Karol Radziwonowicz

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Opublikowano: 10 czerwca 2020

Słynne Koncerty Chopinowskie w warszawskich Łazienkach Królewskich co roku przyciągają turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa zostały przeniesione do internetu. Stołeczna Estrada zapowiada, że po 5 lipca br., jak tylko będzie to możliwe, koncerty na żywo powrócą do Warszawskich Łazienek.

To, że Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich nie odbywają się tradycyjnie przy pomniku kompozytora i zostały przeniesione do internetu nie oznacza, że odwiedzający to miejsce nie mogą posłuchać ich także podczas zwiedzania czy pobytu w parku. W Łazienkach Królewskich  zamontowano głośniki, z których można usłyszeć muzykę Chopina w wykonaniu, jak zawsze, wybitnych pianistów.

Wszystkie koncerty zaplanowane do 5 lipca br. są już nagrane. Jednak w każdej chwili jesteśmy gotowi do powrotu do tradycyjnych recitali w Łazienkach. W tej chwili pracujemy nad dwoma wariantami koncertów – w wersji internetowej i z udziałem widzów. Jak tylko będzie można organizować wydarzenia z masowym udziałem publiczności, czego bardzo byśmy chcieli, wrócimy do koncertów pod pomnikiem Chopina w Łazienkach – mówi Monika Arent, kierownik działu reklamy i promocji Stołecznej Estrady.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich i online

To już 61. sezon. Tym razem inny od wszystkich poprzednich. Obecnie, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich to występy najznakomitszych polskich pianistów online. Recitale zostały nagrane w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Programy poszczególnych koncertów zostały starannie dobrane. Piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna atmosfera Oranżerii są dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.

Jak wspomniałam wcześniej, grane w Oranżerii utwory Fryderyka Chopina można słuchać także podczas spaceru w parku w zaplanowanych godzinach koncertów.

Pierwszy koncert chopinowski w Łazienkach Królewskich online odbył się w niedzielę 17 maja br. o godz. 12:00. W koncercie inauguracyjnym zagrał  Karol Radziwonowicz. Wybitny pianista, koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata, od wielu lat także koncertuje w warszawskich Łazienkach. Jak sam mówi, granie pod pomnikiem Chopina to już dla niego tradycja. Pomimo tego, że artysta prowadzi bogatą działalność koncertową i pedagogiczną zawsze znajduje czas na to, żeby utwory Chopina w jego wykonaniu mogli usłyszeć także odwiedzający Łazienki Królewskie w Warszawie.

Karol Radziwonowicz

Karol Radziwonowicz

Koncertowanie w Łazienkach Królewskich nie jest łatwe. Nastrój jest przyjemny i niepowtarzalny, jednak nie każdy słuchacz zdaje sobie z tego sprawę jak dużego skupienia wymaga granie na wolnym powietrzu . W sali koncertowej mamy ciszę i spokój. W otwartej przestrzeni dochodzą do muzyka różne dźwięki. Ludzie chodzą, czasem wołają dzieci, czasem odezwie się paw… Nie wspomnę o warunkach pogodowych tj. deszcz, wiatr czy niska temperatura powietrza. Ja jednak zawsze miałem szczęście i pogoda była mi łaskawa – mówi Karol Radziwonowicz. Od początku swojej kariery artysta jest związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Koncertuje z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracuje z wybitnymi dyrygentami. Bierze udział w międzynarodowych i krajowych festiwalach i konkursach pianistycznych jako pianista i juror. Jego podróże artystyczne prowadzą przez wszystkie kontynenty. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie. Były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 r. tj. w 200 rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Wspomniane trudności jakie są podczas Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich rekompensuje nam kontakt z publicznością. To, że czujemy wręcz jej oddech. Natomiast w tym roku można powiedzieć, że warunki są jeszcze trudniejsze, specyficzne. Brakuje nam tego kontaktu, który dla artysty jest najważniejszy. W tym roku kontakt z publicznością ogranicza się do głośników. Nie czujemy publiczności. Tylko kamery, mikrofony, pusta sala i cisza. Nie ma tego sprzężenia zwrotnego z publicznością, który jest podczas koncertu na żywo. Artysta gra tak jak sucha słuchacz. To jest trudne do wytłumaczenia, ale ten związek jest nierozerwalny… – opowiada Karol Radziwonowicz. Dodaje, że granie w nowych warunkach to duże wyzwanie dla muzyka. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich w internecie to także nowe możliwości. To szansa dotarcia do szerszej publiczności na całym świecie.

