biuro

Kreatywnie umeblowane biuro a kwestia ergonomii

Opublikowano: 24 listopada 2020

W przestrzeni biurowej wszystko ma swoje miejsce, począwszy od stolików kawowych, a skończywszy na ogromnych regałach do archiwizacji. Ten aranżacyjny rygor nie służy jedynie zachowaniu porządku i usprawnieniu pracy biura. Odnosi się też do zasad ergonomii w pracy, czyli ułatwieniu pracownikom funkcjonowania i dbałości o ich zdrowie. Jednocześnie biuro nie może być nudne i monotonne pod względem estetyki i dekoracji. Czy jednak można połączyć ergonomiczną praktyczność z designerską kreatywnością?

Ergonomia na pierwszym miejscu

Przy sprawnym planowaniu jest to jak najbardziej możliwe, ale nie zmienia faktu, że to ergonomia i wygoda użytkowania biura powinny stać na pierwszym miejscu. Ładne, eleganckie krzesła biurowe mogą świetnie wyglądać, ale jeśli nie będą komfortowe i bezpieczne dla zdrowia pracownika (a zwłaszcza dla jego pleców), to nie spełnią swojej roli. Ergonomiczne biuro musi być dostosowane do osób, które z niego korzystają. Funkcjonalność i praktyczność powinna iść w parze z dbałością o wygodę pracownika, ponieważ ta ostatnia przekłada się na jakość jego pracy. Zadbanie o odpowiednie fotele biurowe z miękkim obiciem, wyprofilowanymi podłokietnikami i możliwością sterowania siedziskiem lub oparciem to absolutne minimum, jakie leży w gestii pracodawcy. Biurowe i ergonomiczne krzesła od www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf zdadzą egzamin w każdej sytuacji, a przy tym wyróżnią się ciekawym designem i niebanalnym wyglądem.

Kreatywność w aranżacji

Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby skutecznie połączyć ergonomię z eleganckim, klasycznym wyglądem mebli biurowych, zwłaszcza zaś krzeseł. Efekt designerskiego „wow” można osiągnąć poprzez modyfikowanie takich parametrów jak kolor obicia albo tapicerki lub materiał, z jakiego został wykonany mebel. Kreatywność aranżacyjna objawia się zwykle podążaniem za aktualnymi trendami mody w projektowaniu wnętrz, ale często odnosi się też do tradycyjnych rozwiązań. A tymi mogą być klasyczne krzesła z tworzywa sztucznego i metalową konstrukcją, które łatwo sztaplować i świetnie pasują do sal wykładowych albo konferencyjnych. Mogą być nimi również krzesła z miękkimi, materiałowymi obiciami, pozbawione podłokietników, ale za to z idealnie wyprofilowanym oparciem odciążającym kręgosłup.

Zapytaj pracowników

Czasami najprostszym sposobem rozwiązania aranżacyjno-ergonomicznych problemów jest zapytanie o zdanie pracowników. To oni w końcu będą korzystać z krzeseł biurowych i najlepiej wiedzą, czego oczekują po takich meblach – funkcjonalności, estetyki czy jeszcze czegoś innego. Praktyką stosowaną w nowoczesnych biurach jest zapewnienie każdemu z nich osobnego fotela dopasowanego do ich potrzeb. Jednak ze względów praktycznych (duża liczba zatrudnionych) nie zawsze jest to możliwe i finansowo opłacalne. Można więc skorzystać z formy pośredniej, czyli foteli z regulacją ustawień siedziska, oparcia, zagłówka. To meble o rozbudowanych mechanizmach regulacyjnych, które pozwalają na indywidualne dopasowanie ich kształtu, wysokości, kąta nachylenia do potrzeb konkretnego pracownika. Sprawdzają się zwłaszcza w dużych biurach typu open room i call center.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
tłumaczeniach techniczn
Tłumaczenie techniczne obejmuje różnorodne rodzaje dokumentó...
fotele biurowe
Fotele biurowe są tak powszechne, że ich wybór często sprowa...
meble ogrodowe
Ogród to miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować s...
nowoczesny gabinet dyrektora
Nowoczesny gabinet dyrektora to idealne miejsce do pracy dla...