Konto bankowe dla dziecka

Kiedy można założyć dziecku rachunek bankowy?

Opublikowano: 21 sierpnia 2023

Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości i edukacji finansowej dzieci i młodzieży. W szkołach nie uczy się, jak poprawnie zarządzać budżetem domowym, nie wspominając o umiejętności bezpiecznego inwestowania i pomnażania zgromadzonego kapitału. Ponadto temat pieniędzy w naszym kraju jest często ignorowany, szczególnie gdy chodzi o finanse osobiste. Niechętnie opowiadamy o swoich osiągnięciach inwestycyjnych, co więcej nawet nasze zarobki często owiane są tajemnicą. Nic dziwnego, w wielu kręgach nadal panują błędne przekonania na temat pieniędzy. Dość często możemy usłyszeć, że jeśli ktoś się wzbogacił to przeważnie kosztem innych ludzi lub działaniami ponad przepisami prawa.

Jeżeli chcemy to negatywne nastawienie zmienić, musimy zdecydowanie więcej czasu poświęcić na edukację finansową najmłodszych. Jednym z najlepszych sposobów nauki jest praktyka i doświadczenie. Dlatego, warto już od najmłodszych lat pozwolić dzieciom w określonym stopniu zarządzać swoim majątkiem. Sposobem wdrożenia dziecka do świata ekonomii jest możliwość korzystania z własnego konta bankowego. Od jakiego wieku można założyć dziecku rachunek bankowy? Jak to zrobić? Dlaczego warto?

Konto bankowe dla dziecka – czym jest?

Rachunek bankowy dla dziecka jest odmianą konta osobistego skierowanego dla osób, które nie są jeszcze pełnoletnie. Osoby poniżej 18. roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, dlatego niezbędna jest pomoc i zgoda rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego. Założenie konta bankowego dziecku jest stosunkowo łatwe i nie pochłania zbyt dużo czasu. Najczęściej konto bankowe dziecka lub nastolatka jest zakładane jako subkonto na rachunku bankowym rodzica, lub opiekuna prawnego. Dzięki temu opiekun ma dostęp do konta dziecka i może sprawować nad nim kontrolę.

Od jakiego wieku dziecko może posiadać rachunek bankowy?

Według przepisów polskiego prawa dziecko może posiadać rachunek bankowy w momencie, gdy otrzyma akt urodzenia i będzie posiadało numer PESEL. Mowa nie tylko o tradycyjnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, ale także rachunku oszczędnościowym, czy terminowej lokacie oszczędnościowej. W przypadku dziecka poniżej 6 lub 7 roku życia posiadanie konta będzie niosło pewne ograniczenia np. brak karty płatniczej, czy brak dostępu do aplikacji bankowej. Naturalnie rachunek bankowy może dziecku otworzyć rodzic lub opiekun prawny. Na ogół konta osób małoletnich działają na zasadzie subkonta dołączonego do głównego rachunku rodziców lub opiekunów prawnych.

Osoby powyżej 13. roku życia mogą już wnioskować o indywidualny i niezależny od rodziców rachunek bankowy. Jednak w związku z ograniczonymi jeszcze zdolnościami do czynności prawnych rachunek dziecka powyżej 13. roku życia może zostać otwarty po uzyskaniu zgody opiekuna prawnego dziecka bądź rodzica. Więcej informacji na tematy finansowe znajdziemy na stronie internetowej everlike.pl.

Jak założyć rachunek bankowy dziecku poniżej 13. roku życia?

Jeżeli chcemy założyć dziecko rachunek bankowy działający jako subkonto przy naszym rachunku bankowym, sprawa jest uproszczona. W tym przypadku najszybszym sposobem na otwarcie nowego rachunku jest złożenie dyspozycji z poziomu aplikacji na telefonie lub bankowości elektronicznej w przeglądarce internetowej. Cały proces nie potrwa więcej niż kilka minut.

Wchodząc do aplikacji, szukamy opcji np. rachunki, gdzie powinny pojawić się wszystkie prowadzone przez nas rachunki i propozycje otwarcia nowego rachunku. Wybieramy odpowiadający nam rodzaj konta i postępujemy zgodnie z wytycznymi na ekranie. Na ogół nie musimy podać nic więcej oprócz danych osobowych dziecka w tym numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego. Niektóre banki umożliwiają wybór wizerunku na karcie płatniczej dziecka. Jeśli zamówiliśmy kartę, musimy poczekać, aż bank dostarczy nam ją za pośrednictwem poczty.

