Taryfa G11

Którą taryfę wybrać, żeby płacić mniej za prąd? Podpowiadamy!

Opublikowano: 11 kwietnia 2022

Budowa domu albo przeprowadzka do nowego mieszkania to sytuacje wymagające niezliczonej liczby decyzji, wobec których wybór odpowiedniej taryfy u dostawcy prądu wydaje się najmniej istotny. Niesłusznie, bo dobry wybór może pomóc nam zaoszczędzić w ciągu roku znaczną sumę pieniędzy.

Jaki kolor kafli? Gres czy glazura? Jak rozmieścić gniazdka? W trakcie urządzania swojej nowej przestrzeni mieszkalnej zostajemy przytłoczeni taką ilością problemów, że kiedy przychodzi do rozmowy z operatorem energetycznym, często  nie zagłębiamy się już w szczegóły umowy, ale zdajemy się na rekomendację konsultanta.

Wiemy, że ceny prądu dla klientów indywidualnych podlegają prawnym regulacjom, więc dostępne oferty nie są tak zróżnicowane jak w przypadku większości sprzedawców produktów i usług, między którymi możemy wybierać. Podłączając prąd do domu lub mieszkania, mamy jednak możliwość wyboru taryfy opłat dostosowanej do naszego wzorca korzystania z energii elektrycznej. Ten wybór może być decydujący dla wysokości rachunków.

Taryfa G11 – najprostszy wybór

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jakich godzinach najczęściej korzystacie z urządzeń elektrycznych? Prawdopodobnie nie. Tymczasem od odpowiedzi na to pytanie i jej rozwinięcia powinien zależeć wybór taryfy. Odpowiedni wybór taryfy oznacza dla nas po prostu tani prąd. Najczęściej oferowaną przez dostawców energii taryfą jest G11. To najprostszy typ umowy. Jeżeli się na niego zdecydujemy, będziemy płacić jednolitą stawkę za zużyte kilowaty o każdej porze dnia i nocy. Największymi zaletami oferty są jej klarowność i prostota. Korzystamy z urządzeń, kiedy chcemy, nie zerkając na zegarek. W przypadku dużej części gospodarstw domowych, to wybór domyślny, ale też najbardziej optymalny.

Kiedy powinniśmy więc wybrać taryfę G11? Przede wszystkim wtedy, gdy z urządzeń elektrycznych korzystamy do realizacji najbardziej podstawowych potrzeb. Głównymi pochłaniaczami prądu w naszym domu są włączona przez całą dobę lodówka, pracująca za dnia, o różnych godzinach, pralka, kuchenka elektryczna oraz oświetlenie; a do ogrzewania natomiast wykorzystujemy na przykład piec gazowy. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zmiany tej sytuacji zawsze mamy możliwość wyboru innej taryfy u operatora. Przeważnie bez żadnych dodatkowych opłat.

Taryfy G12 i G12w. Kiedy warto je wybrać?

Najczęściej rzeczywiście trudno nam określić, o jakich porach zwiększa się zużycie energii w naszych domach. Są jednak sytuacje, w których podział na tańsze i droższe strefy czasowy może być dla nas bardzo korzystny. Na takim podziale polegają właśnie taryfy G12 i G12w. W przypadku tej pierwszej za prąd płacimy mniej w godzinach nocnych oraz poza godzinami szczytu i więcej w godzinach. Jeżeli ciepło naszemu mieszkaniu zapewnia ogrzewanie elektryczne, to warto się zastanowić nad wyborem taryfy G12.

Ogrzewanie elektryczne oznacza, że na noc przypada największe obciążenie elektroenergetyczne dla domu. Oszczędność na tym zużyciu zdecydowanie wynagrodzi wyższą stawkę za prąd w godzinach dziennych. Kiedy jeszcze opłaca się wybrać G12? Wystarczy, że większość dnia spędzamy poza domem, a taryfa może okazać się bardzo korzystna. Podsumowując, w każdym układzie, w którym na noc przypada co najmniej 1/3 zużycia energii, oferta jest opłacalna.

Na podobnej zasadzie funkcjonuje taryfa G12w, przy czym zamiast stref godzinowych, operator wyznacza dla nas niższe stawki za prąd w weekendy i święta, a droższe w pozostałe dni. Oferta może okazać się więc sumarycznie korzystna dla domów, w których znaczną część obciążeń energetycznych stanowi ogrzewanie mieszkania i wody. G12w idealne będzie natomiast dla osób pracujących w tygodniu poza miastem zamieszkania, które czas w domu spędzają głównie w weekendy i święta.

Jeżeli zależy nam więc na tanim prądzie, warto dokładnie przeanalizować wszystkie opcje. Konsultant, z którym rozmawiamy o przyłączeniu prądu będzie się nam zawsze starał zaproponować obiektywnie najbardziej optymalną ofertę, trzeba jednak pamiętać, że nie zna on jednak naszych przyzwyczajeń, realnego zapotrzebowania na energię i metody ogrzewania. Od tych czynników właśnie powinien zależeć wybór najlepszej taryfy.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Nieruchomości na wynajem
Obecnie rynek nieruchomości staje się coraz bardziej dynamic...
domy modułowe
Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej...
dekoracje świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy każdy chce,...
Porównanie z WIBOR i WIRON
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej przesunął zakończ...
Suszarki bębnowe
Kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a rachunk...