Menu
rezonans magnetyczny kolana

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny kolana?

Kolano jest złożoną strukturą anatomiczną łączącą ze sobą kość piszczelową i udową, istotnym elementem jest również rzepka. Tkanka chrzęstna tworzy łąkotki umożliwiające dopasowanie powierzchni stawowych i amortyzację ruchów. Całość osłania torebka stawowa wypełniona mazią, wytwarzaną przez kaletki. Więzadła stabilizują pracę elementów stawu. Skomplikowana budowa stawu kolanowego i jego umiejscowienie sprawia, że jest on szczególnie narażony na przeciążenia, urazy i schorzenia.

Urazy, kontuzje w stawie kolanowym lub odczuwalny dyskomfort są najczęstszymi przesłankami do wykonania badań obrazowych. Znaczącą rolę w diagnostyce odgrywa rezonans magnetyczny kolana. Badanie RM kolana jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne, ponadto umożliwia szybkie i dokładne zobrazowanie wszystkich tkanek i struktur stawu kolanowego. Rezonans magnetyczny umożliwia dokładną ocenę struktur miękkich i struktur kostnych bez wykorzystywania potencjalnie szkodliwego promieniowania. Badanie może być wykonywane u kobiet ciężarnych i dzieci. Jedyną „wadą” badania RM jest jego cena, związana z kosztami nowoczesnej aparatury, wyższa niż w przypadku innych badań.

Wskazania do badania RM kolana

Badanie RM jest bardzo precyzyjne, umożliwia poszukiwanie przyczyn schorzeń zlokalizowanych głębiej w ciele, pozwala na uzyskanie obrazu tkanek miękkich stawu kolanowego oraz określenie stopnia uszkodzeń  struktur i tkanek.

Wskazaniem do badania RM kolana najczęściej są: bóle, obrzęki, opuchlizny kolana, blokady stawu kolanowego, ograniczenia ruchomości w kolanie, “uczucie” przeskakiwania w kolanie, poranna sztywność kolana i podejrzenie stanów zapalnych. Objawy te mogą wskazywać na zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążeniowe, uszkodzenie więzadeł, chondromalację rzepki, stłuczenie, zmiany w obrębie chrząstki stawowej, uszkodzenie kaletek maziowych, uszkodzenie, pęknięcie łąkotki, zwapnienia, torbiele, nowotwór, inne schorzenia. Rezonans magnetyczny kolana jest zlecany przed planowanymi operacjami oraz w celu oceny efektów leczenia ortopedycznego czy fizjoterapeutycznego do oceny gojenia kości i stawów po urazach.

Przeciwwskazaniem do badania RM są wszelkie elementy metalowe i elektroniczne umiejscowione w ciele pacjenta takie jak: śruby ortopedyczne, endoprotezy, metalowe klipsy, aparaty ortodontyczne, rozruszniki serca, neurostymulatory, pompy insulinowe oraz klaustrofobia.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny kolana?

Centrum Diagnostyki Obrazowej Carolina Medical Center badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest z zastosowaniem nowoczesnej, precyzyjnej aparatury  gwarantującej dokładność badania i szybką diagnozę.

Badanie RM umożliwia wczesne wykrywanie ognisk zapalnych obrzęków i zmian zwyrodnieniowych. Jest to szczególnie istotne dla osób aktywnych fizycznie i sportowców. W klinice jako dodatkowa opcja badania RM kolana, wykonywane jest kolorowe obrazowanie chrząstki stawowej tak zwany chrząstkogram. Badanie to pokazuje rozległość zmian i stopień uszkodzenia chrząstki, obrazuje nawet niewielkie uszkodzenia trudne do wykrycia innymi metodami. W ocenie uszkodzeń więzadeł stawowych i elementów chrzęstnych wykonywana jest artrografia z dostawowym podaniem środka kontrastowego lub soli fizjologicznej. W uzasadnionych przypadkach badanie RM wykonuje się z podaniem kontrastu dożylnego. Badanie to jako jedyne  umożliwia ocenę gojenia więzadła krzyżowego i łąkotki po przebytym zabiegu operacyjnym.

materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023