LECHPOD – specjalność normalia lotnicze

Opublikowano: 29 maja 2017

O tym, że w Bydgoszczy mieszczą się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, wie prawie każdy mieszkaniec miasta. O tym, że trochę ponad dwa kilometry od nich, w Białych Błotach, oddzielony ścianą lasu ma swą siedzibę LECHPOD, wiedzą nieliczni, i to pewnie tylko z branży lotniczej.

Od kilku lat w ramach outsourcingu potentaci na rynku odchodzą od wytwarzania we własnym zakresie najdrobniejszych, podstawowych elementów, niezbędnych do budowy samolotów i śmigłowców, tzw. normaliów lotniczych. Fakt ten spowodował o kierunku rozwoju, jaki przybrała firma LECHPOD. – Kiedy w 1989 r. zaczynaliśmy działalność, byliśmy firmą sensu stricto handlową. Powoli wyspecjalizowaliśmy się w dostarczaniu zakładom z branży lotniczej surowców do produkcji, głównie stali konstrukcyjnych i stopów aluminium. W pewnym momencie pomyślałem, że skoro mamy materiał, to zamiast go sprzedawać w stanie surowym, może lepiej wykorzystać nasze zasoby i wykonać z niego śruby i nakrętki – mówi Leszek Podskok, właściciel firmy. Ich odbiorcami były przedsiębiorstwa serwisujące samoloty i helikoptery.

Początki zmian były trudne, zarówno jeśli chodzi o skompletowanie parku maszynowego, jak i dobór kadry o odpowiednich kwalifikacjach.

Pewne było natomiast, że główny nacisk firma będzie kładła na jakość wykonanych produktów. W tym celu wdrożono bardzo restrykcyjny system wewnętrznej kontroli, który po dziś dzień owocuje brakiem reklamacji. – Zmiany na rynku i przeobrażenia gospodarcze, a także unifikacja przepisów z wytycznymi Unii Europejskiej spowodowały, że uzyskanie certyfikatu jakości ISO 9001 stało się koniecznością. Naturalnym kierunkiem rozwoju było uzyskanie także certyfikatu AQAP – dodaje L. Podskok.

Obecnie LECHPOD prowadzi działalność dwutorowo: dostarcza zarówno surowce do produkcji, jak i gotowe wyroby. Lata na rynku zaowocowały doskonałymi kontaktami z rosyjskimi wytwórcami.

Rzecz istotna, gdyż niektóre materiały i wyroby są obecnie produkowane tylko w Rosji. Część normaliów pochodzi właśnie od tamtejszych producentów. Wyroby LECHPODU są sprzedawane odbiorcom krajowym i zagranicznym. Specjalnością firmy są normalia do sprzętu lotniczego produkcji rosyjskiej. Firma posiada bogatą bibliotekę norm rosyjskich i bazujących na nich polskich norm branżowych. Park maszynowy obejmuje tokarki oraz frezarki manualne i numeryczne, maszyny do obróbki plastycznej i szlifowania. Trwają rozmowy na temat zakupu kolejnych automatów. Doświadczenie, jakie firma zdobyła w produkcji normaliów lotniczych, jak i zadowolenie aktualnych odbiorców pozwalają snuć plany dalszego rozwoju firmy na rynku lotniczym, chociażby rozszerzenie oferty o normalia europejskie i amerykańskie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pozycjonowanie
Marketing to nieodłączny aspekt przy prowadzeniu każdej firm...
Zależy nam, żeby Air Fair przebiegło bezpiecznie, bo o atrak...
Mamy doświadczenie, potencjał badawczy i kadrę, która może s...
woda
Jaki wpływ na miasto ma zmiana klimatu? Czy deszcz musi być...
Jesteśmy spółką prawa handlowego, więc wszelkie środki p...