terapia dla par

Kiedy terapia dla par pomoże, a kiedy nie jest zalecana?

Opublikowano: 5 sierpnia 2021

Psychoterapia par może być wspaniałą okazją do poznania się na nowo, zrozumienia dogłębnie swoich wzajemnych potrzeb, wypowiedzenia swoich obaw i żali w bezpiecznych warunkach. Wsparcie specjalisty może pomóc nam spojrzeć na konflikty z innej perspektywy i spojrzeć na siebie nawzajem znowu życzliwym okiem. Czy jednak w każdym przypadku psychoterapia jest rekomendowana? W Centrum NOWA w Warszawie pomagamy każdemu, dostosowując działania do danej sytuacji.

Terapia dla par  – skuteczność

Psychoterapię proponujemy przede wszystkim parom, w których obie strony są zdecydowane na pozostanie w relacji, chcą utrzymać związek. W przeciwnym razie – jeśli jedno lub oboje z partnerów chce się rozstać – nie ma pary, z którą można przeprowadzić terapię. Bardzo duże znaczenie dla skuteczności terapii ma również chęć i aktywne dążenie partnerów do poprawy relacji oraz rozwiązania problemów.

Istnieją zachowania, które jeśli występują w danej relacji, to są wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Warto zaangażować się w budowanie zdrowej relacji zanim nasza nadzieja na poprawę i życzliwość do partnera osiągną bardzo znikomy poziom.

Wskazania do psychoterapii par

Znakami wskazującymi na to, że para może znacznie zyskać na psychoterapii są:

 • Zazdrość połączona z kontrolą lub podejrzliwością. Jeżeli zazdrość zaczyna wpływać na funkcjonowanie pary i powoduje ograniczenie swobody jednego z partnerów – warto udać się wspólnie do terapeuty.
 • Zależność emocjonalna jednego z partnerów połączona z nadopiekuńczością drugiego.
 • Dominacja połączona z obniżeniem poczucia wartości drugiej strony.
 • Współzależność emocjonalna.
 • Obwinianie się, wrogie nastawienie.

Kiedy psychoterapia może znacznie pomóc?

 • Gdy partnerzy po obserwowaniu negatywnych doświadczeń swoich rodziców chcą stworzyć świadomy związek na swoich zasadach i uniknąć powielenia schematów rodzinnych.
 • Kiedy partnerzy obserwują narastające trudności i chcą je powstrzymać, ze względu na chęć utrzymania i odbudowy związku.
 • Kiedy nie zapadła ostateczna decyzja o rozwodzie lub separacji i partnerzy chcą dać sobie jeszcze szanse na znalezienie porozumienia.
 • Kiedy partnerzy mają trudność w rozwiązaniu powracających problemów.
 • Kiedy terapia pary ma stanowić uzupełnienie terapii rodzinnej, spowodowanej na przykład trudnościami pojawiającymi się u dziecka.

Główne cele psychoterapii par

Psychoterapeuta  par za główny cel stawia sobie pomóc parze w odnalezieniu źródła konfliktu oraz rozwiązaniu go w konstruktywny sposób, z poszanowanie uczuć i granic każdej ze stron. W trakcie terapii pracujemy nad zwiększeniem jakości komunikacji tak, aby partnerzy wyrażali swoje wszystkie uczucia, nie raniąc drugiej osoby i szanując ją. Dążymy do jasnego wyrażania wzajemnych oczekiwań. Terapeuta może pomóc parze określić role pełnione w związku przez obie osoby oraz określić zasady funkcjonowania ich relacji.

Przeciwwskazania do prowadzenia psychoterapii par

 • Niestety nie w każdym przypadku terapia par jest zalecana. Istnieją sytuacje, w których należy najpierw zaadresować inny problem lub brak motywacji do pracy uniemożliwia ją.
 • Przemoc w związku. W takim przypadku pierwszym i najważniejszym działaniem jest zatrzymanie przemocy. Nieraz z tego powodu wymagane jest zamieszkanie partnerów osobno. Gdy zagrożenie przemocą zostanie zniwelowane, można wówczas rozpocząć terapię.
 • Kiedy jedno lub oboje z partnerów cierpią z powodu zaburzenia psychicznego lub uzależnienia. Wówczas pierwszym zalecanym krokiem jest terapia indywidualna.
 • Kiedy jedna lub obie osoby pozostają w innych związkach i nie chcą z nich zrezygnować na czas terapii. Nie mówimy tutaj o przypadku związków poligamicznych, a o utrzymywaniu relacji na przykład z kochanką lub kochankiem.
 • Kiedy jedno lub oboje partnerów podjęli decyzję o rozwodzie.

Psychoterapia pary jest możliwa tylko wówczas, gdy obie osoby chcą pozostać w związku oraz zgadzają się na rozpoczęcie pracy ze specjalistą. O bliskie związki należy dbać regularnie, na co dzień. Znacznie łatwiej pokonać trudności czekające na każdą parę, gdy nie bagatelizujemy problemów i angażujemy się w poprawę relacji. Zdarza się tak, że pomysł terapii pojawia się już niestety za późno. Relacja z partnerem ma ogromny wpływ na jakość naszego życia, a dobry związek wymaga pracy.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...