wyspy kanaryjskie

Lanzarote – księżycowa wyspa na Atlantyku!

Opublikowano: 22 listopada 2016

Za oknem plucha i zimno, a Ty marzysz o przeniesieniu się do jakiegoś cieplejszego miejsca? Nie musisz już spędzać długich godzin w samolocie, lecąc na drugi koniec świata! Nawet w Europie bez problemu znajdziesz miejsca, w których w zimie panuje iście tropikalna temperatura. Idealnym przykładem takiej destynacji mogą być Wyspy Kanaryjskie, a w szczególności bardzo popularna Lanzarote.

Wyspa wulkanów

I choć Lanzarote jest położona najbliżej Europy z całego archipelagu Wysp Kanaryjskich, to z kontynentem ma niewiele wspólnego. Jak można przeczytać na stronie LOT Travel poświęconej Wyspom Kanaryjskim, na całej wyspie znajduje się bowiem około trzystu wulkanicznych stożków, które nadają jej ten charakterystyczny wygląd, często określany również mianem księżycowego.

Jak na tak małą wyspę, liczba wulkanów jest rzeczywiście imponująca! Stożki mienią się różnymi kolorami w promieniach słońca, co robi szczególne wrażenie na odwiedzających Lanzarote po raz pierwszy!

Lanzarote – czy tam jest ciepło?

Co ciekawe, w przypadku Lanzarote trudno mówić o różnych porach roku. Klimat panujący na tej wyspie śmiało określić można mianem “wiecznej wiosny”. Przez okrągły rok panują tam iście tropikalne temperatury – dość powiedzieć, że średnia temperatura w zimie to aż 18 stopni Celsjusza i raczej rzadko spada poniżej 14 stopni Celsjusza. Gdy porównać to z ujemnymi temperaturami panującymi w Polsce to rzeczywiście jest tam ciepło.

Lanzarote może być doskonałą alternatywą dla osób spragnionych pięknego letniego słońca. Geografowie określają panujący tam klimat jako podzwrotnikowy, a często nawet pustynny. Rzeczywiście, praktycznie nigdy nie pada tam deszcz – w niektórych częściach wyspy spada najwyżej 50 mm deszczu rocznie! Jeżeli wybierzecie się tam w zimie to oczywiście jest pewne ryzyko opadów, ale biorąc pod uwagę roczną wielkość opadów wynoszącą 200 mm raczej nie macie się czego obawiać (dla porównania, w Polsce ta wartość jest trzykrotnie większa).

Dlaczego właśnie Lanzarote?

Jeżeli do tej pory unikaliście Wysp Kanaryjskich ponieważ kojarzyły Wam się z komercją i typowo turystycznym zgiełkiem, Lanzarote będzie dla Was przyjemnym zaskoczeniem.

W latach 60 i 70 XX wieku miała miejsce ogromna restrukturyzacja gospodarki wyspy. Założono, że wpływy do budżetu Lanzarote będą, od tej pory, pochodzić głównie z turystyki i pojawiły się pomysły przekształcenia wyspy w typowo turystyczne miejsce. Właśnie tamten okres to czas ogromnej aktywności Cesara Manrique – urodzonego na Lanzarote artysty, który bronił idei zrównoważonego rozwoju wyspy. Jego idea oparta była o założenie, że to właśnie krajobraz, a nie wpływy do budżetu z turystyki, stanowić będzie największy skarb Lanzarote. Zamysłem Manrique było stworzenie wyspy elitarnej – turyści mieliby czekać w długich kolejkach by móc spędzić tu urlop!

Rzeczywiście, udając się na Lanzarote niemal od razu widzi się spory kontrast pomiędzy tą wyspą i innymi popularnymi wśród turystów miejscami. Na początku rzuca się w oczy praktycznie całkowity brak typowo turystycznej zabudowy – nie znajdziemy tu ciągnących się kilometrami kompleksów wielopiętrowych hoteli czy nadmorskich promenad z betonu. Luksusowe hotele na Lanzarote to nie drapacze chmur, lecz raczej kameralne osiedla domków – dość powiedzieć, że w koncepcji Manrique hotele nie mogły mieć więcej niż dwa piętra!

Działania Manrique rzeczywiście przyniosły zamierzony skutek. Cała wyspa otrzymała status Rezerwatu Biosfery, a przyroda rzeczywiście jest tam piękna. Pomijając już nawet wspomniane stożki wulkaniczne, warto odwiedzić Park Narodowy Timanfaya czy choćby jaskinie Cueva de los Verdes oraz Jameos Del Aqua.

Jak dostać się na Lanzarote?

Sezon już się skończył, ale skorzystać można z licznych ofert Last Minute na Lanzarote, proponowanych przez różne linie lotnicze. Przykładowo, w ofercie Lot Travel bilet na tę wyjątkową wyspę kosztuje zaledwie 314 złotych za osobę! Oferta całkiem ciekawa – ostatecznie, móc przenieść się choćby na chwilę z zaśnieżonej i zimnej Polski do jakiegoś ciepłego miejsca to bezcenne uczucie! Poszukujesz ciepłej alternatywy dla nudnych, typowo komercyjnych kurortów? Sprawdź Lanzarote – to może być naprawdę ciekawa oferta!

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Fuerteventura
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna, społeczn...
Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie – łączy je jedna nazwa, ale każda...