Menu
Krakodlew

Krakodlew S.A. – 50 lat dynamicznego rozwoju

Krakodlew S.A. to duma polskiego odlewnictwa. Swoje miejsce w branży firma zawdzięcza umiejętnemu połączeniu tradycji z nowoczesnością, które w praktykę wprowadzają jej zarząd i pracownicy. To dzięki nim wyroby spółki cieszą się renomą nie tylko na rodzimym rynku

Odlewnia rozpoczęła działalność produkcyjną w 1966 r. jako Wydział Wlewnic Huty im. Lenina w Krakowie, w 1990 r. w wyniku przemian ustrojowych przemianowanej na Hutę Tadeusza Sendzimira. Zaopatrywała w osprzęt stalowniczy całe polskie hutnictwo oraz eksportowała wyroby do Europy i USA.

W 1995 r. w ramach modernizacji na bazie dotychczasowej działalności utworzono firmę Krakodlew S.A. Rozpoczęła ona realizację programu stałej i sukcesywnej modernizacji urządzeń oraz technologii i jako pierwsza odlewnia w Polsce zaczęła kłaść duży nacisk na ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko.

Obecnie spółka jest jedną z największych w środkowo-wschodniej części Europy odlewni, wyróżnioną jako Odlewnia Kwalifikowana. Tytuł ten przyznawany jest przez Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich i Odlewniczą Izbę Gospodarczą odlewniom, które stosują najwyższe standardy techniczne, ekonomiczne oraz środowiskowe.

Krakodlew S.A. zaopatruje w swoje produkty ponad 80 zakładów hutniczych, ulokowanych w takich krajach, jak: Czechy, Słowenia, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Szwajcaria, Francja, Szwecja, Norwegia, Islandia, Włochy, Belgia i Stany Zjednoczone. Spółka jest jednym z największych producentów odlewów na rynek polski. Pomimo dużej konkurencji ze strony innych odlewni, tylko ona jest w stanie produkować wielkogabarytowe odlewy o masie przekraczającej 100 ton.

Daje to jej ogromną przewagę nad konkurencją i w zasadzie wyłączność na zaopatrywanie np. hut metali żelaznych i nieżelaznych w kadzie żużlowe. Na rynku światowym także niewiele odlewni europejskich zdolnych jest do produkcji odlewów w postaci kadzi żużlowych o masie 50 ton.

Krakodlew S.A. swoją silną pozycję rynkową zawdzięcza przede wszystkim stałej trosce o działalność badawczo-rozwojową. W ostatnich latach w jej ramach powstało centrum badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami produkcji żeliwa sferoidalnego, którego budowa została zakończona w 2015 r. Inny ważny projekt spółki to m.in. badania nad opracowaniem nowatorskiej technologii kierunkowego odgazowania formy i kierunkowego krzepnięcia metalu. Ponadto Krakodlew jest zaangażowany w prace badawczo-rozwojowe w ramach działań Klastra Innowacyjne Odlewnictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022