Koncerty Chopinowskie – hity i kwintesencja chopinowskiej frazy

Grając w Łazienkach Królewskich zawsze mam wpływ na wybór utworów, które zaprezentuję podczas recitalu. Mam taki zwyczaj, że zapisuję sobie wszystkie moje programy koncertowe. To dotyczy nie tylko Koncertów w Łazienkach Królewskich. Staram się nie powtarzać tych samych utworów. Dobieram utwory w taki sposób, aby program każdego recitalu był zróżnicowany. Oczywiście w programie Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich muszą znaleźć się, jak to młodzież mówi, hity muzyczne, czyli utwory Chopina, które publiczność kocha. Natomiast w tym roku, oprócz wspomnianych hitów, wybrałem utwory z późnych opusów. Bardzo poważne dzieła. Jak mówię: Chopin bardzo dojrzały i bardzo głęboki. Zresztą jest to Chopin, którego kocham najbardziej. To są te utwory, które uważam, za kwintesencję chopinowskiej frazy. Dlatego wybrałem Balladę f-moll, do której dodatkowo mam specyficzny stosunek  – opowiada dla Magazynu VIP Karol Radziwonowicz. Tę Balladę grał mój ojciec. Pamiętam kiedy będąc dzieckiem bawiłem się pod fortepianem, a mój ojciec grał ją. Można powiedzieć, że byłem od dziecka zakochany w tej Balladzie. Później, kiedy sam zacząłem ją grać, niestety po śmierci mojego ojca, miałem nuty z jego uwagami, bardzo dokładnie opisujące każdą nutę, każdą frazę. Kiedy gram ten utwór zawsze myślę o ojcu jako ojcu, ale również jako o moim nauczycielu. To na pewno jest dla mnie dużą inspiracją. Artysta dodaje, że niepisaną tradycją w Łazienkach Królewskich jest, że podczas pierwszego koncertu inauguracyjnego musi znaleźć się także Polonez A-dur.

Karol Radziwonowicz

Karol Radziwonowicz

Kolejne koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

W kolejnych odsłonach cyklu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich wystąpili także znani i wybitni warszawscy pianiści: Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla i Piotr Pawlak. 14 czerwca br. będziemy mogli wysłuchać koncertu chopinowskiego w wykonaniu Joanny Ławrynowicz. 21 czerwca br. odbędzie się recital w wykonaniu Jacka Kortusa. 28 czerwca  zagra Julia Kociuban, a 5 lipca – Maria Gabryś-Heyke.

Transmisje poprzednich koncertów i tych , które dopiero się odbędą są dostępne na stronach: https://www.facebook.com/koncertyhopinowskie, http://estrada.com.pl , a także na Youtube http://koncerty-chopinowskie.pl.

Koncerty Chopinowske to już tradycja

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich są jedną z najstarszych imprez muzycznych w Warszawie, a także kulturalną wizytówką stolicy. Po raz pierwszy koncerty pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r.

Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada we współpracy z  Towarzystwem im. Fryderyka Chopina.

Ewa Ploplis,  fot: Radek Zawadzki

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stanisław Lem
Wielcy tego świata muszą rozwiązać problem katastrof...
czerwone maki
W czwartkowy wieczór w warszawskim Multikinie Złote...
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...