Większość banków umożliwia dziecku korzystanie także z aplikacji mobilnej, na ogół zakres działań dostępnych dla dziecka jest ograniczony i służy w celach informacyjnych np. o wysokości salda. Niektóre banki umożliwiają jednak dziecku samodzielne wykonywanie przelewów, ale konieczne jest ich zatwierdzenie przez rodzica.

Jak założyć rachunek bankowy dziecku powyżej 13. roku życia?

Konta bankowe dla młodzieży są dostępne praktycznie w każdym banku. Starsze dziecko (powyżej 13. roku życia), wniosek w banku może złożyć samodzielnie lub z pomocą rodzica. Małoletni może udać się do placówki wybranego banku lub wniosek złożyć przez Internet. Należy jednak pamiętać, że rodzic lub opiekun prawny musi wyrazić zgodę na otwarcie przez dziecko rachunku, a także podpisać umowę o prowadzenie konta bankowego. Rolą rodziców jest również ustalenie limitów wysokości transakcji, rodzic ma również wgląd w historię operacji na rachunku nastolatka. Przy czym posiadanie konta rodzica w tym samym banku, co dziecko nie jest konieczne.

Nastolatkowie otrzymują kartę płatniczą, mają również dostęp do aplikacji mobilnej. Konta dla nastolatków przeważnie generują niewielkie lub zerowe koszty. Na ogół prowadzenie rachunku, płatności kartą, wpłaty i wypłaty środków w bankomatach są bezpłatne. Młodzi ludzie często mają również możliwość skorzystania z programów oszczędnościowych. Co ważniejsze niemal wszystkie banki udostępniają możliwość korzystania z nowoczesnych form płatności tj. BLIK-a, przelewów na telefon, płatności zbliżeniowych kartą i telefonem.

Czy warto zakładać dziecku konto bankowe?

Czy warto zakładać konto bankowe dziecku? Zdecydowanie warto. Przemawia za tym szereg argumentów. Każdemu rodzicowi zależy, aby jego pociecha potrafiła poradzić sobie w każdej trudnej sytuacji. Jedną z ważnych umiejętności ułatwiających szczęśliwe i pełne życie, jest umiejętność zarządzania swoimi finansami. Jeśli dziecko od najmłodszych lat będzie edukowane co do wartości pieniądza, sposobów zarządzania posiadanymi środkami, samokontroli podczas zakupów, z pewnością będzie mu łatwiej zarządzać budżetem swojej rodziny w przyszłości. Starsze dzieci mogą otrzymać część pieniędzy np. z alimentów na swój rachunek bankowy. Niekiedy rodzice muszą się wspomagać pożyczkami na alimenty, o których więcej informacji znajdziemy w artykule https://everlike.pl/pozyczki-na-alimenty/.

Dzięki temu, że dziecko posiada swój własny rachunek bankowy, będzie mogło zarządzać otrzymanym kieszonkowym. Ciekawym sposobem nauki zarządzania środkami jest udostępnienie dziecku sumy, którą musi rozdysponować na zaspokojenie potrzeb o różnej wartości. Jeżeli dziecko otrzyma od rodziców 200 złotych i będzie musiało między innymi zasilić swój telefon, z pewnością będzie to dla niego nie lada wyzwanie i cenna lekcja.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia bezpieczeństwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że młodsze dziecko posiadając przy sobie gotówkę, wyda ją w całości za jednym razem, zgubi ją lub padnie ofiarą wymuszenia. Jeśli pieniądze będą zdeponowane na koncie, a rodzic ustawi limit wydatków, szanse na jednorazowe pozbycie się wszystkich oszczędności maleją.

Niekiedy dzieciom zależy na posiadaniu własnego rachunku bankowego lub karty płatniczej, ponieważ rówieśnicy już je mają. Warto, aby dziecko nie odstawało od grupy, przez co wrażliwsze dzieci czują się gorsze. Możliwość zakupu batona w sklepie za pomocą karty płatniczej pozwala maluchowi poczuć, że jest częścią ważnego dla niego środowiska rówieśniczego.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Outsourcing zakupów
Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej muszą mierzyć si...
Nieruchomości na wynajem
Obecnie rynek nieruchomości staje się coraz bardziej dynamic...
Porównanie z WIBOR i WIRON
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej przesunął zakończ...
inflacja w polsce
Stopa inflacji w Polsce, mierzona wskaźnikiem cen towarów i...
porównywarka pożyczek
Wakacje za pasem, a Ty nadal nie masz pieniędzy na wakacje?...