Menu
Kotły dwufunkcyjne

Kotły dwufunkcyjne

 

Kotły dwufunkcyjne zasilają system centralnego ogrzewania, ale także dostarczają ciepłą wodę użytkową. Są one jednym z podstawowym rozwiązań dla tak zwanego ogrzewania etażowego. Urządzenia te można spotkać zarówno w mieszkaniach, jak i mniejszych domach jednorazowych. Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny i co warto o nim wiedzieć? O tym dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.

Kotły dwufunkcyjne – jak działają i czym są?

Kotły dwufunkcyjne są jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych do ogrzewania etażowego. Oznacza to więc, że dostarczają nam ciepłą wodę użytkową oraz zapewniają zasilanie systemu centralnego ogrzewania. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy, czyli w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Ma to miejsce we wbudowanym, płytowym wymienniku ciepła. Urządzenie posiada także przepływowy podgrzewacz c.w.u., dzięki któremu jest to możliwe.

Droższe modele kotłów dwufunkcyjnych posiadają również szereg innych funkcji, które poprawiają ich działanie. Niektóre modele, które można znaleźć w naszym sklepie, wyposażone są w specjalny system ciepłego startu. Dzięki niemu woda w określonej temperaturze przetrzymywana jest w wymienniku ciepła, dzięki czemu już od początku poboru ciepłej wody, będzie ona dostępna w pożądanej temperaturze.

Jak jednak wiadomo, kotły dwufunkcyjne pozwalają również ogrzewać dom. Urządzenia te przeznaczone są do niedużych domów oraz mieszkań, w których punkty poboru ciepłej wody znajdują się niedaleko samego kotła. Z racji ograniczonej ilości ciepłej wody, kocioł nie będzie w stanie jej dostarczyć w tym samym czasie do dwóch miejsc. Dlatego też warto pamiętać, by z ciepłej wody nie korzystały jednocześnie dwie osoby (na przykład w kuchni oraz łazience – w tym samym czasie).

Kotły dwufunkcyjne sprawdzą się w domach lub mieszkaniach z jedną łazienką, która sąsiaduje z kuchnią. Aby urządzenie spełniało swoją rolę, powinno zostać zamontowane w jednym z tych pomieszczeń, dzięki czemu uda się skrócić czas, który woda będzie potrzebowała na dopłynięcie.

Kocioł przepływowy

Woda w kotle przepływowym tylko przez niego (zgodnie z nazwą) „przepływa”. Po podgrzaniu trafia do kranu, ale nie jest gromadzona w samym urządzeniu. Dlatego też przy wyborze kotła przepływowego, warto wziąć pod uwagę fakt, że nie będzie możliwości zastosowania cyrkulacji ciepłej wody. Osoby, które się zdecydują na ten rodzaj pieca, powinny także wiedzieć, że może być konieczne oczekiwanie na cieplejszą wodę – jeżeli piec nie zostanie zamontowany w niedalekiej odległości od punktu jej poboru.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Większość ekspertów radzi, by rozważyć zakup kotła dwufunkcyjnego. Kotły jednofunkcyjne wymagają bowiem montażu oddzielnego wymiennika dla ciepłej wody, przez co zajmują znacznie większą powierzchnię. Trzeba też liczyć się z tym, że będą one powodowały większą stratę ciepła wypromieniowującego, czyli radiacyjnego. Kocioł jednofunkcyjny to również wyższy koszt samego urządzenia, jak i całej instalacji. Kocioł dwufunkcyjny łączy jednak w sobie funkcje dwóch – zasobnika c.w.u. oraz zwykłego kotła.

Wybór kotła dwufunkcyjnego

Jeżeli więc mieszkanie lub dom nie są zbyt duże, a na ich terenie znajduje się tylko jedna łazienka – warto zakupić kocioł dwufunkcyjny. Najpopularniejsze modele na rynku oferują obecnie moc od 21 do 28 kW. Dodajmy, że to właśnie od tych wartości zależeć będzie wielkość samego strumienia wody. Dlatego też już na etapie wyboru urządzenia, powinniśmy zastanowić się, czy nie lepiej dopłacić za wyższą moc – i mieć dzięki niej wyższą temperaturę c.w.u.

Poza mocą maksymalną warto zwrócić także uwagę na moc minimalną. Jeżeli urządzenie nie będzie w stanie obniżyć swojej mocy do określonego poziomu, nie będzie działało sprawnie. W takim przypadku będzie uruchamiało się na krótko, a następnie wyłączało – wpadając w taką pętlę. Często dzieje się tak w okresach wiosennych oraz jesiennych, gdy na zewnątrz jest już dość ciepło. Potrzebna moc do ogrzewania wnętrza jest wówczas niższa, przez co może być mniejsza niż minimalna moc samego kotła.

Należy również zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej samego kotła. W naszym sklepie większość urządzeń posiada klasę A, która pozwala na niezwykle ekonomiczne działanie kotłów. Dzięki niej można liczyć na niższe rachunki, ponieważ będzie potrzebował on mniejszej ilości energii. Na Ciepło24.pl znaleźć można modele: Cerapur, Condens oraz Cerapur Smart. Wszystkie produkowane są przez Junkers-Bosh, czyli firmę która na rynku działa już od 260 lat. To gwarancja jakości, ponieważ zaufało jej już wielu klientów.

pełna oferta kotłów dwufunkcyjnych – https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/junkers-kotly-dwufunkcyjne.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023