Krwawienie dziąseł podczas mycia zębów

Opublikowano: 21 maja 2016

Pojawienie się krwawienia w trakcie mycia zębów jest pierwszym sygnałem, że w jamie ustnej pojawił się stan zapalny. Często jest wynikiem niewłaściwej techniki szczotkowania, ale może świadczyć też o niedoborach witamin i zaburzeniach hormonalnych. Nie powinno się bagatelizować tego problemu.

Dlaczego dziąsła zaczynają krwawić?

Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Może wynikać ze zbyt mocnego szczotkowania zębów, zwłaszcza twardą szczoteczką. W ten sposób podrażnia się dziąsła, w których zaczyna się rozwijać stan zapalny. Niedokładne szczotkowanie prowadzi do zalegania płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które w konsekwencji też mogą wywoływać krwawienie. Jednak to nie jedyne możliwe przyczyny. Krwawienie z dziąseł może być też wynikiem zgrzytania zębami podczas snu, ale także poważniejszych chorób, jak anemia, cukrzyca i choroby wątroby.

Jak radzić sobie z krwawiącymi dziąsłami?

Przede wszystkim należy odkryć przyczynę krwawienia. Najpierw należy przyjrzeć się technice mycia zębów, a także samej szczoteczce. Absolutnie nie powinno się zaprzestawać mycia zębów, gdy dziąsła krwawią, ponieważ gromadzący się w stanie zapalnym osad jedynie pogorszy sytuację. Jeżeli uważniejsze mycie przy pomocy miękkiej szczoteczki nie przynosi efektów, należy zgłosić się do stomatologa. Ten prawdopodobnie zaleci higienizację jamy ustnej, czyli usunięcie kamienia, płytki nazębnej i innych osadów. Koszt kompleksowego oczyszczania wynosi około 150 złotych w zależności od gabinetu.

Gdy to nie osad jest winny stanom zapalnym dziąseł, postępowanie będzie wyglądało inaczej, np.:

– zgrzytanie zębami podczas snu – stosuje się przede wszystkim nakładkę na zęby na noc;

– niedobór witaminy C i K – wymaga wzbogacenia diety w produkty obfitujące w witaminy C i K;

– niedokrwistość, problemy z wątrobą i cukrzyca – bezwzględnie wymagają specjalistycznego leczenia i konsultacji z innymi lekarzami.

Niestety istnieje tendencja do bagatelizowania krwawiących dziąseł. Często wychodzi się z założenia, że się w końcu zagoją lub też niemycie zębów przez jakiś czas rozwiąże problem. Czasami wystarczy zmiana sposobu szczotkowania, ale niekiedy krwawiące dziąsła są objawem poważniejszych chorób całego organizmu.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
potencja
Problemy z erekcją mogą mieć wiele różnych przyczyn,...
Badania okresowe mężczyzn
Badania okresowe są wskazane nie tylko u starszych, ale takż...
cukrzyca
Cukrzyca jest bardzo powszechną chorobą przewlekłą, która do...
Korzeń łopianu
Osoby, u których zdiagnozowano wysoki poziom cukru we krwi,...
rola protein w diecie
Białka, czyli proteiny są potężnym składnikiem odżywczym. Tw...