laser krzyżowy

Laser krzyżowy i poziomica laserowa- na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Opublikowano: 11 stycznia 2023

W zasadzie trudno wyobrazić sobie dzisiaj jakiekolwiek prace budowlane, czy geodezyjne (a nawet domowe remonty!) bez nowoczesnego sprzętu. Odpowiednio dobrane narzędzia gwarantują precyzję pomiarów, ale i zdecydowanie sprawniejszą realizację zadań. Nawet w wymagających warunkach. Do tego typu narzędzi zaliczamy m.in. poziomice laserowe i lasery krzyżowe. Co warto wiedzieć na temat takich właśnie propozycji? Gdzie znajdują najszersze zastosowanie i jak wybrać naprawdę solidny, niezawodny, a przy tym wygodny w obsłudze sprzęt? Podpowiadamy.

Lasery krzyżowe, czyli sprzęt niezastąpiony na placu budowy i podczas remontu

Prace murarskie, prace brukarskie, ale i układanie płytek w kuchni lub w łazience – wszędzie tutaj niezastąpionym narzędziem okazuje się laser krzyżowy. Trudno dzisiaj o fachowca, który nie dysponowałby takim właśnie sprzętem. Warto jednak podkreślić, że sprzęt sprzętowi nierówny i wybierając konkretny produkt trzeba mieć na uwadze przynajmniej kilka istotnych funkcji urządzenia, które zagwarantują nam jego właściwe działanie. Wysoka jakość oraz bogata funkcjonalność, jaką oferuje jeden z wiodących producentów sprzętu pomiarowego, czyli Nivel System, to tutaj absolutna podstawa. Ale o tym za chwilę. Na początku krótko przypomnimy, do czego służą lasery krzyżowe.

Laser krzyżowy emituje wiązki laserowe, dzięki czemu możemy w sprawny, precyzyjny i szybki sposób wyznaczyć płaszczyznę pionową, poziomą i kąty proste. Sięgając po laser krzyżowy nie musimy więc korzystać z tradycyjnego ołówka, czy też martwić się o poprawność pomiaru. Urządzenie może emitować jednocześnie dwie lub więcej nakładających się na siebie linii, a w najbardziej zaawansowanych konfiguracjach laser działający w 360 stopniach rzuca świetlne wiązki na wszystkie płaszczyzny w pomieszczeniu.

Na https://pomiar24.pl/k/budownictwo/lasery-krzyzowe znaleźliśmy wysokiej klasy lasery krzyżowe, które sprawdzą się zarówno podczas drobnych prac remontowych w domu jak i na placu budowy. Ważne jednak, aby dostosować wybrany model do naszych indywidualnych potrzeb, a także charakteru i zakresu prac. Podobnie, jak w przypadku poziomic laserowych, których funkcjonalność i przeznaczenie mogliśmy zweryfikować na https://pomiar24.pl/k/budownictwo/poziomice_laserowe, tak i w wyborze lasera krzyżowego warto z pewnością kierować się kilkoma podstawowymi kwestiami.

Laser krzyżowy. Jakie jego funkcje mają kluczowe znaczenie?

Jak wybrać najlepszy laser krzyżowy? Nie zawiedzie nas z pewnością sprzęt pochodzący od dobrego producenta, który specjalizuje się w produktach pomiarowych dla budownictwa i geodezji, jak chociażby wspomniany już Nivel System. Tutaj będziemy mieć na pewno wybór spośród urządzeń oferujących kluczowe funkcjonalności, jak:

  • wysoka precyzja pomiaru (dokładność ±1mm/5m)
  • możliwość pracy z trzema płaszczyznami laserowymi – w zakresie 360° każda – dzięki temu kontrolujemy prace budowlane w perspektywie 3D
  • funkcja szybkiego samopoziomowania najlepiej z systemem kompensacji drgań – dzięki takim rozwiązaniom wiązka zostanie wyznaczona nawet na niestabilnej podstawie, co bardzo ułatwia i przyspiesza wykonywanie zadań, także w wymagających warunkach

Nie mniej ważna pozostaje solidna, szczelna konstrukcja (zabezpiecza przed dostaniem się wody i kurzu do środka urządzenia), czy też elementy obudowy wykonane z gumy / PVC, które chronią sprzęt przed ewentualnym uszkodzeniem, np. w wyniku upadku. Zaopatrując się w laser krzyżowy sprawdźmy oferowaną żywotność sprzętu po naładowaniu.

Poziomice laserowe to perfekcyjne linie proste bez naszego wysiłku

Dzięki poziomicy precyzyjnie wyznaczymy pion i poziom. Dodatkowo, zaawansowane urządzenia laserowe to tutaj większa funkcjonalność rozszerzająca możliwości zastosowania sprzętu. Tak dokładnie to wspomniane wyżej lasery krzyżowe stanowią rodzaj poziomic. Poziomica wyznacza i przenosi pion (lub poziom) na dowolną powierzchnię. Laser krzyżowy rzuca jednocześnie dwie lub więcej wiązek światła przecinających się pod różnymi kątami.

Jaką poziomicę wybrać?

Podobnie, jak w przypadku lasera krzyżowego, kluczowe znaczenie w wyborze urządzenia będzie miała tutaj precyzja oferowanego pomiaru. Dokładność na poziomie ±1mm/5m jest bardzo dobrym wynikiem i z reguły opcja wystarczającą w większości prac. Wybierając poziomicę warto zwrócić uwagę na zakres jej obszaru roboczego. Jeśli nie mamy pewności, co do potrzebnego zasięgu, wybierzmy urządzenie z funkcją pulsacyjną, która pozwala pracować z czujnikiem laserowym na zewnątrz budynków w dużych odległościach. Warto jednak dodać, że zakres roboczy sięgający 15 metrów i więcej charakteryzuje urządzenia profesjonalne, choć standardowy 10-metrowy zasięg sprawdza się w większości prac równie dobrze.

Samopoziomowanie to z pewnością jedna z funkcji urządzenia, która wyraźnie usprawnia pracę. Tutaj dodalibyśmy również łatwe, jednoprzyciskowe sterowanie, czy możliwość zablokowania lasera.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
profile stalowe
Ocynkowane profile stalowe otwarte to materiał, który zyskuj...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
Grzegorz Głasek
Odpowiedzialność, zarówno biznesowa, społeczna, jak...
Marian Cydzik
Określanie celów w firmie jest niezwykle ważne dla z...
Krzysztof Pianowski
Wszystko, do czego doszliśmy, zrodziło się z ciężkie...