Kostaryka

Kostaryka – tropikalny raj w Ameryce Środkowej

Opublikowano: 8 października 2021

Kostaryka – w języku hiszpańskim – Costa Rica oznacza Bogate Wybrzeże. Nazwa tego tropikalnego kraju położonego na przesmyku pomiędzy Ameryką Północną i Południową oraz pomiędzy Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim doskonale oddaje jego specyfikę. Wybrzeża tych akwenów robią niesamowite wrażenie. Górzyste i wyżynne wnętrze kraju porastają lasy tropikalne z ogromną bioróżnorodnością. Ten tropikalny raj zamieszkują niezwykle uśmiechnięci, przyjaźni i gościnni ludzie. Pura vida!

Wyżynno-górzyste wnętrze Kostaryki z lasami tropikalnymi i wulkanami

Większość turystów przybywających do Kostaryki z Europy ląduje na lotnisku międzynarodowym San Jose. W związku z tym przygodę z tym krajem najlepiej rozpocząć od zwiedzenia stolicy Kostaryki – San Jose i jego obszaru metropolitalnego. Aglomeracja San Jose znajduje się we wnętrzu kraju, w kotlinie o nazwie Meseta Centralna. Samo San Jose posiada ciekawą architekturę kolonialną w historycznym centrum. Poza tym stolica Kostaryki to także nowoczesna architektura wokół parku Sabana. W aglomeracji San Jose znajdują się także inne ważne miasta – Alajuela z międzynarodowym lotniskiem, a także Cartago i Haredia – dawne zabytkowe stolice kraju.

Jednak wnętrze Kostaryki to przede wszystkim piękno natury. Główne pasma górskie to Cordillera de Guanacaste, Cordillera Central oraz Cordillera de Talamanca z najwyższym szczytem kraju – Chirripó Grande o wysokości 3820 m n.p.m. Kostaryka znajduje się w strefie aktywności sejsmicznej – może tutaj dochodzić do trzęsień ziemi i występują wulkany, w tym aktywne. Najsłynniejszym z nich jest wulkan Arenal – jedno z obowiązkowych do odwiedzania miejsc w Kostaryce. Innym ważnym wulkanem jest Wulkan Poas, dwa z jego trzech kraterów wypełniają jeziora. Wyżynno-górzyste wnętrze Kostaryki porastają lasy tropikalne, a pośród nich znajdują się liczne wodospady, najciekawsze z nich to: Nauyaca, La Paz i Błękitne Wodospady. Niesamowite wrażenie robi także Rio Celeste – błękitna rzeka, na której znajduje się wodospad. Ciekawą atrakcją Kostaryki są też gorące źródła Tabacon.

Kostaryka

Kostaryka – wybrzeże Pacyfiku

Kostaryka charakteryzuje bardzo dużą różnorodnością biologiczną. W jej granicach zaobserwować można ponad 500 tys. gatunków zwierząt, roślin i grzybów, co stanowi niemal 4% wszystkich  gatunków na Ziemi. Wiele spośród nich znajduje się w miejscowych parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia przez miłośników przyrody i tych, którzy chcą wypocząć w Kostaryce jest położony na wybrzeżu Pacyfiku – Park Narodowy Manuel Antonio. Do największych atrakcji przyrodniczych tego parku należy las deszczowy z bogactwem gatunków roślin i zwierząt: w tym leniwców, tukanów, małp kapucynek, czy kajmanów. Jest tu również niesamowita dzika plaża z rafami koralowymi.

W północnej części pacyficznego wybrzeża Kostaryki znajduje się Park Narodowy Corcovado. To jedno z najciekawszych pod względem bioróżnorodności miejsc na świecie. Znajdujący się tu Półwysep Osa został uznany przez National Geographic najbardziej zróżnicowanym pod względem bioróżnorodności miejscem na ziemi. W Parku Narodowym Corcovado znajdują się także piękne dzikie plaże. Inne piękne plaże na wybrzeżu Pacyfiku w Kostaryce to m.in. Playa Coyote, Playa Costa de Oro, Playa Dominical, Playa Hermosa i Playa Uvita. Ciekawymi miejscami są też niewielkie wyspy na Pacyfiku: Isla del Coco i Isla Tortuga – idealne miejsca do odkrywania przyrody, surfowania i nurkowania.

Kostaryka – wybrzeże Morza Karaibskiego

Karaibskie wybrzeże Kostaryki zdecydowanie różni się od tego pacyficznego. Podczas, gdy wybrzeże Oceanu Spokojnego jest dłuższe i dużej części pokryte plażami, to wybrzeże Pacyfiku jest krótsze i zajmują je lasy namorzynowe. Choć w tej części Kostaryki są również piękne plaże. Najciekawszym pod względem przyrodniczym miejscem na kostarykańskim wybrzeżu Morza Karaibskiego jest Park Narodowy Tortuguero. Położony pośród namorzynów, jest głównym miejscem lęgowym żółwi zielonych. Można tu wypożyczyć kajak i pływać pośród mokradeł namorzynowych wypatrując dzikich zwierząt, np. ptaków, czy żółwi. Najciekawsze plaże na wybrzeżu Morza Karaibskiego w Kostaryce znajdują się w okolicach miasta Limon.

Marek Lont.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz we...
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...
Wypoczynek z dala od cywilizacji, ale w luksusowych...
EKUZ
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Termy BUKOVINA
Jeśli od dawna marzy Ci się, aby doświadczyć prawdziwego luk...