Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy – wiosenne odmładzanie skóry

Opublikowano: 26 marca 2019

Kwas hialuronowy, w przeciwieństwie do innych wypełniaczy, jest substancją pochodzenia organicznego, czyli – mówiąc prościej – naturalną. Wchodzi w skład komórek wszystkich orgazmów – od najprostszych, jak bakterie, po najbardziej złożone – ssaki.

Kwas hialuronowy – właściwości

Przez człowieka jest chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej, ze względu na „magiczne” właściwości wiązania wody w warstwie skóry właściwej. Tym samym gwarantuje jej wyjątkową sprężystość, odpowiedni poziom nawilżenia i sprawia, że wygląda ona młodo i świeżo.  Problem w tym, że poziom kwasu hialuronowego w naszym organizmie spada wraz z wiekiem, a to powoduje większą skłonność do powstawania zmarszczek i stopniowo wpływa na starzenie się skóry.

Wykorzystanie

Ze względu na fakt, że jest to substancja stosunkowo bezpieczna w stosowaniu, naturalna i doskonale przyswajalna kwas hialuronowy jest szeroko wykorzystywany w medycynie estetycznej,  ale również w okulistyce, ortopedii czy laryngologii. Stanowi doskonałą alternatywę dla tych osób, które chciałyby poprawić swój wygląd bez większego, inwazyjnego ingerowania w swój organizm, czyli bez operacji plastycznych. Po jego zastosowaniu skóra wygląda na wypoczętą, odmłodzoną, spłycają się również drobne zmarszczki.

Zabieg z kwasem hialuronowym

Standardowy zabieg z użyciem kwasu trwa od pół godziny do godziny. Polega na ostrzykiwaniu wybranych miejsc po uprzednim zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub maści znieczulającej. Iniekcje wykonywane są za pomocą cienkiej igły. W ten sposób koryguje się m.in. kurze łapki, bruzdy mimiczne, np. nosowo-wargowe czy lwią zmarszczkę. Spłyca się również niewielkie blizny, stosuje wypełnianie policzków itp. Można również z jego pomocą skorygować asymetrię ust, a także… odmłodzić dłonie.

Kwas hialuronowy – trwałość efektu iniekcji

Problemem jest tylko to, że ten biopolimer jest związkiem nietrwałym. Szybko ulega rozpadowi, przez co efekty jego zastosowania po jakimś czasie mijają. Aby zachować jędrność skóry, trzeba aplikować go kolejny raz. Można jednak liczyć na to, że działanie kwasu utrzyma się od pół roku do roku. Czas trwałości rezultatów zabiegu uzależniony jest od cech osobniczych. Od kondycji skóry, stanu zdrowia, wieku – a także od miejsca podania preparatu (wstrzyknięcia). Dodatkowo istotny wpływ ma nasz styl życia, który bezpośrednio przekłada się na generalną kondycję organizmu, w tym starzenie się skóry. Negatywnie oddziałują m.in. takie czynniki jak: palenie papierosów, picie alkoholu, niezdrowa dieta czy intensywne opalanie się.

Przeciwwskazania i powikłania

Wśród przeciwwskazań do stosowania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego można wskazać m.in. nadwrażliwość na tę substancję, zaawansowany trądzik lub inne stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, ciążę i okres laktacji. Jak każda zewnętrzna ingerencja w nasze ciało, zabiegi z użyciem kwasu mogą nieść za sobą powikłania, ale w tym przypadku raczej niegroźne. Miejscowo może pojawić się zaczerwienienie, reakcja alergiczna (np. wysypka) lub zaburzenie czucia. Dolegliwości te powinny jednak dość szybko minąć. Dodatkowo w miejscach wkłucia pojawią się na naszej skórze lekkie zasinienia, które powinny zniknąć po kilku dniach. Ale, co istotne, zabieg jest na tyle komfortowy, że zaraz po nim można wrócić do swoich codziennych zajęć.

Dbanie o skórę po zabiegu

Po zabiegu ważne jest dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry poprzez picie niegazowanej wody (najlepiej 1,5 litra dziennie) i obowiązkową ochronę przed słońcem. Warto także porzucić nałóg nikotynowy i odstawić alkohol oraz porządnie się wysypiać. Dzięki temu kwas hialuronowy, zastosowany w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej, sprawi, że nasza skóra będzie wyglądała promiennie, na wypoczętą, zdrową i zdecydowanie młodszą. A efekty jego zastosowania będą się dłużej utrzymywać.

Tekst: Paulina Mróz

Udostępnij ten post:



  • hanniaaa pisze:

    polecam olej konopny dla zdrowia
    Jakie są skutki niedoboru składników zawartych w oleju konopnym?
    Oczywiście kwasy Omega 3 oraz Omega 6 możemy znaleźć w wielu innych olejach oraz produktach spożywczych. Ich proporcje staramy się zbilansować, z lepszym lub z gorszym skutkiem. Zobaczmy jakie są skutki niedoboru tych ważnych składników w naszej diecie i w naszych organizmach.
    Skutki niedoboru Omega 3 (LNA)
    Ogólne osłabienie, problemy z koncentracją, zdolnością uczenia się/ zapamiętywania i wzrokiem, brak koordynacji ruchowej (np. słaby refleks), mrowienie w rękach i nogach, zmiany w zachowaniu (nadpobudliwość lub ospałość), zahamowanie wzrostu. Dodatkowo wysoki poziom trójglicerydów i wysokie ciśnienie krwi, lepkie płytki krwi (zakrzepica), zapalenia tkanek, obrzęk, suchość skóry, pogorszenie nastrojów psychicznych (może prowadzić do depresji), niskie tempo przemiany materii (może prowadzić do otyłości), niektóre rodzaje dysfunkcji układu odpornościowego.
    Skutki niedoboru – Omega 6 – Kwas linolowy (LA)
    Wykwity skórne podobne do egzemy (mogące prowadzić do łuszczycy), wypadanie włosów, zwyrodnienie wątroby, zaburzenia zachowania (nadpobudliwość lub apatia), choroby nerek, nadmierna utrata wody przez skórę (suchość skóry), wysychające gruczoły, podatność na infekcje, trudność gojenia się ran, bezpłodność u mężczyzn, poronienia u kobiet, problemy z funkcjonowaniem stawów, choroby serca i problemy z krążeniem. Długotrwały brak LA w diecie jest śmiertelny.
    W oleju konopnym znajduje jednak się ich bardzo duża ilość, doskonale zbilansowana (w idealnych proporcjach) dla człowieka. Wprowadzenie do diety dobrze zbilansowanych kwasów Omega 3 i Omega 6 pomaga wrócić do zdrowia i odwrócić objawy niedoborów.
    W przypadku niedoborów zaleca się przyjmowanie dziennie od 1 do 2 łyżek (do 50 ml) oleju konopnego lub w przypadku terapii – spożycie może być zwiększone nawet do 150ml dziennie przez około 7 dni, aby następnie powrócić do normalnej ilości dziennej. Uwaga! Oleju konopnego nie można podgrzewać, ani na nim smażyć. Dodaje się go na zimno, np. do sałatek, na pieczywo itd.

  • magdalenka pisze:

    A jak ktoś ma uczulenie na kwas – to co polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
krem BB
Kremy BB to fantastyczne kosmetyki do wykonania lekkiego let...
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...