Konsolidacja kredytów

Konsolidacja kredytów — sposób na wyjście z długów

Opublikowano: 23 maja 2024

Z powodu wszechobecnych podwyżek terminowa spłata rat kredytów staje się dla Ciebie coraz większym wyzwaniem? Sięgnij po konsolidację i obniż wysokość miesięcznych zobowiązań. W artykule wyjaśnimy, czym jest konsolidacja kredytów. Podpowiemy także, w jakich okolicznościach warto z niej skorzystać i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe aż 11 razy. Efektem takich decyzji jest wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Choć podwyżki najbardziej odczuwają osoby spłacające kredyty hipoteczne (w porównaniu z okresem sprzed podwyżek raty hipotek wzrosły nawet o 80 – 90 procent!), wyższe koszty dają się we znaki także posiadaczom kredytów gotówkowych, samochodowych, ratalnych, a nawet kart kredytowych.

Konsolidacja kredytów — skuteczny sposób na obniżenie miesięcznych kosztów

Jeśli regularna spłata rat kredytów i pożyczek staje się dla Ciebie coraz większym wyzwaniem, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu zastąpisz kilka rat jedną, niższą, i sprawisz, że Twój budżet wreszcie odetchnie z ulgą.

Jak działa konsolidacja?

Konsolidacja kredytów polega na spłacie aktualnych zobowiązań względem banków i zastąpienie kilku rat niższą ratą kredytu konsolidacyjnego. Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego jest z reguły dłuższy niż okres spłaty aktualnych, nieskonsolidowanych zobowiązań. Może więc to oznaczać dodatkowe koszty (dłuższy okres spłaty = dłuższy okres naliczania odsetek). Nawet jeśli tak będzie, nie oznacza to wcale, że warto zrezygnować z konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci bowiem zminimalizować ryzyko przedłużających się opóźnień w spłacie i towarzyszących im konsekwencji: utraty płynności finansowej, pogorszenia historii kredytowej w BIK-u, stresującej windykacji, a w ekstremalnych przypadkach nawet egzekucji komorniczej. Będzie więc doraźną i bardzo skuteczną pomocą w trudnej sytuacji finansowej.

Kiedy warto sięgnąć po konsolidację?

Ze względu na ryzyko podwyższonych kosztów po konsolidację warto sięgnąć w momencie, kiedy regularna spłata rat kredytów i pożyczek przychodzi Ci z coraz większym trudem. Co jednak ważne — wniosek o konsolidację warto złożyć jeszcze w momencie, kiedy wciąż spłacasz swoje zobowiązania w terminie. Opóźnienia mogą bowiem wpłynąć negatywnie na Twoją historię kredytową w BIK-u. A kiepska historia kredytowa może znacząco utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić pozyskanie dodatkowych środków.

Jakie dokumenty będą potrzebne do wzięcia kredytu konsolidacyjnego?

Przed wydaniem decyzji o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego kredytodawca zbada Twoją zdolność kredytową. Aby mógł to zrobić, potrzebny mu będzie dokument tożsamości, wypełniony wniosek kredytowy oraz dokumenty potwierdzające wysokość i źródło Twoich dochodów (np. zaświadczenie od pracodawcy). To jednak nie wszystko. Ze względu na fakt, że bank nie wypłaca kredytu konsolidacyjnego na Twoje konto, a spłaca od razu Twoje zobowiązania w innych instytucjach finansowych, będzie potrzebował także dokumentów potwierdzających aktywne kredyty i salda do spłaty.

3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed sięgnięciem po kredyt konsolidacyjny

Planujesz sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny? Oto 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

  • Warunki spłaty aktualnych zobowiązań. Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, koniecznie sprawdź, czy wcześniejsza spłata aktywnych kredytów nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. prowizją za wcześniejszą spłatę.
  • Koszty kredytu konsolidacyjnego. Przed wyborem konkretnego kredytu konsolidacyjnego sprawdź, ile wynosi jego RRSO. To właśnie RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za dodatkowe środki.
  • Różnica między nową a aktualnymi ratam Oprócz całkowitego kosztu finansowania sprawdź także, ile wyniesie różnica pomiędzy aktualnie regulowanymi ratami a nową ratą kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu będziesz wiedział, ile w praktyce możesz zaoszczędzić i czy konsolidacja — zwłaszcza w kontekście ewentualnych kosztów dodatkowych — będzie opłacalna.

Źródło:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/

 

 

Tagi: ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Kredyt gotówkowy
O ile w przypadku kredytu hipotecznego ustanowienie...
Jak kupić Bitcoin
Czy jesteś zainteresowany handlem Bitcoin, ale nie m...
Bitcoin
Liczba krajów rozwijających się przyjmujących Bitcoi...
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...