Kompot z suszonych owoców

Kompot z suszonych owoców – pij na zdrowie

Opublikowano: 22 lutego 2020

Kompot z suszonych owoców rzadko gości na polskich stołach. A szkoda, bo to prawdziwa bomba witaminowa! Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy go gotować w nieskończoność, bo w ten sposób zabijemy wszystkie składniki odżywcze z owoców.

Śliwki, jabłko, gruszki, to podstawowa baza kompotu z suszonych owoców. Co ważne, owoce muszą być suszone, a nie kandyzowane.

Owoce dostarczają nam błonnika, przez co poprawiają przemianę materii i dają szybko uczucie sytości. Zawierają też witaminy A, B, C, E, oraz niezbędne do życia pierwiastki: potas, magnez, żelazo. Dodatkowo suszone jabłka poprawiają kondycję skóry, paznokci i włosów. Natomiast gruszki zawierają jod, stąd też te owoce poleca się osobom z niedoczynnością tarczycy.

W medycynie ludowej napar z gruszek wykorzystywany był do przygotowania okładów na głowę, bo ponoć łagodził dolegliwości migrenowe.

Do kompotu można dodać skórkę pomarańczy, ponieważ również zawiera wiele witamin i błonnika. Jako dodatek podnoszący walory smakowe, sprawdzi się kardamon i cynamon, które działają przeciwnowotworowo, obniżają poziom cholesterolu, wspierają pracę serca, stabilizują glukozę i mają działanie rozgrzewające. Taki napój pomaga także na zatrucia alkoholem.

Kompot z suszu jest kaloryczny, w 100 gramach owoców jest około 300 kalorii, dlatego lepiej go dodatkowo nie słodzić.

Jak przygotować susz?

Kiedyś, szczególnie na wsi, owoce suszyło się na słońcu, śliwki węgierki w całości, jabłka i gruszki pokrojone na plasterki. Im dłużej trwało suszenie, tym owoce zachowywały więcej aromatu.

Obecnie kupuje się gotowy susz. Wybór jest ogromny, trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektórzy producenci trzymają owoce w dwutlenku siarki. Dlatego, dla bezpieczeństwa rodziny, susz warto przed gotowaniem moczyć lub sparzyć.

Ania

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
piekarnik parowy
Piekarniki parowe to innowacyjne urządzenia...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...