Menu

Kopalnia Wapienia Morawica – Zróżnicowane portfolio i stała jakość

Stałe poszerzanie portfolio gwarantuje nam stabilizację przychodów i buduje markę Kopalni Wapienia „Morawica” SA – mówi Józef Dąbek, prezes Zarządu Kopalni Wapienia „Morawica” SA

Jakie są główne walory produktów KW Morawica i co stoi za sukcesem tej wypracowanej przez lata świętokrzyskiej marki?

Józef Dąbek, prezes Zarządu Kopalni Wapienia „Morawica” SA

Józef Dąbek, prezes Zarządu Kopalni Wapienia „Morawica” SA

Józef Dąbek Pozycja firmy to wynik wieloletnich działań i właściwych decyzji. Początkowo zakład produkował tylko kruszywa dla budownictwa i drogownictwa. Obecnie dostarczamy nasz kamień także do hut, cukrowni, zakładów energetycznych i do gospodarstw rolnych. Jednocześnie produkujemy elementy kamienne z marmuru „Morawica”. Stałe poszerzanie portfolio gwarantuje nam stabilizację przychodów i buduje markę Kopalni Wapienia „Morawica” SA. Do działań wzmacniających pozycję rynkową i wzrost wartości marki przyczyniły się wewnętrzne usprawnienia organizacyjne, wdrożenie procedur kontrolnych czy międzynarodowych standardów jakości – choćby Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością według normy ISO 9001:2008 oraz Zakładowej Kontroli Produkcji wg normy EN-13043.

Jakie zastosowanie ma kamień wydobywany w Kopalni Wapienia „Morawica” – jednej z największych w kraju – i co wpływa na jego prestiż?

Józef Dąbek – Kamień z KW „Morawica” SA ma szerokie zastosowanie. Produkujemy kamień przemysłowy, kruszywa drogowe i budowlane, nawozy i marmury. Głównymi odbiorcami kamienia wapiennego są przemysł hutniczy, cukrowniczy i energetyka. Kruszywa drogowe i budowlane służą do produkcji betonów, murów i fundamentów oraz jako stabilizator pod drogi. Inną gałęzią produkcji jest grupa nawozów rolniczych, które są naturalnym źródłem węglanu wapnia pochodzenia osadowego, nie zawierają zanieczyszczeń ani metali ciężkich, szybko i bez skutków ubocznych odkwaszają glebę. Odrębnym segmentem działalności kopalni jest obróbka i sprzedaż marmuru.

Kopalnia Wapienia Morawica

Kopalnia Wapienia Morawica

Jaki jest popyt na marmur „Morawica” i gdzie można zobaczyć ten ekskluzywny surowiec wykorzystany w projektach?

Józef Dąbek – Marmur „Morawica”, oferowany jako gotowy wyrób, w ok. 30 proc. jest wykorzystywany dla domu, zaś w większej części dla obiektów użyteczności publicznej: budownictwa sakralnego, banków, hoteli, nie mówiąc o prestiżowych gmachach, jak Pałac Prezydencki, Zamek Królewski w Warszawie, Wawel czy Pałac Biskupów Poznańskich. Nasi klienci eksportowali nasz marmur do przebudowy Berlina i odnowy zamków nad Loarą, co świadczy o randze naszego produktu i stanowi wizytówkę przedsiębiorstwa. Ze względu na walory praktyczne i estetyczne nasz marmur coraz częściej stosowany jest w budynkach mieszkalnych. Wykonujemy z niego parapety, stopnie, posadzki, okładziny, kominki oraz inne wyroby zgodnie z życzeniami klientów. Oferujemy też doradztwo techniczne, realizację nietypowych zamówień, dostawę oraz usługi montażowe. Cieszymy się, że doceniane są walory estetyczne naszego marmuru: jasny, kremowy kolor, który ociepla wnętrza i czyni je bardziej przytulnymi, oraz łatwość uzyskania wysokiego poleru.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Kopalnia Wapienia Morawica

Kopalnia Wapienia Morawica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023