Krzysztof Harmaciński – wsłuchuję się w potrzeby mieszkańców

Opublikowano: 31 maja 2017

Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, naturalne i nieskażone środowisko, życzliwi i otwarci ludzie – to niezaprzeczalne atuty naszej małej ojczyzny. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w niej zainwestować i zamieszkać lub po prostu ją poznać – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława.

Wójtem gminy Iława jest pan od 1998 r. Jaki jest pana przepis na sukces w pracy samorządowca?

Krzysztof Harmaciński – Myślę, że źródłem sukcesu w pracy każdego samorządowca jest prowadzenie konsekwentnej polityki, popartej jasno wyznaczoną wizją przyszłości. Od początku swojej działalności realizuję przemyślaną strategię rozwoju naszej małej ojczyzny. Składają się na nią inwestycje w aspekcie materialnym, ale przede wszystkim w człowieka. Moje motto, będące jednocześnie przepisem na sukces, brzmi: „Słuchać ludzi i mieć do nich szacunek”.

Czy gminę Iława można określić mianem nowoczesnej? Jeśli tak, to z jakich powodów?

Krzysztof Harmaciński – Gmina Iława pod wieloma względami należy niewątpliwie do wiodących samorządów województwa warmińsko-mazurskim. Jednym z naszych priorytetów jest oświata. Posiadamy nowoczesną sieć szkół, ale też – co warto podkreślić – w ciągu ostatnich lat jako jedyni w województwie wybudowaliśmy od podstaw ze środków pozabudżetowych trzy nowe kompleksy szkolne.

Innym sukcesem jest uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa. Aktualnie 76 proc. powierzchni gminy objęte jest zbiorczym systemem kanalizacji sanitarnej.

Biorąc pod uwagę jej rozległe terytorium i specyfikę, jest to bardzo wysoki wskaźnik. Pozostała część objęta jest częściowo przydomowymi oczyszczalniami ścieków.

W Siemianach powstała ekologiczna miniprzystań żeglarska, z której corocznie korzystają tysiące żeglarzy. Warto także wspomnieć, że Związek Gmin „Jeziorak”, którego gmina Iława jest członkiem, jako pierwszy w Polsce uruchomił na zbiorniku wodnym – w tym przypadku jeziorze Jeziorak – pilotażowy program zbierania odpadów i ścieków płynnych z wysp i brzegów jeziora oraz z jachtów. Robione jest to za pomocą tzw. statku śmieciarki.

Kolejny sukces to inwestycje w infrastrukturę sportową: wybudowaliśmy boisko „Orlik, cztery boiska wielofunkcyjne oraz stadion z nowoczesnym oświetleniem i automatycznym nawodnieniem w Wikielcu.

To jedyny tego typu obiekt w naszym województwie w gminie wiejskiej, a korzysta z niego 3-ligowy GKS Wikielec. Nowoczesna infrastruktura to źródło wielu sukcesów w sporcie. W tej dziedzinie nasza gmina od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce w województwie w kategorii gmin wiejskich.

Nie byłoby nowoczesnej gminy bez aktywnych i zaangażowanych mieszkańców. Naszym niezaprzeczalnym wspólnym sukcesem jest rzadko spotykana aktywność członków wspólnoty samorządowej, mnogość inicjatyw oddolnych autorstwa sołtysów i rad sołeckich, stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, kół gospodyń wiejskich, klubów sportowych, jednostek OSP, twórców i działaczy kultury.

Co uznaje pan za największy atut gminy, który wyróżnia ją spośród innych polskich samorządów?

Krzysztof Harmaciński – Niewątpliwym atutem naszej gminy jest piękna i wyjątkowa przyroda. Z wielką przyjemnością zapraszam państwa do położonej nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem – pięknej i gościnnej gminy Iława. Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby w niej zainwestować i zamieszkać lub po prostu ją poznać. Wspaniała przyroda, piękne krajobrazy, naturalne i nieskażone środowisko, życzliwi i otwarci ludzie – to niezaprzeczalne atuty naszej małej ojczyzny. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: żeglarze i kajakarze, amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek, konnych przejażdżek, wędkarze i grzybiarze, a także miłośnicy szant, piosenki poetyckiej i kabaretu, pasjonaci historii.

Gmina Iława to nie tylko wspaniali i gościnni ludzie, lecz także dobry klimat dla biznesu.

Staramy się utrzymywać najwyższy poziom jakości usług oferowanych inwestorom. Gmina Iława jako jedna z nielicznych w województwie warmińsko-mazurskim posiada studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla swojego całego obszaru, a także plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów inwestycyjnych. Warto zaznaczyć, że zapisy te są bardzo elastyczne, dzięki czemu dają szerokie możliwości zagospodarowania terenów inwestycyjnych w zależności od potrzeb inwestora.

Rozmawiała Zuzanna Maj

Fot. Urząd Gminy w Iławie

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Gmina Iława
Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na rynkach między...
Gmina Iława
Mimo trwającej pandemii inwestycje samorządowe w gmi...
Krzysztof Harmaciński
Myślę, że kiedy przyjdzie mi oddać urząd wójta, będę...
Krzysztof Harmaciński
Jestem dumny z tego, że mam spory udział w tym, co z...
W miniony piątek 11 stycznia w Karczmie „Łabędź” odbyło się...