Bakteryjne zapalenie gardła

Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 24 października 2022
Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywołane zakażeniem bakteriami (zwykle paciorkowcami) to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza. Uporczywe objawy mocno dają się we znaki i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pod względem przebiegu infekcja bakteryjna różni się od zapalenia gardła o podłożu wirusowym, inny jest także sposób leczenia. Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła – jakie są różnice? Jak rozpoznać i leczyć zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce? Odpowiadamy!

Bakteryjne zapalenie gardła – co je wywołuje?

Bakteryjne zapalenie gardła to choroba górnych dróg oddechowych, która występuje rzadziej niż zapalenie wirusowe i najczęściej u dzieci. Za większość przypadków infekcji bakteryjnej odpowiada bakteria Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA). Choroba przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt (w tym z wydzieliną z górnych dróg oddechowych). Okres wylęgania anginy paciorkowcowej wynosi od 12 godzin do 4 dni. Bakteryjne zapalenie gardła występuje głównie w okresie jesienno-zimowym, od października do marca [1,2].

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła

Najczęstsze objawy infekcji wywołanej przez paciorkowce to [1]:

  • silny ból gardła i ból przy połykaniu,
  • wysoka gorączka powyżej 38°C,
  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • powiększone węzły chłonne szyjne,
  • obrzęk błony śluzowej.

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?

Postawienie prawidłowego rozpoznania jest kluczowe, ponieważ leczenie anginy dobiera się stosownie do jej rodzaju. Na bakteryjne zapalenie gardła podaje się antybiotyk, a przy wirusowej infekcji gardła stosuje się wyłącznie leczenie objawowe.

Przy infekcjach wirusowych występuje przede wszystkim katar i kaszel. Objawy te nie pojawiają się w przebiegu anginy ropnej. Jeśli choroba ma nagły przebieg i występują nasilone objawy, wówczas mamy do czynienia z zapaleniem gardła o etiologii bakteryjnej [1,2].

Angina ropna – diagnostyka

Rozpoznanie opiera się na wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym. Jeśli lekarz podejrzewa zakażenie bakteryjne, wykonuje szybki test na obecność antygenu PBHA. Jeśli nie jest dostępny, może od razu zlecić antybiotyk lub wykonać posiew mikrobiologiczny wymazu z gardła [1].

Ostre zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym – leczenie

W leczeniu infekcji gardła o charakterze paciorkowcowym zastosowanie znajduje antybiotykoterapia. Antybiotyk dobiera lekarz na podstawie wyniku wymazu. Stosowanie antybiotyku skraca czas trwania choroby (objawów) i zakaźności, ponadto zmniejsza ryzyko powikłań [1,2].

Oprócz antybiotyku w przebiegu infekcji bakteryjnej prowadzi się leczenie objawowe. Stosujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzące stan zapalny gardła. Dobrze sprawdzą się płyny do płukania gardła i tabletki do ssania. W razie gorączki podaje się leki przeciwgorączkowe [1]. Pamiętaj, że leki powinno się stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub z ulotki, ponieważ lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Domowe sposoby na infekcję bakteryjną

Wsparciem dla farmakoterapii mogą być domowe metody leczenia. W przypadku dzieci zastosowanie znajdują przede wszystkim takie sposoby jak [1,2]:

  • odpoczynek w domu, najlepiej w łóżku,
  • stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej lub dodatkiem olejku eterycznego,
  • dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez podawanie dużych ilości płynów (wody niegazowanej, herbaty z miodem i cytryną),
  • przygotowywanie płukanek na gardło, np. z siemienia lnianego lub ziół,
  • stosowanie nawilżaczy powietrza (niska wilgotność powietrza może utrudniać oddychanie),
  • częste wietrzenie pomieszczeń w domu (zapobiega roznoszeniu się zarazków).

Powyższe metody można stosować na zapalenie błony śluzowej gardła wywołane zarówno przez bakterie, jak i wirusy.


Bibliografia:

  1. Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2022.08.1)).
  2. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3 (dostęp: 20208.11.)).

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...