Menu
biuro

Kreatywnie umeblowane biuro a kwestia ergonomii

W przestrzeni biurowej wszystko ma swoje miejsce, począwszy od stolików kawowych, a skończywszy na ogromnych regałach do archiwizacji. Ten aranżacyjny rygor nie służy jedynie zachowaniu porządku i usprawnieniu pracy biura. Odnosi się też do zasad ergonomii w pracy, czyli ułatwieniu pracownikom funkcjonowania i dbałości o ich zdrowie. Jednocześnie biuro nie może być nudne i monotonne pod względem estetyki i dekoracji. Czy jednak można połączyć ergonomiczną praktyczność z designerską kreatywnością?

Ergonomia na pierwszym miejscu

Przy sprawnym planowaniu jest to jak najbardziej możliwe, ale nie zmienia faktu, że to ergonomia i wygoda użytkowania biura powinny stać na pierwszym miejscu. Ładne, eleganckie krzesła biurowe mogą świetnie wyglądać, ale jeśli nie będą komfortowe i bezpieczne dla zdrowia pracownika (a zwłaszcza dla jego pleców), to nie spełnią swojej roli. Ergonomiczne biuro musi być dostosowane do osób, które z niego korzystają. Funkcjonalność i praktyczność powinna iść w parze z dbałością o wygodę pracownika, ponieważ ta ostatnia przekłada się na jakość jego pracy. Zadbanie o odpowiednie fotele biurowe z miękkim obiciem, wyprofilowanymi podłokietnikami i możliwością sterowania siedziskiem lub oparciem to absolutne minimum, jakie leży w gestii pracodawcy. Biurowe i ergonomiczne krzesła od www.ajprodukty.pl/meble-biurowe/krzesla-biurowe/6205400.wf zdadzą egzamin w każdej sytuacji, a przy tym wyróżnią się ciekawym designem i niebanalnym wyglądem.

Kreatywność w aranżacji

Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby skutecznie połączyć ergonomię z eleganckim, klasycznym wyglądem mebli biurowych, zwłaszcza zaś krzeseł. Efekt designerskiego „wow” można osiągnąć poprzez modyfikowanie takich parametrów jak kolor obicia albo tapicerki lub materiał, z jakiego został wykonany mebel. Kreatywność aranżacyjna objawia się zwykle podążaniem za aktualnymi trendami mody w projektowaniu wnętrz, ale często odnosi się też do tradycyjnych rozwiązań. A tymi mogą być klasyczne krzesła z tworzywa sztucznego i metalową konstrukcją, które łatwo sztaplować i świetnie pasują do sal wykładowych albo konferencyjnych. Mogą być nimi również krzesła z miękkimi, materiałowymi obiciami, pozbawione podłokietników, ale za to z idealnie wyprofilowanym oparciem odciążającym kręgosłup.

Zapytaj pracowników

Czasami najprostszym sposobem rozwiązania aranżacyjno-ergonomicznych problemów jest zapytanie o zdanie pracowników. To oni w końcu będą korzystać z krzeseł biurowych i najlepiej wiedzą, czego oczekują po takich meblach – funkcjonalności, estetyki czy jeszcze czegoś innego. Praktyką stosowaną w nowoczesnych biurach jest zapewnienie każdemu z nich osobnego fotela dopasowanego do ich potrzeb. Jednak ze względów praktycznych (duża liczba zatrudnionych) nie zawsze jest to możliwe i finansowo opłacalne. Można więc skorzystać z formy pośredniej, czyli foteli z regulacją ustawień siedziska, oparcia, zagłówka. To meble o rozbudowanych mechanizmach regulacyjnych, które pozwalają na indywidualne dopasowanie ich kształtu, wysokości, kąta nachylenia do potrzeb konkretnego pracownika. Sprawdzają się zwłaszcza w dużych biurach typu open room i call center.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021