Scrum Master

Kto to jest scrum master i jak nim zostać?

Opublikowano: 29 września 2019

Istnieje wiele przesłanek ku temu, że scrum master to zawód przyszłości. Jeżeli jesteś empatyczną osobą, która lubi pracę z ludźmi i ma naturalne umiejętności motywowania ich do rozwoju, bardzo możliwe, że jest to stanowisko dla Ciebie. Podpowiadamy, czym dokładnie zajmuje się scrum master i jakie kryteria trzeba spełniać, żeby nim zostać.

Scrum Master, czyli kto?

Pojęcie Scrum Master jest stosunkowo nowe, właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czym właściwie zajmuje się taka osoba – jaka jest jej rola w firmie i zespole? W najprostszym ujęciu tego terminu Scrum Master to przewodnik i opiekun zespołu, który nakierowuje go na odpowiednią, wspólną drogę.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku ma za zadanie uczenie zespołu samodzielności, odpowiedzialności i samoorganizacji. Scrum Master czuwa nad zespołem, ale jego rolą nie jest zarządzanie ludźmi sensu stricto. Zarządza on procesem, w którym ten zespół uczestniczy. Samo określenie “scrum” dotyczy pewnych ram postępowania w momencie wykonywania projektu.

Scrum Master opiekuje się zespołem i dba o to, aby w czasie trwania projektu, wykonywał on swoje zadania w sposób maksymalnie efektywny. Istotne, aby była to osoba, która budzi zaufanie członków zespołu i może być dla nich autentycznym wsparciem, także w trudnych momentach.

Jak zostać Scrum Masterem?

Czy żeby móc pracować na tym stanowisku trzeba mieć wykształcenie psychologiczne? A może scrum masterem może zostać jedynie specjalista od IT? Te pytania nurtują wiele osób, które zastanawiają się, czy aplikować na podobne stanowisko. Prawa jest taka, że aby móc pracować jako scrum master nie trzeba być ani uzdolnionym programistą, ani dyplomowanym psychologiem, chociaż w tym ostatnim przypadku dyplom tego lub podobnego kierunku na pewno nie zaszkodzi. Warto ukończyć kurs, który pomoże wprowadzić Was w świat scrumu. Przykładowo możecie zajrzeć na tą stronę – https://leadership-center.pl/scrummaster/.

Cechy dobrego scrum mastera to przede wszystkim empatia, cierpliwość i zdolność do pracy z ludźmi. Na tym stanowisku najbardziej cenione są tak zwane umiejętności miękkie – doskonała komunikatywność, umiejętności pracy z zespołem i szybkiego uczenia się – to najważniejsze cechy, które brane są pod uwagę podczas rekrutacji.

Scrum Master nie musi być specjalistą od tego, czym zajmuje się jego firma, jednak z czasem będzie musiał nadrobić zaległości i mieć przynajmniej ogólne pojęcie o procesach, którymi zajmuje się zespół. Jest to niezbędne to kontrolowania tego, czy wszystko idzie w dobrym kierunku, a członkowie zespołu wykonują swoje zadania, tak jak powinni.

Zawód przyszłości

Osoby poszukujące pracy zastanawiają się, czy zawód scrum mastera jest na tyle popularny, żeby inwestować w umiejętności potrzebne na tym stanowisku. Specjaliści są zgodni, że w przyszłości zapotrzebowanie na scrum masterów będzie jedynie rosło. Już w tym momencie ofert jest dużo, niekiedy nawet więcej niż kandydatów.

Tak jak to bywa z nowymi zawodami, z czasem rynek pracownika oraz kierunki edukacji dostosują się do zapotrzebowania na nowych specjalistów. Scrum Master to ciekawy i rozwijający zawód, dlatego warto obserwować, jak potoczy się jego przyszłość na rodzimym rynku.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Mata Barcicka
Już od kilkunastu lat widzimy na polskim rynku brak...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...
pierwsza praca
To, czy dana osoba dostanie wymarzone stanowisko, w dużej mi...
Freelancing
To jeden z najważniejszych aspektów związanych ze zdalną for...
Polak w pracy
Narzekanie najczęstszym ze wszystkich uciążliwych za...