Koronacja Karola III

Koronacja Karola III pod znakiem oszczędności

Opublikowano: 27 kwietnia 2023

Kiedy Brytyjczycy mają problemy z płatnościami za rachunki, kwestia organizowania kosztownych ceremonii może budzić spore kontrowersje. Dlatego koronacja Karola III ma być znacznie skromniejsza, niż koronacja jego matki Elżbiety II w 1953 roku. Wtedy Brytyjczycy posiadali ciągle resztki swojego, największego w historii imperium, a obecnie mieszkańcy wysp, zmagają się z kryzysem.

Nowy król podejmuje działania zmierzające do zmniejszenia kosztów utrzymania monarchii. Jak jednak donosi portal mirror.co.uk, koronacja Karole III mimo oszczędności będzie kosztować miliony funtów. Koronacja, która odbędzie się 6 maja 2023 roku, jest nadzwyczajnym wydarzeniem, ale ma miejsce w trudnym dla kraju momencie. Targany jest on bowiem przez – jak to nazywają brytyjskie media – kryzysem kosztów utrzymania.

Wielu obywateli obawia się dziś, że nie będzie w stanie zapłacić rachunków za wynajem mieszkania, rat kredytowych i rachunków za energię, a jednocześnie zapłacić za jedzenie, pisze mirror.co.uk. W tej sytuacji wielu Brytyjczyków zaczyna sobie zadawać pytanie, czy urządzanie kosztownej koronacji jest właściwe.

Podczas koronacji Elżbiety II wzniesiono trybuny w Opactwie Westminsterskim mogące pomieścić 8 tysięcy gości obserwujących nabożeństwo, które trwało 3 godziny. Koronacja Karola III będzie trwała krócej i zapowiedziano na niej mniejszą liczbę gości. Mimo to szacuje się, że cała ceremonia kosztować będzie około 100 milionów funtów. Nie jest to jednak informacja potwierdzona. Koronacja Elżbiety II kosztowała 1,57 miliona funtów, co daje w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze 46 milionów funtów.

Przyczyną podwojenia kosztów ceremonii mimo planowanych oszczędności jest konieczność znacznego zwiększenia wydatków na ochronę i bezpieczeństwo. W latach 50. XX wieku nie było konieczności podejmowania aż tylu jak obecnie środków.

Czy koronacja Karola III zwróci się Brytyjczykom?

Nakłady na koronację zwrócą się z nawiązką dzięki samym tylko opłatom wnoszonym przez telewizje z całego świata za możliwość nadawania relacji z wydarzenia. Do tego trzeba dodać zwiększone przychody z turystyki. Brytyjskie hotele już mają pełne rezerwacje na czas wydarzenia.

Krytycy podkreślają jednak, że rzeczywiste koszty będą większe. Z drugiej strony gospodarka brytyjska zyska poprzez zwiększenie wpływy z turystyki. Wydarzenie ma wygenerować wpływy wysokości 1 miliarda funtów dla brytyjskiego sektora turystycznego.

Ponieważ koronacja jest wydarzeniem państwowym, zapłaci za nią rząd brytyjski. Monarcha jest bowiem głową państwa. Inaczej sprawa się ma ze ślubami królewskimi, których koszty nie obciążają budżetu. Karol III chce jednak, by rodzina królewska była bardziej opłacalna dla podatników. Zdaniem brytyjskiego rządu koronacja jest ważnym wydarzeniem dla całego kraju i musi mieć odpowiednią oprawę, by zjednoczyć naród.

Ceremonia koronacyjna – zdaniem przedstawicieli rządu – ma również stanowić okazję do świętowania i uczestnictwa w efektownym wydarzeniu. Społeczeństwo potrzebuje bowiem odpowiednio wystawnych ceremonii, by zaznaczyć przełomowe wydarzenia w historii kraju. Rząd brytyjski przygotowuje również listę specjalnych gości, którzy wezmą udział w koronacji. Znajdą się na niej członkowie rodziny królewskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele krajów Commonwealthu oraz głowy innych państw. W Opactwie Westminsterskim ma znaleźć się w sumie ponad 2 tysiące osób.

Ceremonia koronacji 6 maja będzie przypominać nieco ceremonię z 1953 roku. Jej skala zostanie jednak ograniczona. Koronacja dla Brytyjczyków ma znaczenie zarówno religijne, jak i symboliczne. Towarzyszyć jej będą inne wydarzenia jak Big Help Out, 8 maja. Będzie to ogólnokrajowa akcja pomocy dla lokalnych społeczności prowadzona przez wolontariuszy, których rekrutacja trwa już w Internecie.

Karol III, organizując akcję, chce by ludzie świętujący koronację zrobili również wspólnie coś dla potrzebujących i swoich społeczności lokalnych, co jest niesłychanie ważne w czasie kryzysu. Dzień wcześniej, 7 maja w zamku Windsor odbędzie się koncert transmitowany przez telewizję. Bilety będą również dostępne dla chętnych.

Wojciech Ostrowski

Źródło: mirror.co.uk

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegow...
Rozpoczęcie sezonu 2024 na wodzie było dla firmy...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...
Gala VIP 2023
20 października 2023 roku odbyła się XI Gala VIP, or...
Puchar Gordona Bennetta
Atmosfera w Krakowie jest niesamowita, gdy miasto przygotowu...