płodność

Które witaminy i minerały sprzyjają płodności?

Opublikowano: 22 lipca 2021

W przygotowaniach do poczęcia dziecka ważną rolę odgrywają m.in. witaminy A, C, D, E oraz z grupy B. Szanse na zajście w ciążę może zwiększyć uzupełnianie braków odpowiednią dietą i suplementacją dostarczającą niezbędnych związków organicznych. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Witaminy i minerały na płodność

Przygotowania do ciąży najlepiej rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, modyfikując przede wszystkim styl życia. Niekorzystnym czynnikiem dla płodności nierzadko bywa niewłaściwa dieta i związane z tym niedobory cennych składników odżywczych. Planując powiększenie rodziny, warto zadbać o przywrócenie naturalnej równowagi elektrolitowej. Aby stworzyć optymalne warunki do rozwoju nowego życia, zarówno mężczyzna, jak i kobieta powinni uzupełniać braki szczególnie kwasu foliowego. Jego niedobory u przyszłej mamy mogą prowadzić do zaburzeń produkcji śluzu oraz zmniejszenia ilości dojrzewających komórek jajowych. Kwas foliowy także jest niezwykle cennym elementem w pierwszych miesiącach życia dziecka. Bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, które odpowiadają za powstanie łańcucha DNA. Jest on również niezbędny do tworzenia się nowych komórek i kształtowania cewy nerwowej u dziecka. Tabletki na płodność z kwasem foliowym i innymi mikroskładnikami dobrze jest zażywać już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą.

Asortyment produktów tego typu jest szeroki. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/bez-recepty/plodnosc,k1264. W przygotowaniach do poczęcia dziecka ważną rolę odgrywa poza tym witamina E. Wpływa ona na prawidłowe funkcjonowanie jajników, normalizuje poziom hormonów płciowych, ma dobroczynny wpływ na owulację, rozwój komórek płciowych, a także pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Równie istotna jest witamina D, która wspomaga płodność poprzez poprawę gospodarki hormonalnej i funkcjonowanie endometrium i przydatków.

Inne mikroelementy

W kompleksie uzupełniającym braki witamin i minerałów u par starających się o dziecko nie może zabraknąć witamin z grupy B, zwłaszcza B6 i B12. Wpływają one na poprawę odporności i pracy układu nerwowego. Ponadto pozytywnie oddziałują na fazy cyklu i zwiększają ilość śluzu płodowego. Ich niedobory zaburzają owulację i utrudniają implantację zapłodnionej komórki jajowej. Suplementacja powinna również obejmować witaminę C. To naturalny antyoksydant, który dobroczynnie wpływa na konsystencję śluzu oraz budowę błony śluzowej macicy, a dodatkowo podwyższa poziom kwasu skrobiowego w pęcherzykach Graafa. Witamina C usprawnia wchłanianie żelaza. W poprawie płodności ważną rolę odgrywają także inne składniki jak: cynk, wapń, koenzym Q10, selen oraz L-arginina. Wspomagające działanie na poprawę zdrowia przyszłych rodziców mają też zioła. W okresie starań o dziecko dobrze jest pić napary z wiesiołka czy żeń-szenia. Tak samo cenny jest niepokalanek mnisi, którego właściwości docenią szczególnie panie. Herbatę z jego liści stosuje się w terapii zaburzeń hormonalnych oraz na zaburzenia cyklu miesiączkowego czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany
Medyczna marihuana, znana również jako konopie indyjskie, je...
zabawki dla dzieci
Dobór odpowiednich zabawek dla dzieci jest niezwykle istotny...
smoczek do butelki
Smoczek do butelki to nieodłączny element w...
Problemy z potencją
Problemy z potencją najczęściej dotyczą mężczyzn w s...
nowe okulary
Wybierając salon optyczny warto wybrać miejsce, w którym nie...