terapia dla par

Kiedy terapia dla par pomoże, a kiedy nie jest zalecana?

Opublikowano: 5 sierpnia 2021

Psychoterapia par może być wspaniałą okazją do poznania się na nowo, zrozumienia dogłębnie swoich wzajemnych potrzeb, wypowiedzenia swoich obaw i żali w bezpiecznych warunkach. Wsparcie specjalisty może pomóc nam spojrzeć na konflikty z innej perspektywy i spojrzeć na siebie nawzajem znowu życzliwym okiem. Czy jednak w każdym przypadku psychoterapia jest rekomendowana? W Centrum NOWA w Warszawie pomagamy każdemu, dostosowując działania do danej sytuacji.

Terapia dla par  – skuteczność

Psychoterapię proponujemy przede wszystkim parom, w których obie strony są zdecydowane na pozostanie w relacji, chcą utrzymać związek. W przeciwnym razie – jeśli jedno lub oboje z partnerów chce się rozstać – nie ma pary, z którą można przeprowadzić terapię. Bardzo duże znaczenie dla skuteczności terapii ma również chęć i aktywne dążenie partnerów do poprawy relacji oraz rozwiązania problemów.

Istnieją zachowania, które jeśli występują w danej relacji, to są wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Warto zaangażować się w budowanie zdrowej relacji zanim nasza nadzieja na poprawę i życzliwość do partnera osiągną bardzo znikomy poziom.

Wskazania do psychoterapii par

Znakami wskazującymi na to, że para może znacznie zyskać na psychoterapii są:

  • Zazdrość połączona z kontrolą lub podejrzliwością. Jeżeli zazdrość zaczyna wpływać na funkcjonowanie pary i powoduje ograniczenie swobody jednego z partnerów – warto udać się wspólnie do terapeuty.
  • Zależność emocjonalna jednego z partnerów połączona z nadopiekuńczością drugiego.
  • Dominacja połączona z obniżeniem poczucia wartości drugiej strony.
  • Współzależność emocjonalna.
  • Obwinianie się, wrogie nastawienie.

Kiedy psychoterapia może znacznie pomóc?

  • Gdy partnerzy po obserwowaniu negatywnych doświadczeń swoich rodziców chcą stworzyć świadomy związek na swoich zasadach i uniknąć powielenia schematów rodzinnych.
  • Kiedy partnerzy obserwują narastające trudności i chcą je powstrzymać, ze względu na chęć utrzymania i odbudowy związku.
  • Kiedy nie zapadła ostateczna decyzja o rozwodzie lub separacji i partnerzy chcą dać sobie jeszcze szanse na znalezienie porozumienia.
  • Kiedy partnerzy mają trudność w rozwiązaniu powracających problemów.
  • Kiedy terapia pary ma stanowić uzupełnienie terapii rodzinnej, spowodowanej na przykład trudnościami pojawiającymi się u dziecka.

Główne cele psychoterapii par

Psychoterapeuta  par za główny cel stawia sobie pomóc parze w odnalezieniu źródła konfliktu oraz rozwiązaniu go w konstruktywny sposób, z poszanowanie uczuć i granic każdej ze stron. W trakcie terapii pracujemy nad zwiększeniem jakości komunikacji tak, aby partnerzy wyrażali swoje wszystkie uczucia, nie raniąc drugiej osoby i szanując ją. Dążymy do jasnego wyrażania wzajemnych oczekiwań. Terapeuta może pomóc parze określić role pełnione w związku przez obie osoby oraz określić zasady funkcjonowania ich relacji.

Przeciwwskazania do prowadzenia psychoterapii par

  • Niestety nie w każdym przypadku terapia par jest zalecana. Istnieją sytuacje, w których należy najpierw zaadresować inny problem lub brak motywacji do pracy uniemożliwia ją.
  • Przemoc w związku. W takim przypadku pierwszym i najważniejszym działaniem jest zatrzymanie przemocy. Nieraz z tego powodu wymagane jest zamieszkanie partnerów osobno. Gdy zagrożenie przemocą zostanie zniwelowane, można wówczas rozpocząć terapię.
  • Kiedy jedno lub oboje z partnerów cierpią z powodu zaburzenia psychicznego lub uzależnienia. Wówczas pierwszym zalecanym krokiem jest terapia indywidualna.
  • Kiedy jedna lub obie osoby pozostają w innych związkach i nie chcą z nich zrezygnować na czas terapii. Nie mówimy tutaj o przypadku związków poligamicznych, a o utrzymywaniu relacji na przykład z kochanką lub kochankiem.
  • Kiedy jedno lub oboje partnerów podjęli decyzję o rozwodzie.

Psychoterapia pary jest możliwa tylko wówczas, gdy obie osoby chcą pozostać w związku oraz zgadzają się na rozpoczęcie pracy ze specjalistą. O bliskie związki należy dbać regularnie, na co dzień. Znacznie łatwiej pokonać trudności czekające na każdą parę, gdy nie bagatelizujemy problemów i angażujemy się w poprawę relacji. Zdarza się tak, że pomysł terapii pojawia się już niestety za późno. Relacja z partnerem ma ogromny wpływ na jakość naszego życia, a dobry związek wymaga pracy.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...