odżywki białkowe

Czy kobietom potrzebne są odżywki białkowe?

Opublikowano: 24 stycznia 2017

Wbrew pozorom nie tylko mężczyznom potrzebne są odżywki białkowe. Pomimo, że panuje przekonanie, że odżywki na bazie białka nie są potrzebne kobietom, jest to mit, który należy obalić. Dlaczego kobiety także powinny sięgnąć po białko? Odpowiedz znajdziesz czytając nasz artykuł, w którym podkreślamy zarówno pozytywne jak i negatywne cechy odżywek białkowych w kobiecej diecie.

Odżywki białkowe zarówno dla kobiet jak i mężczyzn

Składnikami naszej codziennej diety są węglowodany, tłuszcze a także białka. Są to makroskładniki, dzięki którym cały nasz organizm pracuje pozytywnie. Białko zapewnia nam sytość, wyróżnia się niewielką ilością kalorii, a także ma bardzo dobry indeks glikemiczny. Dodatkowo białko ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, gdyż jest wstanie podnieść tempo przemiany materii i posiada potencjał termogeniczne. Po spożyciu białka zachodzi więc termogeneza posiłkowa, a ona z kolei uwalnia energię. Warto również zaznaczyć, że w naszym organizmie białko rozkładane jest do postaci aminokwasów, a dzięki nim możemy uzupełnić straty, które mogą pojawić się w tkance mięśniowej.

Norma RDR zaleca, że wszystkie kobiety aktywne powinny posiadać 0,8 gram na 1 kilogram, jednakże wiele zależy od tego w jakim stopniu aktywnie żyjemy, ile zużywamy energii a także jak sprawnie działa nasz metabolizm. Oczywiście liczy się też cel, który chcemy osiągnąć. Jeśli staramy się zgubić nieco zbędnych kilogramów, potrzebujemy mniej białka. W sytuacji, kiedy pragniemy ukształtować sylwetkę, białka powinno znaleźć się więcej w organizmie.

odżywki białkowe

Czym są odżywki białkowe?

Bardzo często odżywki białkowe są bardzo często reklamowane jako preparaty dzięki której bardzo szybko rozbudujemy swoją masę mięśniową. Tym samym kobiety które na ogół pragną utrzymać smukłą sylwetkę, stronią od tego typu suplementów. Takie przekonanie jest błędne, ponieważ odżywki proteinowe nie skutkują nagłym przyrostem muskulatury.

Wiedzieć należy, że pomimo iż odżywki białkowe wchodzą w skład diety kulturystów, których to wszak marzeniem jest piękna masa mięśniowa, to jednak znajdują również zastosowanie w diecie osób które nie trenują, bądź trenują amatorsko, a także tych, którzy są na diecie. Co więcej, dieta odchudzająca Dukana stworzona jest z głównego składnika jakim właśnie jest białko.

Dlaczego kobiety powinny sięgnąć po odżywki białkowe?

Żadna z kobiet nie musi obawiać się, że spożywanie odżywek białkowych wiązać się będzie z nagłym przyrostem masy mięśniowej. Kobiety żyjące aktywnie, które ćwiczą głównie, dlatego aby stracić kilka kilo, z całą pewnością zastosować powinny koktajl proteinowy. Powodów, dla których stosować odżywki białkowe powinny kobiety jest kilka:

  • Wygoda, ponieważ odżywki serwatkowe jest bardzo wygodnym i szybki sposobem, aby dostarczyć do organizmu adekwatnej porcji białka. Odżywka jest wygodna w stosowaniu, dlatego zabrać możemy ją wszędzie, do pracy, podróży, szkoły.
  • Regeneracja – jeśli zakończymy trening fizyczny i przyjmiemy porcję białka wówczas przyśpieszymy procesy regeneracyjne organizmu. Najskuteczniejsza jest ona dla kobiet, które po treningu nie mają możliwości zjeść pełnowartościowego posiłku.
  • Mniejsze łaknienie, gdyż odżywka białkowa zmniejsza uczucie głodu, dlatego pomiędzy posiłkami nie mamy ochoty podjadać niczego słodkiego.
  • Lepszy metabolizm, ponieważ białko jest znakomitym składnikiem termogennym, dlatego świetnie przyśpiesza przemianę materii, a nasz organizm otrzymuje jeszcze większą porcję energii.

Jeśli zadamy pytanie – co daje białko w diecie kobiet okaże się, że niesie bardzo wiele korzyści, ponieważ nie tylko poprawia metabolizm, ale również zapobiega atakom głodu. Sprawdza się w odbudowie uszkodzonej tkanki po treningu i regeneruje cały organizm. To świetna propozycja dla każdej aktywnej kobiety.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Festiwal Biegowy
Wobec takiej promocji nie można przejść obojętnie. Jeśli nie...
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...
E-recepta
Papierowe recepty powoli przechodzą do historii. Obe...