konsultacje psychiatryczne

Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej?

Opublikowano: 31 marca 2021

Ból to sygnał ostrzegawczy, który informuje nas, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Umożliwia błyskawiczną reakcję i przyczynia się do szybszego zdiagnozowania problemu. Gdy odczuwamy dolegliwości bólowe, natychmiast idziemy do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. A co się dzieje, gdy odczuwamy duży stres, stany lękowe lub zaburzenia nastroju? Często umniejszamy rangę problemów i zatajamy je przed bliskimi. Dolegliwości natury psychicznej, tak jak fizycznej, mają jednak realny wpływ na nasze życie. Sprawdź, kiedy warto szukać pomocy.

Kim jest psychiatra i dlaczego nie należy mylić go z psychologiem?

Psychiatra to lekarz nauk medycznych specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń oraz chorób natury psychicznej. Psyche to słowo pochodzące z języka greckiego oznaczające duszę lub umysł. Lekarz psychiatra prowadzi konsultacje psychiatryczne, podczas których ocenia, czy pacjent nie ma zaburzeń orientacji, postrzegania, myślenia i nastroju. W odróżnieniu do psychologa i psychoterapeuty ma także uprawnienia do stosowania farmakoterapii.

5 sygnałów, które mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia leczenia psychiatrycznego

  1. Lęk przed wyjściem z domu i niechęć do interakcji z innymi osobami

Lęk przed przebywaniem w nieznanym otoczeniu może być efektem np. zespołu stresu pourazowego (PTSD), a także jednym z objawów agorafobii. Długotrwała izolacja, do której wiele osób zostało w pewnym sensie zmuszonych po wybuchu pandemii COVID-19, nie jest dobra dla zdrowia psychicznego. Może pogorszyć stan chorego, prowadząc do depresji.

  1. Zaburzenia nastroju

Odczuwanie smutku i radości jest naturalne dla każdego człowieka. Jednak osobom z zaburzeniami nastroju dużo trudniej kontrolować emocje. Występują u nich naprzemiennie stany maniakalne i depresyjne. Pierwsze charakteryzują się uczuciem euforii, nadmiernego optymizmu, ale też rozdrażnienia. Drugie: spadkiem energii, uczuciem wszechogarniającej pustki i niemocy.

  1. Ataki paniki

Atak paniki to nagły, irracjonalny lęk, któremu często towarzyszą duszności, nadmierna potliwość, kołatanie serca oraz objawy neurologiczne takie jak bóle czy zawroty głowy. Może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Ze względu na podobne objawy ataki paniki bywają mylone z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W przeciwieństwie do zawału serca nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale nieleczone mogą się nasilać i występować ze zwiększoną częstotliwością.

  1. Zaniżone poczucie własnej wartości

Przyczyn niskiej samooceny może być wiele: brak zaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych, zbyt wysokie wymagania narzucone przez rodziców lub opiekunów czy odrzucenie przez grupę rówieśniczą. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie osób w wieku dojrzewania. Zaniżone poczucie własnej wartości może się pogłębiać i prowadzić do unikania kontaktu z innymi ludźmi oraz niechęci do podejmowania jakichkolwiek działań wymagających oceny, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w życiu prywatnym i zawodowym.

  1. Zaburzenia somatyczne

Pacjenci cierpiący na zaburzenia somatyczne często skarżą się na bóle brzucha, głowy, stawów, kręgosłupa, nudności i uczucie ucisku w gardle. Zaburzenia somatyczne mogą być zdiagnozowane wyłącznie po wykluczeniu innych chorób wywołujących podobne objawy. Odczuwanie dolegliwości bólowych bez konkretnej przyczyny wymaga konsultacji psychiatrycznej.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej?

Jeżeli zmagasz się z nagłymi atakami paniki lub zaburzeniami nastroju, odczuwasz dolegliwości bólowe, które nie mają potwierdzenia w wynikach badań lub trudno Ci normalnie funkcjonować z powodu lęku oraz zaniżonego poczucia własnej wartości, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu chorób natury psychicznej. Dzięki temu otrzymasz profesjonalną pomoc, która przełoży się na poprawę jakości życia.

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
Nowe artykuły
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Koszula damska to z pewnością must have w szafie każdej kobi...
Każda elegancka kobieta powinna posiadać w swojej szafie prz...