Lato w Teatrze Dramatycznym

Opublikowano: 20 lipca 2016

Lato w większości teatrów to sezon ogórkowy, a w warszawskim Teatrze Dramatycznym właśnie w lipcu zaczyna się Letni Przegląd. Jego pierwsza odsłona odbyła się trzy lata temu. Przez ten czasu impreza na stałe wpisała się w kalendarium kulturalnych wydarzeń stolicy

Anna Arwaniti

Podczas przeglądu w teatrze wystawione zostaną wszystkie premiery minionego sezonu. W repertuarze znajdzie się 30 tytułów – współczesne dramaty, komedie, spektakle muzyczne, klasyka w nowych przekładach, adaptacje wybitnych powieści, 15 spektakli z angielskimi napisami. Na deskach Sceny na Woli zobaczymy sztukę „Niebezpieczna metoda” Christophera Hamptona, opowiadającą o twórcach psychoterapii – Freudzie, Jungu i Sabinie Spielrein – oraz najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka „Niedźwiedź Wojtek”.

Na Scenie Gustawa Holoubka Szekspirowski thriller polityczny „Miarka za miarkę” – bardzo aktualną opowieść o władzy, jej dramacie i absurdach. Szekspir pyta w nim, czy rządzący mogą być sprawiedliwi i moralni, czy też wykorzystują moralność, by zdobyć i sprawować władzę. Tu także zaprezentowany zostanie słynny musical „Cabaret”, który opowiada o czasach boskiej dekadencji przedwojennego Berlina. Sceną Haliny Mikołajskiej zawładną kameralne monologi w „Kobietach bez znaczenia” i sztuka Justyny Bargielskiej „Moja pierwsza śmierć w Wenecji”. Na Scenie Przodownik wystawiona zostanie sztuka „Obrzydliwcy” Davida Fostera Wallace’a, czyli „wszystko, czego chcielibyście dowiedzieć się o mężczyznach, ale boicie się zapytać”. Tu także odbędzie się jedyna prapremiera tego teatralnego święta – „Coming out” Jacka Góreckiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej.

To wyprawa w świat brutalnej liryki i przeklętej miłości. Trzy monologi zranionych kobiet – młodej, dojrzałej i starej – przepełniają uczucia mocne i jednoznaczne. Ich dramaturgia jest prosta: błysk, potem upadek w ciemność, a wreszcie rozpamiętywanie. Spektakl dowodzi prawdziwości twierdzenia: „Prawdziwa miłość jest w gruncie rzeczy nieosiągalna”. A może tylko: „prawdziwa wzajemność”? Bo miłość trwa po swym zgonie i zmienia się w coś innego. W co? O tym właśnie mówi „Coming out”.

Lipiec to również czas pożegnań. Na Letnim Przeglądzie po raz ostatni można będzie zobaczyć klasyk teatru absurdu, czyli „Nosorożca” Eugena Ionesco (w roli głównej Paweł Domagała), „Kupca weneckiego” Williama Szekspira, dramat „Gardenia” Elżbiety Chowaniec o czterech pokoleniach kobiet i wódce, a także współczesną wersję legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu – „Merlin. Inna historia” Tadeusza Słobodzianka.

Dyrekcja Teatru Dramatycznego nie zapomina też o widzach, którzy preferują lżejszy repertuar. Będą oni mogli bawić się doskonale podczas komedii „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” Iwana Wyrypajewa, historii trójkąta miłosnego w sztuce „Biedny Ja Suka i Jej Nowy Koleś” Michała Walczaka, traktującej o starości tragikomedii „Romantycy” Hanocha Levina z Małgorzatą Niemirską, Zdzisławem Wardejnem i Władysławem Kowalskim oraz „Wzrusz moje serce” tego samego autora, opowiadającej o miłości naiwnego Lamki do rozrywkowej piosenkarki.

Repertuar dopełnią sztuki: Sofoklesa („Król Edyp”), Jeana-Paula Sartre’a („Bez wyjścia”), Moliera („Don Juan”), Tadeusza Słobodzianka (wyróżniona Nagrodą Nike „Nasza klasa”), a także doskonały „Absolwent” z Agnieszką Warchulską jako panią Robinson i adaptacje kultowych powieści Antoniego Libery „Madame” i „Noc żywych Żydów” Igora Ostachowicza. To tylko niektóre propozycje letniego przeglądu, podczas którego na specjalne zniżki przy zakupie biletów mogą liczyć studenci i seniorzy. Kto zatem przegapił interesujący go tytuł w sezonie, ma właśnie szansę nadrobić zaległości.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Amadeusz
Jako artysta, jako muzyk, Mozart wydaje się istotą „...
Człowiek z La Manchy
„I nigdy, przenigdy, nie przestawaj marzyć. Ale bacz...
Letni Przegląd Teatru Dramatycznego
Wakacje to doskonały czas, by nadrobić zaległości teatralne....
Teatr Dramatyczny HAMLET
Rok 2019 będzie dla nas rokiem obchodów 70-lecia Teatru Dram...
Teatr Dramatyczny - Letni Przegląd 2018
Letni Przegląd to 25 tytułów i 44 przedstaw...