gry planszowe

Kilkulatek kontra planszówki – jakie rodzaje gier są popularne?

Opublikowano: 2 marca 2020

Wybór gry planszowej, która zainteresuje kilkuletniego malucha nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istotne jest to, aby trafić w upodobania dziecka. Pamiętajmy, że zasady rozgrywki nie mogą być skomplikowane, gdyż smyk szybko się zniechęci. Należy wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się nawet produkty dedykowane trzylatkom. Jedno jest pewne – już w wieku przedszkolnym warto jest wprowadzić edukacyjne planszówki, które będą nie tylko bawić, ale również zmuszać do myślenia.

Dlaczego warto zakupić grę planszową dla dzieci?

Mogłoby się wydawać, że gry planszowe już dawno odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego! Jest to znakomita forma aktywności, które niesie wiele korzyści dla malucha. Faktem jest, że początki bywają trudne. Trzeba wziąć pod uwagę, że dla dziecka zrozumienie reguł jest sporym wyzwaniem. Ważne jest to, aby rodzic wykazał się sporą dozą cierpliwości – nie może on irytować się na pociechę. Osoba dorosła musi tłumaczyć, a zarazem zachęcać.

Planszówki dla dzieci to niemal same korzyści:

 • Pobudzają logiczne myślenie – smyk musi skupić się, aby zrozumieć zasady gry. Oczywiście sama zabawa także zmusza do myślenia. Plusem jest to, że dla gracza jest to przyjemność. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę przynosi znakomite efekty.
 • Rozwijają umiejętności – gry planszowe dla dzieci występują pod wieloma różnymi postaciami. Wspomagają one rozwój umiejętności np. poprawnego mówienia, komunikowania się, współpracy.
 • Uczą rozwiązywania problemów – z pewnością podczas rozgrywki maluch spotka się z niejedną przeszkodą. Jest to idealna chwila na to, aby zastanowić się nad zaistniałą sytuacją, a także spróbować wyeliminować trudności.
 • Przyzwyczajają do rywalizacji – dziecko w wieku przedszkolnym, czy też szkolnym jest zmuszane do konkurowania z innymi. Ważne jest to, aby rywalizacja była zdrowa i nie wzbudzała wrogości.
 • Oswajają z porażką – przegrana zdarza się najlepszym. Dzięki grom planszowym smykowi będzie łatwiej zrozumieć, że nie zawsze się wygrywa. Nie jest to jednak powód do smutku lub rozpaczy.
 • Dostarczają rozrywki – planszówki to przede wszystkim świetna zabawa. Dodatkowym atutem jest fakt, że w rozgrywce może brać udział kilka osób.

Jaką planszówkę wybrać?

Wybierając najlepszą grę planszową należy przede wszystkim kierować się wiekiem oraz umiejętnościami dziecka. Dobrze, jeśli jest ona zgodna z zainteresowaniami. Wybór jest na tyle duży, że znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno być problemem.

Dużym zainteresowaniem cieszą się m.in.:

 • Gry wyścigowe – dedykowane są one głownie trzylatkom. W tym przypadku zasady są bardzo proste. Zwykle musimy jedynie rzucać kostką i przesuwać pionek o określoną liczbę pól. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.
 • Gry wspomagające naukę liczenia – takie planszówki doskonale sprawdzają się w wieku przedszkolnym, gdy dziecko zaczyna poznawać pierwsze cyfry. Ciekawa planszówka z pewnością ułatwi ich zapamiętywanie.
 • Gry rozwijające zmysł słuchu – zazwyczaj polegają one na dopasowywaniu odgłosów z konkretnymi obrazkami.
 • Gry logopedyczne – wymagają one od dziecka opowiadania historyjek, czy też sprawnego komunikowania się z innymi graczami. Omawiane planszówki świetnie sprawdzają się w przypadku maluchów, które mają problemy z poprawnym wysławianiem się.
 • Gry typu quiz – podstawę rozgrywki stanowią tutaj karty z pytaniami oraz zagadkami.
 • Gry strategiczne – najczęściej wymagają one nie lada zręczności. To fantastyczne połączenie tradycji i nowoczesności.

Propozycji godnych zainteresowania jest o wiele więcej. Osoby, które chcą poznać rekomendowane tytuły gier planszowych powinny zajrzeć do wpisu znajdującego się na blogu Zabawka i Wyprawka. Można w nim znaleźć obszerny poradnik, który ułatwi zakup.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Csaba Gabnai
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...
Konto bankowe dla dziecka
Ekonomiści ubolewają nad brakiem przedsiębiorczości...
Graj z Sercem
...
Studia podyplomowe MBA
MBA uznawane jest za najlepszy program szkolenia managerów i...
MBA Management
Studia MBA cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze stron...
Nowe artykuły
Punktem wyjścia do zrozumienia sztuki aborygeńskiej, jest zd...
Wystawa „Kawałki barw” to prezentacja najnowszych pr...
Idea edukacji domowej doskonale wpisuje się w moje p...