Królestwo na wodzie

Opublikowano: 25 marca 2016

Holandia to niewielki kraj, ale o bogatej historii. Rozciąga się na odcinku 225 km z północy na południe i 180 km ze wschodu na zachód. Jest rajem dla miłośników sztuki klasycznej i awangardowej. Już na lotnisku Amsterdam-Schiphol można rozpocząć obcowanie z nią, wstępując do pierwszego na świecie muzeum zlokalizowanego w porcie lotniczym.

Zdjęcia i tekst: Zenon Żyburtowicz

Stolica Holandii – Amsterdam – czy też Haga i Rotterdam także mają w zanadrzu coś dla każdego: sztukę na najwyższym poziomie, wspaniałą architekturę i pulsujące życiem ulice. Pozostała część kraju jest równie interesująca – jej krajobraz to wyspy, półwyspy, piaszczyste plaże i bagna. Ozdobą tego pejzażu są zabytkowe wiatraki.

Jedną z najciekawszych atrakcji Holandii jest największy na świecie ogród kwiatów cebulowych Keukenhof. Rośnie w nim 7 mln tulipanów, żonkili i hiacyntów. Pracuje przy tym 30 ogrodników, którzy co roku sadzą 4,5 mln tulipanów w 100 odmianach. Ogród można podziwiać tylko przez 8 wiosennych tygodni, ale co roku kwiaty są inne. Odwiedzają go setki tysięcy turystów. Poza spacerem po parku i oglądaniem wystaw kwiatowych można odbyć wycieczkę łodzią wzdłuż kanałów, wśród pól kwitnących kwiatów lub wybrać się na wycieczkę rowerową. Warto także obejrzeć paradę kwiatów, podczas której trasą o długości 40 km przejeżdża 20 wymyślnie udekorowanych kwiatami platform.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zwrot podatku z Holandii
Wracając do Polski z emigracji zarobkowej, warto pamiętać o...
marihuana
W wyobrażeniach większości Polaków Holandia jawi się jako pr...
Muzeum Louwman
Muzeum rodziny Louwman to miejsce, gdzie zn...