Krzysztof Harmaciński

Krzysztof Harmaciński – Rozwijamy się wbrew wszystkiemu

Opublikowano: 27 grudnia 2020

Myślę, że kiedy przyjdzie mi oddać urząd wójta, będę odchodził z podniesioną głową, bo naprawdę wiele zadań zostało zrealizowanych, z czego korzystają mieszkańcy i przyjezdni – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława

Jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie gminy?

Krzysztof Harmaciński – Niestety jej skutki są odczuwalne, zwłaszcza że powiat iławski znalazł się w czerwonej strefie. Mimo uciążliwych ograniczeń oświata funkcjonuje w gminie dość dobrze, nie wpuszczamy do szkół rodziców, dla których przygotowaliśmy specjalne strefy poza obiektem. Obie przychodnie funkcjonują normalnie, oczywiście z przestrzeganiem reżimu sanitarnego i rozszerzonym zakresem teleporad. W Urzędzie Gminy Iława też pracujemy z przestrzeganiem dyscypliny sanitarnej, ograniczając kontakt osobisty do minimum. Interesanci to rozumieją i częściej zostają w domu. Niestety już teraz wiem, że będzie problem z podatkami, bo przedsiębiorcy sygnalizują problemy finansowe.

Ostatnie tygodnie to prawdziwy deszcz nagród dla gminy Iława i dla pana jako jej gospodarza. Co znaczą dla pana otrzymywane wyróżnienia?

Krzysztof Harmaciński – Każde wyróżnienie jest ważne. Cenię zarówno statuetki od „Magazynu VIP”, jak i nagrody „Dziennika Gazety Prawnej”, które w ramach plebiscytu Perły Samorządu otrzymaliśmy jako najlepsza gmina wiejska w Polsce. Mnie przyznano nagrodę dla najlepszego włodarza, a dodatkowo zostaliśmy wyróżnieni w kategorii medialnej za skuteczną komunikację, m.in. na niwie prasowej, ale też dzięki kampanii zrealizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie. W czasie, gdy nie możemy organizować imprez, to właśnie inne formy komunikacji są kluczowe.

gmina Iława

Co jest sednem skutecznego zarządzania gminą?

Krzysztof Harmaciński – Myślę, że kluczem jest udana komunikacja ze społecznością lokalną poprzez radnych, sołtysów, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich czy OSP. Staram się docierać do wszystkich, słucham ich potrzeb, marzeń i robię co w mojej mocy, żeby je spełniać. Bardzo doceniam też zespół Urzędu Gminy – moich wieloletnich oraz młodszych kolegów, którym z tego miejsca bardzo dziękuję za ich pracę i wsparcie w działaniach samorządu.

Jakie cele stawia pan sobie na najbliższe miesiące?

Krzysztof Harmaciński – Wpływy do budżetu gminy są mniejsze, ale mimo to na bieżąco realizujemy planowane inwestycje i składamy wnioski na projekty przewidziane na rok 2021. W dalszym ciągu będziemy poprawiać warunki nauki w miejscowych szkołach, doprowadzać kanalizację do nielicznych miejscowości, które nie są objęte siecią oraz dbać o bezpieczeństwo, modernizując infrastrukturę drogową wraz z oświetleniem. Naszym priorytetem są także świetlice wiejskie i nowe remizy dla OSP. Ponadto w przyszłym roku zamierzamy uzbroić 20 ha we Franciszkowie pod inwestycje. Mamy też tereny, co do których już teraz inwestorzy podpisali listy intencyjne. Z myślą o turystach wciąż projektujemy nowe ścieżki rowerowe, a także będziemy dalej poprawiać infrastrukturę rekreacyjną nad Jeziorakiem oraz nad mniejszymi akwenami na terenie gminy.

Rozmawiała Marianna Szczepańska

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Totalnym must have w szafie każdego mężczyzny powin...
Sławomir Zawadzki
Kryptowaluty stanowią...
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...
SAKANA
Nie istnieje jeden przepis na sukces, każda restaura...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...