Menu
płodność

Które witaminy i minerały sprzyjają płodności?

W przygotowaniach do poczęcia dziecka ważną rolę odgrywają m.in. witaminy A, C, D, E oraz z grupy B. Szanse na zajście w ciążę może zwiększyć uzupełnianie braków odpowiednią dietą i suplementacją dostarczającą niezbędnych związków organicznych. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Witaminy i minerały na płodność

Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, modyfikując przede wszystkim styl życia. Niekorzystnym czynnikiem dla płodności nierzadko bywa niewłaściwa dieta i związane z tym niedobory cennych składników odżywczych. Planując powiększenie rodziny, warto zadbać o przywrócenie naturalnej równowagi elektrolitowej. Aby stworzyć optymalne warunki do rozwoju nowego życia, zarówno mężczyzna, jak i kobieta powinni uzupełniać braki szczególnie kwasu foliowego. Jego niedobory u przyszłej mamy mogą prowadzić do zaburzeń produkcji śluzu oraz zmniejszenia ilości dojrzewających komórek jajowych. Kwas foliowy także jest niezwykle cennym elementem w pierwszych miesiącach życia dziecka. Bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, które odpowiadają za powstanie łańcucha DNA. Jest on również niezbędny do tworzenia się nowych komórek i kształtowania cewy nerwowej u dziecka. Tabletki na płodność z kwasem foliowym i innymi mikroskładnikami dobrze jest zażywać już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Asortyment produktów tego typu jest szeroki. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/bez-recepty/plodnosc,k1264. W przygotowaniach do poczęcia dziecka ważną rolę odgrywa poza tym witamina E. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie jajników, normalizuje poziom hormonów płciowych, ma dobroczynny wpływ na owulację, rozwój komórek płciowych, a także pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Równie istotna jest witamina D, która wspomaga płodność poprzez poprawę gospodarki hormonalnej i funkcjonowanie endometrium i przydatków.

Inne mikroelementy

W kompleksie uzupełniającym braki witamin i minerałów u par starających się o dziecko nie może zabraknąć witamin z grupy B, zwłaszcza B6 i B12. Wpływają one na poprawę odporności i pracy układu nerwowego. Ponadto pozytywnie oddziałują na fazy cyklu i zwiększają ilość śluzu płodowego. Ich niedobory zaburzają owulację i utrudniają implantację zapłodnionej komórki jajowej. Suplementacja powinna również obejmować witaminę C. To naturalny antyoksydant, który dobroczynnie wpływa na konsystencję śluzu oraz budowę błony śluzowej macicy, a dodatkowo podwyższa poziom kwasu skrobiowego w pęcherzykach Graafa. Witamina C usprawnia wchłanianie żelaza. W poprawie płodności ważną rolę odgrywają także inne składniki jak: cynk, wapń, koenzym Q10, selen oraz L-arginina. Wspomagające działanie na poprawę zdrowia przyszłych rodziców mają też zioła. W okresie starań o dziecko dobrze jest pić napary z wiesiołka czy żeń-szenia. Tak samo cenny jest niepokalanek mnisi, którego właściwości docenią szczególnie panie. Herbatę z jego liści stosuje się w terapii zaburzeń hormonalnych oraz na zaburzenia cyklu miesiączkowego czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021