czasem i my, rodzice, mogliśmy odrobinę odpocząć. Miałam dla siebie trochę czasu i wtedy przyszedł mi do głowy pomysł na książkę o lekko zwariowanej, kochającej, choć działającej sobie na nerwy rodzinie, która przez wakacje musi spędzić ze sobą więcej czasu niż zwykle, i to w dodatku na niewielkiej przestrzeni. Sytuację komplikuje fakt, że niektórzy z nich cały czas ukrywają przed wszystkimi swoje nadnaturalne talenty. Główna bohaterka, Magda, umie czytać w myślach, a jej ojciec potrafi kontrolować ogień. Mama oraz rodzeństwo Magdy nie mają o tym pojęcia, więc dziewczynka musi cały czas dochowywać tajemnicy.

Jaka była główna intencja przy tworzeniu postaci córki czarownika i jak Pani chciała, by czytelnicy ją postrzegali?

Katarzyna Wierzbicka – Chciałam pokazać bardzo wrażliwą nastolatkę, która czasami nie radzi sobie z emocjami ludzi wokół niej. Kiedy uczucia innych ją przytłaczają, wycofuje się w głąb siebie. Zdaje sobie sprawę, że jej talent wyróżnia ją spośród innych. Niestety musi trzymać go w sekrecie przed zwykłymi ludźmi, nieświadomymi istnienia magii, co jeszcze bardziej zwiększa poczucie jej wyobcowania. Marzy o tym, aby bliscy zaakceptowali ją taką, jaka jest naprawdę. Mam nadzieję, że Magda jest taką postacią, w której młodzi czytelnicy będą mogli odnaleźć cząstkę siebie.

 Jakie wyzwania napotkała Pani podczas tworzenia świata przedstawionego w „Wakacjach pełnych magii”, który łączy elementy współczesności z magią?

Katarzyna Wierzbicka – Jestem zdania, że aby czytelnicy byli w stanie zapomnieć o ewentualnym sceptycyzmie i dobrze bawić się przy książce opisującej magię oraz różne paranormalne zdarzenia, to otoczka zwykłego, rzeczywistego świata musi być spójnie i logicznie przedstawiona, a bohaterowie wiarygodni psychologicznie. „Wakacje pełne magii” zostały napisane w narracji pierwszoosobowej, więc zastanawiałam się, czy udało mi się wystarczająco przekonująco wczuć w sposób myślenia i mówienia trzynastoletniej współczesnej dziewczynki. Na szczęście miałam ogromną pomoc w postaci mojej córki.

Czy czerpała Pan inspirację z realnych miejsc lub własnych doświadczeń podczas tworzenia scenerii dla tej książki?

Katarzyna Wierzbicka – Tak, sceneria jest zainspirowana kempingiem na Mazurach, położonym nad jeziorem Szeląg Wielki. To tam właśnie spędziliśmy kiedyś urlop, więc przy tworzeniu opisów miejsca lub rozplanowywaniu zdarzeń sięgałam do swoich wspomnień. Oczywiście nie jest to dokładne przeniesienie rzeczywistego miejsca do mojej książki, jednak pomogło mi w uchwyceniu atmosfery kempingu.

Jakie elementy uważa Pani za najważniejsze przy tworzeniu przekonującej i angażującej historii fantastycznej dla dzieci?

Katarzyna Wierzbicka – Uważam, że fabuła powinna być na tyle ciekawa, aby pobudzać dziecięcą ciekawość i rozwijać wyobraźnię. Jeśli bohaterowie są wiarygodni pod względem psychologicznym, to dzieciom łatwiej się z nimi utożsamiać. Dobrze jest, jeśli książka porusza problemy istotne dla czytelników. Może wtedy stanowić punkt wyjścia do rozmowy o hierarchii wartości, wyzwaniach i problemach, jakie dzieci mogą napotkać w codziennym życiu.

Jak zbalansować humor i poważniejsze tematy w książce, aby była ona odpowiednia dla młodszych czytelników?

Katarzyna Wierzbicka – Na pewno należy dostosować język, aby był zrozumiały dla młodszych odbiorców. Moim zdaniem lepiej jest unikać zbyt skomplikowanych wyrażeń i dowcipów. W „Wakacjach pełnych magii” poważniejsze sceny przeplatałam lżejszymi, pełnymi humoru fragmentami, aby złagodzić napięcie i zapewnić chwilę wytchnienia. Pisząc dla dzieci, zawsze trzeba brać pod uwagę emocjonalną dojrzałość czytelników, starałam się zatem zamieścić w mojej książce pozytywne, pełne nadziei przesłanie.

 Jakie przesłanie ma nieść książka? Co czytelnicy zabiorą ze sobą po przeczytaniu „Wakacji pełnych magii”?

Katarzyna Wierzbicka – Mam nadzieję, że upewnią się w tym, że wszyscy ludzie, niezależnie od posiadanych talentów, są ważni i wyjątkowi. Wszyscy różnimy się od siebie – wyglądem, charakterem, umiejętnościami – ale ta odmienność nie musi nas dzielić. Osoby o rozmaitych zdolnościach i zainteresowaniach mogą się uzupełniać i ze sobą współpracować.

W mojej książce chciałam także pokazać, jak ważne dla młodych ludzi jest wsparcie ze strony rodziny. Ciepła, pełna zaufania i miłości relacja z bliskimi może pomóc znaleźć w sobie siłę do pokonywania wszelkich trudności.

Czy może Podzielić się Pani jakimiś szczegółami dotyczącymi procesu badawczego, przeprowadzonego podczas pisania o słowiańskich demonach i magicznych artefaktach?

Katarzyna Wierzbicka – Od dawna interesuję się mitologią słowiańską. Należy jednak zaznaczyć, że traktuję podania i znane mi źródła głównie jako luźną inspirację do pisania. Oczywiście bardzo bym się cieszyła, gdyby moje książki skłoniły czytelników do głębszego zainteresowania się naszym rodzimym folklorem.

 Co sprawia, że pisanie dla młodszych czytelników jest wyjątkowe i jakie ma Pani ambicje literackie w kontekście literatury dziecięcej?

Katarzyna Wierzbicka – Pisanie dla dzieci to duża odpowiedzialność. Młode umysły są bardzo chłonne i otwarte na nowe idee, trzeba zatem uważać, aby przekazywać pozytywne wartości, ale w taki sposób, aby czytelników nie znudzić ani nie odstraszyć przesadnym moralizowaniem. Co do moich ambicji literackich, to chciałabym nadal pisać książki, które będą sprawiały dzieciom radość i dostarczały dobrą rozrywkę podczas lektury, a równocześnie skłaniały do myślenia.

 Czy „Wakacje pełne magii” zapowiadają kolejne tomy w serii „Córka maga” i co możemy oczekiwać od przyszłych instalacji?

Katarzyna Wierzbicka – „Wakacje pełne magii” to pierwszy tom serii. Myślę, że w następnych częściach można spodziewać się jeszcze więcej magii i humoru!

rozmawiał: Mariusz Gryżewski 

zdjęcie: Barbara Soczomska

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Budka Suflera
Budka Suflera to jedna z tych wielkich kapel, taki z...
Danuta Stankiewicz
Mam w sobie ogromną radość i nieustający apetyt na ż...
Chopin i Jego Europa
To jubileusz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „...
książki dla nastolatków
...
odzież góralska
Odzież góralska to wyjątkowy element kultury Podhala, który...