Kleszcz – cichy zabójca. Naturalne sposoby walki z boreliozą

Opublikowano: 13 czerwca 2019

Kleszcz jest niebezpiecznym pajęczakiem, którego można spotkać na łąkach, w lasach i miejskich parkach, a także na przydomowych podwórkach i działkach. Gdy przechodzimy obok krzewów i wyższych traw kleszcz przenosi się na nasze ciało i wędruje po nim nawet kilka godzin, szukając dogodnego miejsca do żerowania. Czasami bezpośredni kontakt z tym pajęczakiem może skończyć się zachorowaniem na jedną z nieprzyjemnych i groźnych chorób.

Dlaczego ugryzienie kleszcza może być groźne?

Ugryzienie kleszcza jest dla człowieka bezbolesne, stąd ciężko zauważyć, że staliśmy się nosicielem tego pasożyta. Niektóre kleszcze są nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza, babeszjoza i kleszczowe zapalenie mózgu. Mogą one skutkować poważnymi zmianami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, serca oraz stawów. Z tego powodu wskazane jest jak najszybsze usunięcie kleszcza, wczepionego w naszą skórę. Im dłużej kleszcz żeruje na ludzkim ciele, tym większe jest ryzyko zarażenia się chorobotwórczym patogenem.

Jeżeli zauważymy czerwony rumień, wędrujący po naszej skórze w okolicach ukąszenia kleszcza, niezbędne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na szczęście, istnieją różne sprawdzone metody, które pozwolą odstraszyć te pajęczaki i skutecznie uchronić się przed ich ugryzieniem, a w razie zachorowania – w naturalny sposób leczyć boreliozę. Oprócz chemicznych preparatów i antybiotyków, dostępnych w aptekach, godne polecenia są naturalne, znacznie bardziej bezpieczne i przyjazne dla człowieka sposoby walki z boreliozą.

kleszcz, borelioza

Naturalne sposoby walki z boreliozą

Wśród naturalnych sposobów walki z chorobami odkleszczowymi, najskuteczniejsze działanie wykazują zioła. Od wieków są one z powodzeniem stosowane w leczeniu wszelakich schorzeń, w tym także boreliozy. Wśród ziół wykazujących działanie osłabiające bakterie Borrelia Burgdorferi, warto wymieć między innymi czystek, czepotę puszystą, szczeć pospolitą, rdest oraz żeń-szeń.

Czystek jest łatwo dostępnym i niedrogim ziołem, działającym odstraszająco na kleszcze. Działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczno. Wystarczy codziennie wypijać filiżankę herbaty z czystka, lub łykać odpowiednie kapsułki, by nasza skóra zaczęła wydzielać nielubiany przez te pasożyty zapach. Dzięki temu nie będą one chciały bytować na naszej skórze, a tym bardziej posilać się krwią. Jeżeli doszło już do zakażenia, czystek istotnie wspomaga walkę z chorobą. Badania wykazały, że olejek lotny z czystka skutecznie hamuje namnażanie bakterii Borrelia burgdorferi, odpowiedzialnych za boreliozę.

Czepota puszysta znana także jako koci pazur, jest dostępna między innymi w formie kapsułek. Badania in vitro obejmujące jej działanie jednoznacznie potwierdziły, że jest ona efektywna w zwalczaniu form cyst i krętek boreliozy. Stymuluje produkcję białych krwinek, niezbędnych do zwalczania choroby, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Leczy także uporczywe bóle stawów będące jednym z objawów boreliozy.

Również szczeć pospolita została przebadana pod kątem możliwości leczenia boreliozy. Zazwyczaj jest spotykana w formie płynnego wyciągu bądź nalewki. W tym przypadku jej wyciągi uzyskane przy użyciu dichlorometanu i octanu etylu, skutecznie zmniejszają aktywność krętków Borrelia burgdorferi. Działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, a preparaty zawierające w swoim składzie szczeć pospolitą, wykazują działanie zbliżone do antybiotyku – amoksycyliny.

Wysuszony korzeń rdestu japońskiego przejawia przeciwzapalne i antybakteryjne, zwalczając drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój boreliozy. Chroni on system nerwowy, pobudza pracę układu immunologicznego oraz detoksykację organizmu, pozwalającą pozbyć się chorobotwórczych patogenów. Dzięki usprawnieniu krążenia żylnego, rdest- oraz inne preparaty leczące boreliozę – docierają do najbardziej niedostępnych miejsc, zaatakowanych przez bakterię.

Ostatni, ale nie mniej ważny w walce z boreliozą jest żeń-szeń. Jest dostępny w formie herbaty i kapsułek, można także rzuć korzeń tej rośliny. Stymulując pracę układu odpornościowego pomaga likwidować bakterie krętka boreliozy. Skutecznie oczyszcza organizm i poprawia pracę układu krwionośnego, pozwalając osiągnąć szybkie efekty w walce z tą chorobą.

W większości przypadków zioła skuteczne w walce z boreliozą działają także przeciwbólowo, odstresowują oraz podnoszą samopoczucie chorego. Dobry stan psychiczny jest niezbędny, by łatwiej można było zwalczyć tą niebezpieczną chorobę.

Autor: Joanna Czyżowska

Skuteczne usuwanie kleszcza u psa

Udostępnij ten post:



  • ASIA pisze:

    Bardzo ciekawy i przydatny artykuł – można poznać i zastosować naturalne, łatwo dostępne metody, zamiast faszerować się chemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...