kredyt kupiecki czy warto

Kredyt Kupiecki – Czym Jest i Jakie Niesie Korzyści

Opublikowano: 28 kwietnia 2022

Jeśli jesteś właścicielem działalności gospodarczej, a twoim kontrahentem najczęściej jest inna firma, być może masz możliwość skorzystania z atrakcyjnej formy finansowania w formie kredytu kupieckiego! Sprawdź, czym jest kredyt kupiecki, na czym dokładnie polega i czy warto go wziąć!

Czym jest kredyt kupiecki?

Słowo kredyt zazwyczaj kojarzy nam się z bankami i instytucjami finansowymi. Tymczasem kredyt kupiecki niewiele ma z nimi wspólnego. W odróżnieniu od kredytów bankowych, które zależą od naszej zdolności kredytowej i najczęściej wymagają wkładu własnego, jest on formą umowy pomiędzy dwoma firmami, opartej w głównej mierze na zaufaniu.

Precyzując, kredyt kupiecki polega na tym, że jedna strona zgadza się na odroczenie terminu płatności, za przekazany towar bądź wykonaną usługę drugiej stronie.

Niekiedy możemy także spotkać się z innym nazewnictwem (kredyt handlowy lub kredyt towarowy), jednak pod tymi pojęciami ukrywa się ta sama forma finansowania.

W praktyce kredyt kupiecki to doskonałe wyjście dla osób prowadzących niewielką lub jednoosobową działalność gospodarczą i nie dysponujących przy tym dużym kapitałem. Ułatwia zachowanie płynności finansowej w trudniejszych momentach (np. chwilowy przestój na rynku, mniejsza ilość zleceń poza sezonem itp.), a także pozwala uchronić się przed upadłością bądź zatorami płatniczymi.

Kredyt kupiecki może być znacznie korzystniejszym “zamiennikiem” kredytów obrotowych zaciąganych w bankach.

Rodzaje kredytów kupieckich

Kredytem kupieckim nazywamy wszelkie odroczenia płatności bądź opóźnienia przekazania towarów lub usług za zapłaconą kwotę. Możemy więc wyróżnić jego dwa rodzaje:

  • kredyt odbiorcy (na przykład zaliczki za przyszłe dostawy towaru lub wykonanie usługi),
  • kredyt dostawcy (odroczony termin płatności za wykonaną usługę lub dostarczony towar).

Kto może otrzymać kredyt kupiecki?

Możliwość odroczenia płatności zarówno w formie kredytu odbiorcy, jak i dostawcy, może otrzymać każdy kontrahent długotrwale współpracujący z firmą udzielającą.

kredyt kupiecki zamiast kredytów obrotowych

Czym się różni kredyt w banku od kredytu kupieckiego?

Pierwsza i największa różnica to podmiot, który udziela kredytu kupieckiego. Nie jest to instytucja finansowa, a firma, z którą biorca zawiera umowę.

Ponadto kredyt kupiecki nie wymaga szczególnej formy prawnej i często jedynym zapisem jest adnotacja z odroczonym terminem płatności na fakturze.

Oczywiście, przy udzielaniu kredytu kupieckiego, można sporządzić stosowną umowę, w której firma udzielająca dokładnie określi swoje wymagania względem kontrahenta. Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku nowych klientów, z którymi przedsiębiorstwo wcześniej nie współpracowało.

Zalety kredytów kupieckich

Ogromną zaletą jest koszt kredytu kupieckiego, który zazwyczaj jest naprawdę niewielki i rzadko zawiera jakiekolwiek odsetki. Najczęściej jest to pozbawienie kontrahenta zniżki, którą otrzymałby w przypadku zapłaty całej kwoty w momencie otrzymania produktu/finalizacji usługi.

Finalnie to udzielający ustala warunki i koszty związane z kredytem kupieckim, dlatego niekiedy można się spotkać z oprocentowaniem.

Kolejnym plusem jest fakt, że udzielenie kredytu kupieckiego jest w głównej mierze wolą danej firmy i to ona bada wiarygodność finansową kupującego. Dlatego zdarza się, że kredyt kupiecki jest jedynym wyjściem dla tych, którzy nie dostaliby tradycyjnej pożyczki w banku.

Czym jest skonto i jak się ma do kredytu kupieckiego?

Skontem nazywamy rabat warunkowy, który naliczany jest kontrahentowi jedynie w przypadku zapłaty całej kwoty przedterminowo bądź bezpośrednio po wykonaniu usługi/dostarczeniu towaru.

Jeśli odbiorcy towaru płacą terminowo, zyskują opłacalną zniżkę, którą niestety tracą ci, którzy korzystają z kredytu kupieckiego.

Jaki jest termin spłaty kredytu kupieckiego?

Najczęstszy okres trwania kredytu kupieckiego wynosi od 14 do 30 dni, jednak jeśli zgodzi się na to firma udzielająca, można negocjować ostateczny czas spłaty.

Przy większych kwotach lub dłuższych okresach trwania kredytu kupieckiego zaleca się sporządzanie umowy chroniącej udzielającego. Ponadto firma udzielająca kredytu na okres dłuższy niż 30 ma prawo zażądać ustawowych odsetek.

Kredyt kupiecki – co w przypadku przekroczenia czasu spłaty?

W kredycie kupieckim, tak jak w przypadku kredytu bankowego, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania terminów spłat. W przeciwnym razie firma udzielająca kredytu może żądać odszkodowania i przede wszystkim utracić zaufanie do kontrahenta.

Limit kupiecki

Mimo że warunki kredytu kupieckiego zazwyczaj są bardzo korzystne dla odbiorcy, to jednak musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Jednym z nich jest tzw. limit kupiecki, czyli maksymalna kwota, na jaką możemy się zadłużyć w ramach kredytu kupieckiego w danej firmie. Jest ona ustalana indywidualnie, zazwyczaj przez pryzmat wcześniejszej współpracy.

czym się różni kredyt kupiecki od kredytu gotówkowego i kredytu bankowego

Kredyt kupiecki okiem udzielającego

Być może niektórzy pomyślą, że kredyty kupieckie to spore ryzyko dla firm, które go udzielają, ale tak naprawdę czerpią one z tego spore korzyści.

Przede wszystkim dzięki kredytom kupieckim stają się one znacznie bardziej konkurencyjne dla małych i średnich kontrahentów. Co za tym idzie, przedsiębiorstwa te zaczynają w szybkim tempie rosnąć.

Ponadto udzielenie kredytu kupieckiego pozwala zarobić więcej na transakcji, poprzez pobranie wyższej marży czy odsetek.

Oczywiście wszystko ma wady i zalety. Kredyt kupiecki stanowi pewien rodzaj ryzyka, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu tego typu transakcji, na przykład poprzez wykup ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Jak mówi popularne porzekadło: Przezorny zawsze ubezpieczony. Warto zabezpieczyć kredyt kupiecki, gdyż brak spłaty ze strony kontrahenta może mieć fatalne skutki, np. firma oferująca tę formę odroczonego terminu płatności może utracić własną płynność finansową lub wystawić się na ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego.

Ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przed utratą środków spowodowaną niewypłacalnością klienta korzystającego z kredytu kupieckiego. Polisa obejmuje wierzytelności (czyli prawa majątkowe do równowartości kredytu kupieckiego) powstałe na rzecz odbiorcy.

Dzięki wykupieniu tego typu ubezpieczenia przenosimy ryzyko na ubezpieczyciela, natomiast nasze środki są bezpieczne. Wykup ubezpieczenia może zagwarantować przedsiębiorcy odszkodowanie, w przypadku kiedy nie nastąpiło otrzymanie zapłaty ze strony odbiorcy. Ponadto firmy ubezpieczeniowe często oferują nam dodatkowe usługi, jak na przykład ocenę wiarygodności finansowej kontrahenta.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia kredytu kupieckiego, kliknij TUTAJ.

 kredyt kupiecki wady

Udzielanie kredytów kupieckich – o czym należy pamiętać?

Kredyt kupiecki może być zyskowny, o ile kierujemy się poniższymi regułami.

  1. Udzielaj go tylko firmom, co do których masz pewność, że uregulują płatność terminowo. Najlepiej ogranicz się tylko do długofalowych współpracowników.
  2. Nie udzielaj kredytu dostawcy nowym kontrahentom, których nie miałeś okazji poznać.
  3. Jeśli udzielasz kredytu kupieckiego osobom, co do których nie masz stuprocentowej pewności, poproś o zaświadczenia o braku innych zobowiązań finansowych i spisz umowę.
  4. Przy kredytach dłuższych niż na 30 dni zrób zapis o naliczaniu karnych odsetek.
  5. Przed rozpoczęciem współpracy zawsze sprawdź kontrahenta w CEIDG lub KRS.
  6. Nie traktuj kredytu kupieckiego jako sposobu, aby pozyskać nowych klientów.
  7. Gromadź dokumenty poświadczające udzielenie kredytu!
  8. Wykup ubezpieczenie kredytu kupieckiego.

Kredyt kupiecki — podsumowanie

Kredyt kupiecki (handlowy, towarowy) to najtańszy kredyt dla firm, który nie wymaga szczególnej formy prawnej. Nie jest to kredyt bankowy — udzielany jest przez przedsiębiorcę (dostawcę towaru lub usługi). Oferta kredytowa jest dobrą wolą udzielającego i opiera się na zaufaniu do kontrahenta.

Definicja kredytu kupieckiego zakłada, że jest to forma zgody, którą zawierają dwa podmioty gospodarcze. Jest to kredyt krótkoterminowy, polegający na odroczeniu płatności za dostarczony towar bądź wykonaną usługę. Czas spłaty kredytu określa termin płatności. Okres kredytowania zazwyczaj mieści się w przedziale 14 – 30 dni.

Koszt kredytu kupieckiego zazwyczaj jest niski i wynosi tyle, co skonto (rabat warunkowy, który otrzymalibyśmy, płacąc w terminie dostawy). Niekiedy spłacie kredytu towarzyszą także odsetki (udzielający określa to przy podpisywaniu umowy).

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pożyczka konsolidacyjna
W obliczu coraz częstszych problemów finansowych coraz więce...
wdrożenie ERP
Proces wdrożenia w firmie systemu ERP (Enterprise Resource P...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Terminal płatniczy
Terminale płatnicze stanowią kluczowy element dla rozwoju ma...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...